Skrite pasti vročinskega vala: 7 nevarnosti, ki prežijo na vas, ko temperature presežejo 30 stopinj

14. 8. 2024
Deli
Visoka temperatura zraka, ki preseže 30 stopinj ali več, na človeško telo nima zanemarljivega vpliva. (foto: Profimedia)
Profimedia

Visoka temperatura zraka, ki preseže 30 stopinj ali več, na človeško telo nima zanemarljivega vpliva.   

Britanski znanstveniki ugotavljajo, da je zgornja kritična temperatura zraka pri kateri lahko človek živi, med 40 in 50 stopinjami Celzija. Nevarno lahko postane že, ko se temperature dvignejo nad 30 stopinj, še zlasti za nekatere rizične skupine ljudi.    

Vsak človek sicer drugače doživlja negativne učinke visokih temperatur in ima različno zgornjo mejo temperature zraka, ki jo še lahko prenese. Poleg spola in starosti, je to odvisno tudi od stopnje telesne pripravljenosti in splošnega zdravja ter morebitnega jemanja določenih zdravil.  

Preberite še:

Kaj se v telesu dogaja, ko temperatura zraka preseže 30 stopinj?  

Ko temperatura zraka preseže 30 stopinj se pogosto začnejo težave, ki lahko med drugim povzročijo: motnje srčnega ritma, nevaren padec krvnega tlaka, glavobol in šibkost. Koža je bolj dovzetna za sončne opekline in alergijske reakcije, srbečico ali pekoče izpuščaje.  

V vročini se nekatere telesne funkcije upočasnijo, druge pa morajo delati nekoliko več. Srce ob visokih temperaturah hitreje kroži kri in omogoča pretok krvi za učinkovito potenje in hlajenje telesa. Ob tem procesu se izgubljajo pomembni minerali, kot sta kalij in natrij, ki ju je potrebno nadomestiti.    

Skrite pasti vročinskega vala: 7 nevarnosti, ki prežijo na vas, ko temperature presežejo 30 stopinj
Profimedia

Nevarnosti, ki nastanejo ob tem, ko temperatura zraka preseže 40 stopinj  

Znanstveniki z Univerze Roehampton v Londonu izpostavljajo nekatere telesne spremembe, ki se zgodijo, ko temperatura zraka začne presegati 40 stopinj. V prvi vrsti se upočasni telo, kar vključuje počasnejši metabolizem in hkrati večjo porabo energije za potek osnovnih telesnih funkcij. Slednje negativno vpliva na delovanje telesa in srčno-žilnega sistema.

Vročina lahko povzroči pregrevanje telesa, kar lahko vodi še do dodatnih težav kot so krči, omedlevica, toplotni udar ali celo smrt. Poglavitni znaki, ki kažejo na nevarnost:      

  • visoka telesna temperatura, do 42 stopinj,   
  • šibkost,   
  • bruhanje,   
  • omedlevica,   
  • motnje dihanja in zavesti,
  • privede lahko tudi do začasne okvare delovanja notranjih organov, na primer jeter ali ledvic.

Kaj si lahko preventivno pomagate?

V vročini je, ne glede na to, ali živo srebro doseže 30 stopinj ali se krepko približa 40 stopinjam, pomembno upoštevati nekaj osnovnih pravil varnosti. Poglavitna je pravilna hidracija. Priporočljivo je popiti več negazirane mineralne vode ali pijač z elektroliti, ki naj ne bodo prehladne. Izogibajte se alkohola in sladkih pijač, saj dehidrirajo telo.

Ob teh nasvetih strokovnjaki priporočajo tudi uživanje lahke hrane in sadja, ter počitka v senci. Oblačila naj bodo zračna, lahka, ohlapna in svetlejših barv. Ko se nahajate na prostem, ne pozabite nositi pokrivala in sončnih očal, s seboj pa imejte nekaj vode. 

Vir: mondo.rs

Zakaj bi morali poleti vsak dan jesti fige? Ko boste to izvedeli, boste takoj odhiteli na tržnico po svoj odmerek!

Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?