"Večinoma se izogibam jemanju zdravil. To sta dve osnovni stvari, ki ju imam v sezoni prehlada in gripe na zalogi" (zdravnikov nasvet)

17. 12. 2023
Deli
Ob prehladu in podobnih obolenjih lahko posežete tudi po medu in česnu. (foto: Profimedia)
Profimedia

Ob nižjih temperaturah so pogostejše tudi različne bolezni in prehladi, zato ni odveč dodatno okrepiti imunskega sistema. 

Če pa vseeno pride do prehladnega obolenja in podobno, je dobro vedeti kakšen dodaten namig, kako se čim prej pozdraviti. Ob tem pa je dobro vedeti, da se lahko pozdarvite tudi na naraven način.

Dr. John Mafi, docent medicine na oddelku za splošno interno medicino in raziskave zdravstvenih storitev na medicinski univerzi David Geffen pravi, da se skuša izogibati jemanju zdravil brez recepta, če je to le možno.

»Največ pozornosti posvečam preventivi, zato se res trudim telovaditi, jesti zdravo, veliko spati in obvladovati stres. Izogibam se prekomernemu uživanju alkohola in podobnim stvarem. Tako lahko ostanem močan,« dodaja.

Ne spreglejte:

Prodaja penine pada, vzrok pa turobno vzdušje po svetu

Dve zdravilni učinkovini, ki pomagata pri prehladu in gripi

Kljub prizadevanjem pa se vsake toliko časa še vseeno zgodi, da zboli in takrat se zateče k naravnim rešitvam. Kateri dve sta najpogostejši na seznamu?

1. Med

Mnogi ljudje že vrsto let trdijo, da je uživanje lokalnega medu odličen način za zmanjšanje sezonskih alergij. Poleg tega pa se je izkazalo, da je med lahko izjemno podporen tudi za blaženje prehlada.  

Glede na raziskavo, objavljeno v reviji British Medical Journal, velja med za učinkovit tudi pri zmanjševanju trajanja in resnosti simptomov prehlada, zlasti pri bolečem grlu.

Med je poceni in lahko dostopen, zato se priporoča kot primerna alternativa antibiotikom, poročajo raziskovalci raziskave. »Ker med vsebuje znane protimikrobne lastnosti, ki se v medicini uporabljajo že tisočletja, ga uporabljam pri prehladu,« pravi Dr. Mafi.

Glede uporabe medu pa opozarja, da se med v surovi obliki ne sme uporabljati za zdravljenje prehlada pri dojenčkih, saj lahko povzroči botulizem, redko, a zelo nevarno bolezen. Medu se ne priporoča dajati otrokom, mlajšim od enega leta. Prav tako naj bodo glede uporabe medu pozorni ljudje s sladkorno boleznijo ter tisti, ki so alergični na čebele in ose.

2. Česen

Druga izmed zdravilnih učinkovin po kateri poseže Dr. Mafi je česen, ki je vsestransko uporabno živilo, ki ni primerno zgolj za popestritev jedi, temveč pomaga tudi pri zdravljenju različnih zdravstvenih tegob.

»Obstaja nekaj dokazov, da lahko česen pomaga zmanjšati resnost in trajanje prehlada,« pravi strokovnjak. V objavi, objavljeni v Cochranovi bazi sistematičnih pregledov, je bila vključena raziskava, v kateri je bilo 146 ljudi napotenih, da 12 tednov bodisi jemljejo česnovo raztopino ali placebo.

Po končanem preizkusu je imela skupina ljudi, ki so jemali česnove dodatke, približno 60 odstotkov manjše tveganje za nastanek prehlada kot v skupini, ki ni jemala dodatkov.

Druga naključna kontrolirana raziskava, objavljena v reviji Journal of Nutrition, je odkrila, da so imeli ljudje, ki so v sezoni prehlada in gripe 90 dni uživali česen, imeli krajše in manj intenzivne prehlade kot tisti, ki tega niso počeli. Dr. Mafi še dodaja, da je česen varno in zdravo živilo. Edina škoda pri tem je, da je glavni krivec za slab zadah. 

Vir: cnbc.com

 

Bonus video: Kako tudi v času praznikov poskrbeti za uravnotežene obroke?

Novo na Metroplay: "V vsakem žanru najdeš dobre in slabe pesmi." | Raiven