Za trdne vezi

24. 6. 2004
Deli
Za trdne vezi

Na videz nedolžen zvin lahko pusti trajne posledice. Naučite se (ob)varovati najbolj ranljiv moški sklep

Gležnji niso seksi. No, to velja vsaj za miške primerke. Prav nobena slavna manekenka še ni šla na zmenek z moškim zaradi njegovih ogromnih, močnih, krepkih, silnih in oh in sploh tako moških gležnjev.

In gležnjem nihče tudi ne posveča pretirane pozornosti. Toda veliko več kot le nekaj večernih zmenkov (beri: cele poletne sezone nogometa) je propadlo zaradi poškodb tega najbolj ranljivega sklepa. Še bolj skrb zbujajoče je, da od 15 do 40 odstotkov zvitih gležnjev trpi za trajnimi posledicami – največkrat gre za zoprno nestabilnost sklepa. Zaradi tega je tak sklep seveda še občutljivejši za poškodbe.

Kaj lahko storite sami, da se vaš ubogi gleženj ne bo znašel med bednimi medicinskimi statističnimi podatki? Namenite mu nekaj minut na dan in izvajajte vaje za krepitev obsklepnih struktur, ki bodo napravile vaš nepogrešljivi sklep trden kakor kamen kost. Ne glede na to, ali ste športnik ali ne, je vaš gleženj ogrožen. Ponujamo vam nekaj nasvetov in vaj za boljše počutje tega najbolj ranljivega sklepa ter seveda rehabilitacijski plan, če ga že morate zdraviti.

Ko denar povzroči invalidnost

Za začetek pozabite na vse, kar ste videli na prenosih pomembnejših športnih tekem. Predvsem na prizore, v katerih se kateri od slavnih igralcev nogometa ali rokometa v napadu junaško in nadvse požrtvovalno zgrudi na tla in si pri tem zvije gleženj. Medtem ko vi na televizijskem zaslonu gledate počasni posnetek njegovega hrabrega padca, on z od bolečin skremženim in bledim obrazom odkrevsa do svoje klopi. In glej ga, po petih minutah je s komercialnim nasmeškom spet na igrišču. Izjemni dosežki medicine in izjemna bojevitost igralca, si mislite.

Resnica je daleč od tega. Narave se namreč ne da tako zlahka pretentati. Ko nekdo za tekanje za žogo po travnatem igrišču v žep spravi milijone zelencev, potem hudičevo trdno stisne zobe in odmisli neznosno bolečino v poškodovanem sklepu. Denar je torej tudi bolečine vladar in nič ne prepreči trenerju, da svojemu igralcu, ki si je poškodoval gleženj, le-tega zgolj nečloveško trdno povije, mu potisne nogo v športni copat in ga vrne v igro. Ko tako nogo po tekmi odvijejo, zateče kot buhtelj. Če torej nimate podpisane milijonske pogodbe, nikar ne mučite svojega poškodovanega gležnja in se raje nemudoma lotite prve pomoči: počivajte, okončino hladite, povijajte in dvignite.

Zvin, izpah ali zlom?

Tako imenovani skočni sklep oblikujejo zunanji gleženj, golenica z notranjim gležnjem ter še dve kosti, skočnica in petnica. Razdeljen je na zgornji in spodnji skočni sklep. Zvini so predvsem pogosti v zgornjem in največkrat nastanejo zaradi nepravilnega položaja stopala pri hitri hoji, teku ali doskoku, ko se stopalo zvrne navznoter ali navzven. Izpahi v spodnjem skočnem sklepu so redki, večinoma so pridruženi zlomom gležnja.

Tako poškodovan gleženj navadno bolj ali manj oteče, je boleč na pritisk v predelu sklepne špranje in vezi, lahko je vidna tudi podplutba. Sam gleženj navadno na pritisk ni boleč, dokler oteklina ne zajame tudi tkiv nad njim. Gibljivost v sklepu je zavrta in boleča, hoja pa zaradi tega šepajoča.

Zlom – da ali ne? Zelo pomembno vprašanje, na katero morate nujno dobiti pritrdilen ali nikalen odgovor, saj je od tega odvisna oblika zdravljenja. Pravzaprav si je s tem vprašanjem nesmiselno razbijati glavo. Zadeva je nadvse preprosta: vsak resneje poškodovan gleženj si zasluži rentgensko slikanje, saj se da šele s posnetka razbrati, ali gre zgolj za zvin ali je poškodba zaradi izpaha oziroma zloma resnejša. Zgolj na podlagi velikosti otekline, bolečine ali drugih zdravstvenih modrosti iz babičine skrinjice je resnost poškodbe nedopustno ocenjevati. Nekateri zlomi skoraj nič ne otečejo, medtem ko so lahko zvini zelo grdo otekli, celo tako, da je sklep popolnoma neprepoznaven. Zapomnite si: vsak poškodovan gleženj je treba presvetliti z rentgenskimi žarki!

Kako poškodovani gleženj spraviti v staro formo?

Vaš sklep najprej potrebuje počitek. To seveda ne pomeni, da potrebujete tri tedne bolniškega staleža in strogo ležanje z nogo, dvignjeno pod strop. Morda se bo zdravnik odločil, da vam na nogo natakne dokolenski hodilni mavčni škorenj, ki ga boste nosili 14 dni, za večino zvinov pa zadoščajo povijanje z elastičnim povojem, hlajenje z ledom, počitek in seveda nujno postopno razgibavanje in obremenjevanje. Nikar se ne bojte pogoltniti tablete proti bolečinam (ibuprofen, ketoprofen ipd. ). Normalno je, da poškodovani gleženj boli. Vrnitve v staro formo ne pričakujte čez noč, prav tako naj vas ne preseneti, če tudi po več mesecih ne boste popolnoma stabilni.

Bodite vztrajni in previdni. Pri razgibavanju si lahko pomagate tudi z naslednjimi enostavnimi, a učinkovitimi vajami:

Pišite s palcem na nogi. Poškodovani gleženj morate začeti razgibavati takrat, ko so vaše kite še zmeraj občutljive. Igrajte se vsaj trikrat na dan: s palcem na nogi pišite po preprogi abecedo. Uporabljajte pisane črke.

Nogo znova povežite z možgani. Ko se ligamenti poškodujejo, se poškodujejo tudi živčni končiči. Zato možgani nimajo več optimalnega nadzora nad tem, kje gleženj je in v kakšnem položaju, kar lahko znova povzroči napačen korak in kopičenje poškodbe na poškodbo, čemur nazadnje sladi trajna nestabilnost sklepa. Popolno povezavo med nogo in možgani vzpostavite tako: bosi stojte na ravni podlagi, dvignite eno nogo in zaprite oči (stojte poleg nečesa, česar se lahko oprimete). Se sliši enostavno? Poskusite tako stati 30 sekund in vajo ponovite z obema nogama vsaj trikrat na dan. Verjetno boste potrebovali nekaj vztrajnosti, da boste ulovili ravnotežje.

Lea Gril

Preberite: Kako okrepiti gleženj

Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?