Mislil je, da gre le za prehlad, ki je krožil po družini, ko je udarila nepredstavljiva tragedija.
Tragedija, ki je v hipu pretresla družino Hynes, se je zgodila v Veliki Britaniji. Zgodba 40-letnega Peta Hynesa, zdravega in aktivnega očeta treh otrok, je opomin, kako hitro in nepričakovano se lahko življenje povsem obrne na glavo. Neke decembrske sobote leta 2022 se je Pete odpravil počivat zaradi nenadne bolečine v ušesu, za katero je domneval, da je zgolj posledica prehlada, ki je krožil po družini. A kmalu za tem se je zgrudil, njegova žena Lou Hynes pa je nemudoma poklicala reševalce.
Po prihodu v bolnišnico so zdravniki hitro ugotovili, da gre za nevarno okužbo z meningokoknim meningitisom – bakterijsko boleznijo, ki prizadene možganske ovojnice in se lahko zelo hitro razvije v sepso. Kljub hitri zdravniški intervenciji Pete Hynes ni preživel – umrl je v treh urah po pojavu prvih simptomov!
Bakterijski meningitis, ki ga povzroča bakterija neisseria meningitidis, je izredno redka, a hkrati smrtonosna bolezen. V Veliki Britaniji letno zabeležijo približno 8000 primerov meningitisa, najpogosteje pri otrocih, dojenčkih in mladih odraslih. Bakterijska oblika je najnevarnejša in lahko prizadene enega na 100.000 ljudi – četrtina odraslih primerov je smrtnih. Simptomi, kot so visoka vročina, močan glavobol, otrdel vrat, slabost in bruhanje, so pogosto podobni gripi, kar lahko zavede in podaljša čas do ustrezne pomoči.
Zaradi hitrega napredovanja okužbe se pogosto pojavi sepsa – huda reakcija imunskega sistema, ki začne napadati lastne organe. Eden od prepoznavnih znakov meningitisa ali sepse je pojav izpuščajev v obliki majhnih rdečih pik, ki se lahko razširijo v večje vijolične lise. V nasprotju z običajnimi izpuščaji ti ne zbledijo ob pritisku.
Smrt moža je za Lou Hynes pomenila hud udarec. Kot je povedala za britanske medije, so ji v dneh po izgubi celo najpreprostejša opravila predstavljala nepremostljivo oviro. Večkrat se ji je zgodilo, da je ležala v postelji, nezmožna vstati, s popolno otopelostjo do dogajanja okoli sebe. "Otroci so mi govorili nekaj, njihove ustnice so se premikale, a nisem slišala ničesar. Nisem se mogla premakniti. To je bil trenutek, ko me je realnost povsem zadela – to je zdaj moje življenje," je dejala.
Družina je po tragičnem dogodku zbrala že več kot 6000 funtov za dobrodelno organizacijo Meningitis Now. Kljub obstoju cepiva Pete ni bil upravičen do zaščite. Cepivo MenACWY, ki ščiti pred štirimi najpogostejšimi sevi meningitisa, je na voljo osebam do 25. leta starosti, večinoma v šolskem okolju. Drugo cepivo, MenB, ki ščiti pred sevom, ki je ubil Peta, pa je od leta 2016 na voljo le dojenčkom prek javnega zdravstva.
Strokovnjaki opozarjajo, da so najstniki še posebej izpostavljeni – kar eden od štirih mladostnikov med 15. in 19. letom nosi bakterijo v grlu in je lahko prenašalec, četudi sam ne zboli. Britanska zdravstvena agencija UKHSA tako vsako leto opozarja študente, naj se cepijo, saj se vsako leto pojavijo hudi primeri okužb, nekateri s tragičnim izidom.
"Zaradi velikega števila študentov, ki prvič prihajajo iz različnih krajev doma in tujine in se družijo na tesnem, se okužba lahko hitro širi. Cepljenje je ključnega pomena za zaščito pred to smrtonosno boleznijo," opozarja dr. Shamez Ladhani, epidemiolog UKHSA.