Prekomerna telesna teža in maščoba okrog pasu sta med pogostimi dejavniki, ki lahko povečajo tveganje za srčne težave.
Še zdaleč pa to nista edina dejavnika, saj so lahko s stanjem srca povezane tudi maščobne obloge okrog vratu. Da, prav ste prebrali. Obseg vratu je po raziskavi, objavljeni v Nutrition Journal, sodeč povezan z zdravjem srca.
Preberite tudi:
Večji obseg vratu ima neposredno povezavo s povečanim tveganjem za srčne bolezni
Raziskovalci so med spremljanjem sodelujočih v raziskavi ugotovili, da je lahko večji obseg vratu eden izmed pomembnih pokazateljev tveganja za srčno popuščanje. Med pregledovanjem indeksa telesne mase (ITM) in indeksa visceralne maščobe, ki predstavlja merilo za odkrivanje prekomerne trebušne maščobe so potrdili, da presežene normalne vrednosti prestavljajo pomemben dejavnik tveganja.
Sodelujoči v raziskavi, ki so jih znanstveniki vsega skupaj spremljali 10 let, na začetku niso imeli srčno-žilnih bolezni. Tekom raziskave so po petih letih ugotovili, da so imeli udeleženci z najširšim obsegom vratu višje tveganje za srčno popuščanje.
Kakšen obseg vratu je problematičen?
Po ugotovitvah raziskave, kjer je bilo vključenih več kot 90.000 udeležencev, starih od 18 do 80 let, problematično vrednost predstavlja obseg vratu, ki je širši od 39 centimetrov. Največji krivec za povečano tveganje je odvečna maščoba v predelu vratu, saj povzroča vnetja, ki poškodujejo krvne žile in povzročajo oksidativni stres ter posledično poškodbo celic.
Povezavo med obsegom vratu in povečanim tveganjem za srčne bolezni je sicer potrdila tudi študija iz leta 2022, objavljena v Journal of the American Heart Association.
Ameriški znanstveniki so ugotovili, da imajo bolniki z večjim obsegom vratu večje tveganje, da bodo kdaj v življenju imeli atrijsko fibrilacijo, stanje, pri katerem se odraža nepravilno in hitro bitje srca. Širši obseg vratu pa nima povezave le z večjim tveganjem srčno žilne bolezni, temveč tudi z nekaterimi drugimi boleznimi, med katerimi sta rak in sladkorna bolezen tipa 2.
Vir: klix.ba