Tudi vi še vedno kihate in kašljate v dlani? Še danes spremenite to škodljivo in ravno tako nevljudno navado.
Napačno: S kihanjem in kašljanjem v dlani še dodatno širimo okužbo
Učili so nas narobe
Ko smo bili majhni, so nas učili, da moramo postaviti dlan pred usta, ko kihamo in kašljamo. No, učili so nas narobe. Če kihnemo ali zakašljamo v dlani sicer res preprečimo, da bi se virusi razpršili do 1,5 metra daleč (takšen je namreč doseg pri kihanju), a kasneje ravno tako razširimo viruse povsod okrog nas.
Ko kihnemo, razprši viruse do 1,5 metra daleč, virusi pa na površinah preživijo do 24 ur
Samo pomislite. Ravno s to dlanjo, v katero smo kihnili ali zakašljali, nato znancu, prijatelju, sorodniku sežemo v roko ali ga objamemo. In prenesemo virus nanj. Ravno s to dlanju nato tipkamo po tipkovnici, se dotikamo službenega telefona, svojega telefona, različnih površin in kar je najhuje - kljuk. Kljuka v službi, kljuka v trgovini, kljuka doma, kljuka v zdravstvenem domu. Virusi preživijo na površinah, ki se jih dotikamo, do 24 ur! Samo pomislite, koliko ljudi v tem času okužimo, ko virus z dlani prenesemo na kljuko.
Tudi kihanje in kašljanje v dlani je torej zelo nevljudno in nevarno.
Kihajmo in kašljamo izključno v rokav ali v robček
Zdravstvene istitucije tako že zadnjih deset let s plakati intenzivno opozarjajo na to, naj kihamo izključno v rokav ali v robček, saj s tem preprečimo nadaljnje širjenje okužbe. Še posebej nevarni so virusi gripe in RSV virusi, ki lahko pri ljudeh z oslabljenim imunskim sistemom, pri otrocih in starejših povzročijo celo smrt. Tega pa res ne želimo imeti na vesti, kajne?
Kihajmo in kašljajmo izključno v robček ali v rokav, s tem bomo preprečili širjenje okužb.
Pravilno: Kihanje in kašljanje v rokav
Redno in temeljito si umivajmo roke
Zelo pomembno je tudi, da si redno in temeljito umivamo roke. Dlani umijmo večkrat dnevno z obeh strani, po potrebi jih tudi razkužimo, še posebej ob obisku zdravstvenih ustanov. Ko pridemo in ko odhajamo.
Še posebej v zimskih mesecih si večkrat dnevno umivajmo roke, četudi so videti čiste, so na njih številni virusi. Roke umivajmo temeljito z milom, po potrebi jih tudi razkužimo.
V zimskih mesecih, ko so virusi najbolj na pohodu, lahko na ta način s skupnimi močmi in z odgovornim ravnanjem preprečimo številna obolenja, kar je še posebej pomembno na najbolj ranljive skupine, ki jih tovrstna obolenja najpogosteje in najmočneje prizadanejo.
Sanja Macur
Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?