Zakaj obolevamo?

29. 10. 2013
Deli
Zakaj obolevamo? (foto: Shutterstock.com)
Shutterstock.com

Bolezen je tisto stanje, ko posameznikov organizem protestira proti posiljevanju. Človek slej kot prej zboli, ko deluje proti svojim čustvom, občutkom, volji in željam.

'Biti bolan' - tabu tema. Zakaj?

Ker marsikdo od nas bolezen uporablja kot sredstvo manipulacije in izsiljevanja, vendar se o tem nikoli ne sme govoriti na glas, saj je stanje bolezni nekaj, za kar posameznik ni kriv.

Jaz trdim, da je.

Ko je nekdo bolan, najprej pomislim, da naj obišče zdravnika, ki mu bo seveda predpisal te in druge arcnije, terapije in pilule, ter s tem zaključi krog bolezni. Bolnik naj bi z vso to pomočjo ozdravil.

Vendar kaj se dogaja, ko človek sam izkorišča svoje telo, posiljuje in tišči v nekaj, česar organizem sam noče, ne zmore ali ne želi?

Tukaj mislim predvsem na našo potrebo in tudi željo, da nekaj forsiramo, četudi naše telo tega ne zmore.

Delamo vse dni, telesu ne prisluhnemo, ko nas 'prosi' za počitek in regeneracijo, to ponavljamo kar nekaj časa in ignoriramo znake izčrpanosti, slabosti, seveda ves ta čas jemo hrano, ki je energetsko popolnoma prazna, in se družimo z ljudmi, s katerimi se pač moramo (ne pa želimo).

No, pa nekega dne telo reče: zdaj se bom pa moralo samo izklopiti, ker moj lastnik ne sliši opozorilnih znakov. In takrat človek občuti znake, ki nakazujejo fiziološko bolezen.

Vam je slišati znano, kajne? Vsakdo od nas je že storil kakšno takšno podobno neumno posiljevanje organizma in posledično obležal.

S pomočjo sodobne medicine in farmakologije se je po nekaj dnevih spet pobral in začel ponavljati stare vzorce, ker nas žal bolezni ne naučijo dovolj in ne izučijo.

Morda se kakšen bolj prizadeven posameznik vseeno zmore vprašati: hmmm, zakaj pa obolevam? Nekaj očitno narobe delam.

Zato s svojo voljo in vložkom energije spremeni svoje ustaljene vzorce in navade, začne se več gibati, uredi in organizira si življenje, tako da je izpostavljen čim manj stresnim dejavnikom, ter začne bolj ceniti vsakodnevne majhne in neprecenljive radosti življenja.

Takšen ozaveščen posameznik ima več možnosti, da dlje časa ne bo več zbolel.

Kaj se zgodi z organizmom, ki ga izkoriščamo na področju čustev?

Ko svojih čustev ne upravljamo več, ko nas preplavljajo pretežno negativna in težka čustva, ko ne moremo svojih intimnih želja in potreb uresničevati ter smo jih prisiljeni zanikati?

Zbolimo in telo nas zna krepko ustaviti.

Žal pri tovrstnem izživljanju nad lastnimi čustvi in željami telo reagira z zelo težkimi in dolgotrajnimi boleznimi, ki včasih vodijo tudi k uničenju organizma.

Vem, moderna medicina in doktrine, ki bogato živijo na račun bolezni modernega človeka, se z mojim opisom seveda ne bodo strinjale, a nič zato.

Danes sem vam želela na kratko sporočiti, da se poslušajte, občutite svoje telo, ker imate le eno v tem ustroju in zdaj, imejte se radi točno takšni, kot ste, posvečajte se svojim ljubeznim, družini, prijateljem in vsemu tistemu, kar radi delate, živite tako, da pustite svobodo sebi in drugim, predvsem pa, prosim, cenite vsak trenutek, ki ga imate in ga spreminjajte v dobrega, pozitivnega in neprecenljivega.

Ja, pozitivna energija in usmerjenost delata čudesa, poskusite, pa boste občutili.

Želim vam veliko takšnih trenutkov, uživajte v njih, spoštujte jih in negujte. Živeli boste brez bolezni.

Melita Kuhar Pucko, strokovnjakinja za partnerske odnose in vzgojo otrok, redna kolumnistka v reviji Lisa

Novo na Metroplay: "Prehransko okolje, v katerem danes živimo, je zelo nenaklonjeno temu, da smo zdravi"