Ko pride zima, hitro posežemo po vseh vrstah vitaminov, da ne bi zboleli in bi čim bolj okrepili svojo odpornost. Na vitamin C in D nikoli ne pozabimo, ko pa pride do ostalih vitaminov, niti ne vemo, zakaj jih potrebujemo. Poglejmo, kaj se zgodi, če imate pomanjkanje vitamina B12.
Koliko vitaminov je v vaši domači omarici z zdravili? In koliko jih vzamete vsak dan? Pohvalno, da skrbite za normalne vrednosti vitaminov v telesu, a vse prehitro se zaženemo v razne praške, kapsule in pršila, namesto da bi razmislili, kako lahko povečamo hranljivost svojih obrokov. Vitamin B12 najdete v mnogih živilih živalskega izvora, npr. v telečjih in svinjskih jetrih, pa tudi v školjkah in določenih ribah, jajcih, siru ... Pred uporabo vitamina v obliki prehranskega vitamina pa svetujemo predhodni pregled vrednosti le-tega v telesu in po potrebi posvet z zdravnikom.
Kot omenjeno na začetku, pri vitaminih običajno pazimo na vnos vitamina C in D, na druge pa hitro pozabimo. Vitamin B12 je eden od esencialnih vitaminov, vendar ga telo ne more proizvesti samo, zato ga moramo vnesti s prehrano in dodatki. Sodeluje pri mnogih procesih, kot je zmožnost razmišljanja, uravnavanje in ustvarjanje DNA, proizvajanje energije, ohranjanje zdravja možganov in živčnega sistema. Vaša jetra sicer shranjujejo vitamin B12 za obdobja, ko ga uživate premalo, vendar se zaloge hitro izpraznijo, če ne skrbite za uravnoteženo prehrano.
Kaj se zgodi, če imate v telesu prenizke vrednosti vitamina B12?
Razmislite, ali pri sebi opazite te simptome, ki kažejo, da vam primanjkuje vitamina B12:
- utrujenost,
- glavoboli,
- bleda koža,
- nenačrtovano hujšanje,
- mravljinčenje v nogah in rokah,
- težave s hojo,
- zmedenost, lahko tudi izguba spomina,
- razdražljivost, depresija,
- motnje vida, vonja ali okusa
- srčne palpitacije
Pomanjkanje zdravljenja prenizkih vrednosti vitamina B12 lahko povzroči anemijo, zato o zelo nizkih vrednostih obvestite osebnega zdravnika. Telo ga lahko shranjuje zelo dolgo, vse od dveh do petih let, presežek pa boste izločili preko urina. Posebno previdni pri vnosu morajo biti nosečnice, doječe matere, vegeterijanci in vegani, saj potrebujejo večje vrednosti, ali pa iz prehrane dobijo manj vitamina kot tisti, ki jedo živalske proizvode.
Ima vitamin B12 stranske posledice?
Preden v spletno košarico naložite nekaj stekleničk kapsul vitamina B12, preberite še to: kaj se lahko zgodi, če pojeste preveč tega vitamina? Vitamin sam po sebi ni toksičen, zato zelo verjetno ne boste opazili slabih posledic, če ga začnete redno jemati preko dopolnil ali prilagodite jedilnik tako, da ga dobite več iz prehrane. Drugačna zgodba pa so injekcije vitamina B12, ki lahko povzročijo:
- bolečino, rdečico in oteklino na mestu vboda,
- slabost, bruhanje,
- zmedenost, omotico,
- glavobole.
Vseeno se pri jemanju dopolnil držite zmernosti in razmislite tudi o tem, kako bi lahko s prehrano povečali vnos.
Viri: healthline, nhlbi.nih.gov, ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK441923/
Bonus video: Karin Velikonja pojasnjuje vse, kar morate vedeti o jogi obraza