Kolikokrat na dan je normalno iti na veliko potrebo? Zdravnik razkriva, kdaj bi vas v resnici moralo skrbeti

20. 6. 2024
Deli
Kolikokrat na dan je normalno iti na veliko potrebo in kdaj je razlog za preplah? (foto: Profimedia)
Profimedia

Uravnovešena prebava je bistvenega pomena za dobro počutje in zdravje. Toda, kolikokrat na dan je normalno iti na veliko potrebo in kdaj je razlog za preplah? 

Nedavno je mlada vplivnica v enem izmed posnetkov na družabnem omrežju TikTok delila, da bi morali po vsakem obroku odvajati blato. »To je značilnost zdravih ljudi, sicer je z vašim prebavnim sistemom nekaj narobe,« trdi v posnetku, ob čemer ni predložila nobenih dokazov. Posnetek je v kratkem času postal viralen, za nameček, pa so ga številni ljudje pričeli deliti kot točne informacije, četudi pravzaprav niso.

Ne spreglejte:

Barva in struktura blata sta boljši pokazatelj stanja prebave, kot število odhodov na stranišče

Zaradi različnih prehranjevalnih navad je težko opredeliti absolutno število odvajanj blata, saj gredo nekateri ljudje na stranišče pogosteje, spet drugi kakšen dan vmes sploh ne. Pogostost iztrebljanja se lahko spreminja tudi glede na menstrualni cikel, prehrano, vnos tekočine in splošno razpoloženje. Kot nekakšno splošno pravilo se kot normalno odvajanje blata šteje trikrat na dan do trikrat na teden.  

Slednje potrjuje tudi dr. Idris Mughal, ki je na sporno izjavo vplivnice povedal: »Ta izjava je katastrofalna in sploh ni smešna. Normalen čas prenosa hrane in prebavnega procesa je med deset in 73 ur,« je povedal in dodal: »Za zdravega človeka je povsem normalno, da blato opravi trikrat na dan, in prav tako tudi normalno, če blato opravi trikrat na teden.« Ob tem je še dodal, da sta barva in struktura blata boljši pokazatelj stanja prebavnega sistema kot število odhodov na stranišče.  

Kdaj je potrebna pozornost?

S temi izjavami se strinja tudi gastroenterolog, Dr. Will Bulsiewicz, ki prav tako pravi: »Paziti morate na velikost in obliko iztrebkov, ne na število obiskov stranišča«. Pozorni bi morali biti, če se soočate s simptomi dolgotrajnega zaprtja, bolečega odvajanja in neznačilne barve blata.

Dr. Bulsiewicz opozarja, na določene zdravstvene težave, ki se pokažejo v barvi blata. »Če je na primer vaše blato črno, je to lahko tudi znak krvavitve v zgornjem delu prebavil. V primeru blata črne barve in neprijetnega vonja, se lahko kažejo zdravstvene težave, kot je peptični ulkus, gastritis, vnetje ali polipi debelega črevesa.« Če pri sebi zaznavate podobno, je pomembno, da poiščete zdravniško pomoč, da se odkrije vir težave.

Če opažate blato rumenkaste barve, se za tem lahko skriva eden najpogostejših razlogov in sicer prehrana, bogata z maščobami. Po mnenju strokovnjakov je to lahko tudi posledica različnih težav zdravstvenega izvora, med katerimi so bolezni jeter in žolča, celiakije, bolezni trebušne slinavke, Gilbertov sindrom, lahko pa tudi stresa in nezdrave prehrane. 

Vir: 24sata.hr

Preberite še: