Visoke temperature so nevarne za starejše, pretežke in za srčno-žilne bolnike

23. 7. 2018 | Vir: liza.aktivni.si
Deli
Visoke temperature so nevarne za starejše,  pretežke in za srčno-žilne bolnike (foto: shutterstock)
shutterstock

Junij je bil vroč, julij je bil nevihten in soparen, pa tudi visokim temperaturam se ne bomo izognli.

Večina nas bo že prvi dan, ko bo temperatura presegla 30 stopinj Celzija, jamrala, kako je neznosno vroče in da ni za živet.

A v resnici je vročina zelo nevarna, zlasti za starejše, tiste s prekomerno težo in za vse, ki imajo težave s srcem in ožiljem.

Hladen dom

Če je že zunaj vroče, poskrbimo, da imamo doma in v službi prijetne temperature, da se telo lahko spočije. Prostore zračimo ponoči ali zgodaj zjutraj, nato pa čez dan oken ne odpiramo več in prostore zatemnimo. Če nimamo klime, uporabljamo ventilatorje, lahko se tudi oprhamo. Če imate doma vroče in prostorov ne morete shladiti, se čez dan umaknite v knjižnice, pojdite v kakšno galerijo ali nakupovalni center.

Vročino preživimo doma

V najbolj vročem delu dneva, to je med 11. in 16. uro, je za starejše in bolnike najbolj pametno, da počivajo v hladnem prostoru in se izogibajo gibanja na prostem. Opravke postorite zgodaj zjutraj in zvečer. Izogibajte se čakanju na javni prevoz na odprtem ter gneči na javnih prostorih, če ti nimajo urejenega hlajenja.

Zdravila

Pomembno je, da zdravila tudi v poletnih mesecih jemljemo redno. Pri tem smo pozorni na odvajanje vode in vrednosti krvnega tlaka, saj se zaradi prekomernega potenja in posledične izgube telesnih tekočin lahko zniža krvni tlak, vode pa odvajamo manj. V takem primeru se posvetujemo z osebnim zdravnikom, ki se lahko izjemoma odloči prehodno zmanjšati odmerke zdravil za zniževanje krvnega tlaka in zdravil za odvajanje vode. (Nasvet Društva za srce)

Starejši in bolniki, pozor!

Saj veste, človeško telo je odličen stroj, ki zna ohranjati konstantno temperaturo. Ko mu je prevroče, se pač poskuša ohladiti, zato se znojimo in razširijo se tudi krvne žile. Srce je zaradi vsega tega delovanja in ohlajanja bolj obremenjeno, kar lahko povzroči zdravstvene težave. V poletnih mesecih zato predvsem starejšim ljudem in srčno–žilnim bolnikom priporočamo nekoliko prilagojen življenjski slog.

Telesni napori

Poleti se izogibajmo velikim telesnim naporom, ni pa razloga, da bi povsem opustili telesno dejavnost. Priporočljiva je lahka vadba, najbolje hoja, in še to najbolje zgodaj zjutraj, ko je zrak še hladen in svež. Dobra izbira so tudi klimatsko hlajeni fitnes studii. Seveda pojdimo tudi plavat, a poskrbimo za primerno zaščito in nikakor ne v najhujši vročini. Zelo pomembno je zadostno uživanje tekočine pred in med vadbo ter po njej. Pri tem velja, da pijemo tudi, če žeje ne občutimo, količina zaužite tekočine pa naj bo nekoliko večja kot običajno.

Hrana

Hrana naj bo lahka in lahko prebavljiva – solate, juhe, sadje. Izogibamo se alkoholnim in kofeinskim napitkom (kava, pravi čaj), saj ti še dodatno odvajajo vodo iz telesa. Zaradi prekomernega potenja je priporočljivo spiti več tekočine kot običajno.

Foto: Shutterstock

Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?