Preden pomislite, da bi odvečno maščobo odstranili s kirurškim posegom, preberite tole.
Tadejevo življenje je bilo dolgo časa idealno. Je uspešen poslovnež v hitro rastočem slovenskem podjetju, nedavno poročen z žensko idealnih mer in izzivalnim intelektom. Skorajda brez zadolževanja sta ustvarjala prijeten dom pod Šmarno goro.
Toda iz pravljičnega okolja se vsak dan znova preseli na trd kos betona na Dunajski, ki prekipeva od moči in "zdravja". Prav to zahteva tudi od človeka, ki si želi poslovnih uspehov, torej čvrsto in zdravo telo.
Tadeja je kljub dokaj vitalnemu telesu ogledalo začelo čedalje bolj opozarjati na odvečni podbradek.
Rekreacija? Vedno si lahko vzamemo pol urice predragocenega časa za gibanje, če le hočemo, mu vedno znova dopoveduje Andreja, njegova boginja. Je že tako, da nam je civilizacija prinesla preveč bližnjic, ki hotenjem dajejo nič drugega kot potuho.
Že dolgo razmišlja o liposukciji.
Nekega večera, po nekajminutnem tihem preklinjanju ob pogledu v ogledalo, se Tadej zlekne na kavč in vključi priljubljen poljudnoznanstveni kanal. Na njem ujame zgodbo Denisa, borznega posrednika, ki mu je odvečna maščoba onemogočala sklepanje uspešnejših poslov. Najhitrejša rešitev v tistem trenutku je bila liposukcija. Nekaj-urna operacija in Denis je bil osvobojen odvečne maščobe. Naslednji dan je bil za Denisa usoden. Kirurg mu je pred posegom zagotovil, da ne bo negativnih posledic, morda bodo potrebni le manjši popravki. Denisu se še sanjalo ni, da bo to njegov zadnji življenjski projekt.
Oglasi na satelitskih programih prikazujejo, da je liposukcija tako preprost poseg kot obisk pri zobozdravniku, z nekaj strahu in predsodkov. Toda včasih so posledice lahko prav nasprotne.
Tadeja je vedno bolj spreletaval srh in kar ni mogel verjeti svojim očem in ušesom. Obdukcija je pokazala, da se je Denis zadušil z maščobo, ki se je ustavila v pljučih. Toda bil je le eden od sto ljudi, ki so bili žrtev zapletov po posegu v zadnjem desetletju. Najpogostejše posledice so vnetja, poškodbe organov in tekočina v pljučih.
Možnost, da ste žrtev posledic liposukcije, je 1 proti 5000, kar pa je za 25 odstotkov več, kakor da umrete v prometni nesreči.
V Tadejevi glavi se je v tistem trenutku odvrtela njegova življenjska zgodba. Risale so se nove dimenzije, za katere prej sploh vedel ni, da obstajajo. "Kaj sploh hočem? " se je vprašal.
Liposukcija je edini postopek v kozmetični kirurgiji, ki ga najdemo v statističnih podat- kih o povzročiteljih smrti. Drugi, npr. plastična operacija obraza, niso neposredno označeni za po-vzročitelje smrti. Vlade zahodnih držav omejujejo ali prepovedujejo uporabo raznovrstnih zdravil za hujšanje ali boljše počutje. Če bi bila liposukcija tableta, bi jo zagotovo prepovedali - že zaradi statistike. Toda ker je medicinski poseg, ostajajo raziskave smrtnosti v zdravniških strokovnih krogih.
Vendar smrt ni edino, česar se pacienti po posegu bojijo. Velika je tudi možnost iznakaženosti delov telesa, od koder so izsesali maščob.
Znan je primer iz slovenske sodne prakse . .
Tožnica se je po posvetu z zdravnikom odločila za liposukcijo, s katero so ji izsesali odvečno maščobo na bokih in stegnih. Zaradi nesimetričnosti je moral kirurg postopek ponoviti s splošno anestezijo. Med operacijo je ugotovil, da liposukcija ne bo zadostovala, zato se je odločil izrezati odvečno maščobo. Toda to je pustilo posledice - veliki brazgotini na stegnih. Sodišče je tožnici delno ugodilo in ji prisodilo pet milijonov tolarjev odškodnine. Kirurg bi moral predvideti možne zaplete in tožnici pojasniti posledice.
Tadej se v nadaljevanju oddaje malce pomiri.
Liposukcija vendarle ni tako nevarna, če jo opravi profesionalec, ki zadrži pacienta na opazovanju tudi po posegu. Še vedno gre za rešitev, po kateri posega kar lepo število prebivalstva, čeprav ni primerna za ljudi, ki imajo težave s čezmerno težo. Ne ravno primerljiva statistika iz ZDA pokaže, da je to še vedno najbolj priljubljena metoda, in sicer tam vsako leto opravijo približno 170. 000 operacij, od tega 16 odstotkov na moških. Kolikšen bo odstotek čez nekaj let v Sloveniji?
Zakaj je poseg tako nevaren?
Predvsem zaradi neizkušenih kirurgov, ki jih donosen posel vabi v zasebno prakso. Poseg, pri katerem najprej lokalno vbrizgajo anestetik na bazi solne raztopine in nato s sesalnikom izvlečejo maščobo, še zdaleč ni tako preprost, kakor se sliši. Vsak še tako uspešen kirurg se lahko nauči osnov liposukcije v dveh dneh, vendar je potreben več kot seminar za konec tedna, da postopek tudi obvlada. Liposukcija je dejansko primerljiva z veliko zahtevnejšimi posegi, denimo z rinoplastiko (korekcijo nosu).
Večina posledic je nepredstavljivih. Odmrlo tkivo lahko povzroči temnenje delov kože ali izgubo pigmenta, pojavijo se lahko cele zaplate zgubane kože, ki jo je zelo težko napeti.
Nezadostna praksa pa ni edina težava t. i. specialistov. Nekateri kirurgi izvajajo liposukcijo na kandidatih, ki tega sploh ne potrebujejo, ali pa pacienta ne opazujejo dovolj med samim posegom. Poleg tega je nevarno kombiniranje liposukcije z drugimi lepotnimi operacijami.
Denisu je kirurg izsesal skoraj kilogram maščobe. Priporočljivo je, da se pri lokalni anesteziji odstrani le 0, 8 kilograma, med posegom pa 1, 5 kilograma maščobe.
Večer se je za Tadeja končal z gledanjem televizijske prodaje. Odločil se je, da bo raje kupil novo telovadno napravo, občasno obiskal masažni salon, kjer se bo lahko prepuščal prijetnim dotikom, za konec tedna pa mu ne uidejo pobočja Šmarne gore.
Sicer pa: tudi obline imajo svoje čare, mar ne?
Trenutki odločitve
Priporočljiveje je, da se lotimo pametne diete in se redno ukvarjamo s športom. Seveda pa bo minilo več časa, preden bodo rezultati vidni. Če ste še vedno odločeni, da je liposukcija prava rešitev za vas, je tu nekaj nasvetov:
Ustrezen kandidat
Za liposukcijo je primeren zdrav človek z največ 10 odstotki odvečne maščobe, ki se redno rekreira in uživa uravnoteženo prehrano. Ljudje s čezmerno težo niso primerni kandidati. Če je vaša koža viseča in neelastična, raje pijte vodo in uporabljajte vlažilne kreme, ker boste po liposukciji videti še slabše.
Izkušen kirurg
V Sloveniji sicer še ni veliko zasebnih ordinacij, ki ponujajo takšne pose-ge, zato se pozanimajte o ka- kovosti njihovih storitev. Še prej pa se posvetujte s svojim zdravnikom ali specialisti, na primer z dermatologom. Če vas moti podbradek, tudi z otolaringologom. Najbolje je, da je kirurg, ki bo opravil poseg, specialist tudi za to področje. Zaupajte praksam, ki svoje storitve ponujajo dalj časa.
Pogosta vprašanja
Pred posegom morate najprej vprašati, ali ima kirurg ustrezna dovoljenja za opravljanje liposukcije.
Četudi boste operirani z lokalno anestezijo, se prepričajte, ali ima kirurg na voljo potrebno opremo, če bi se kaj zapletlo (aparat za oživljanje je že dober znak). Pri posegu z lokalno anestezijo ni treba biti tešč, lahko jemljete tudi predpisana zdravila. Izjema je aspirin, ki je teden dni pred posegom prepovedan. To velja za večino lepotnih operacij.
Če se nameravate olajšati za več kot štiri kilograme odvečne maščobe, boste zagotovo operirani pod splošno anestezijo in po posegu boste morali ostati pod zdravniškim nadzorom in v oskrbi specialista vsaj nekaj dni. Preverite, ali praksa to omogoča.
Na koncu vas seveda zanima, koliko poseg stane in kdaj ga je možno opraviti. Zaradi vedno večjega povpraševanja se čakalna doba strmo povečuje. Naj vas ne zavedejo obljube drugega kirurga, ki ponuja poseg za pol manjšo vsoto, na vrsti pa bi bili že naslednji dan. Nič ni predrago, ko je v igri vaše zdravje. Spomnite se tudi, da ste ustreznega kirurga že izbrali.
Nekaj resnic o liposukciji
Čakalna doba za poseg je povprečno dva meseca.
Po posegu ostanete na kliniki tri do štiri ure oziroma toliko časa, dokler kirurg ne odloči, da ste sposobni za domačo oskrbo.
Liposukcijo je možno ponoviti. Primernost posega je odvisna od stanja tkiva, a ne prej kot po enem mesecu.
Deset dni po posegu lahko opravljate vsakdanja opravila, najmanj tri tedne pa se je treba izogibati fizičnim dejavnostim (teku, kolesarjenju), ker se mora koža prirasti na tkivo.
Liposukcijo je možno izvajati tudi na obrazu, pri čemer majhen rez (dva milimetra) pusti skoraj neopazno brazgotino.
Liposukcijo je možno opravljati tudi z ultrazvokom.
Tereza Djokič, Ilustracija: Marko Kocevar
Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?