Tudi vi opazite, da včasih vaše srce začne biti hitreje, močneje ali nenavadno? Preverite, zakaj do tega pride.
Pojav, ko srce bije hitreje, močneje ali neenakomerno, imenujemo srčne palpitacije. Veliko ljudi se ob tem lahko prestraši, zato je dobro, da veste, zakaj do tega pride in kdaj je čas, da poiščete strokovno pomoč.
Zakaj pride do nenavadnega bitja srca?
Srčne palpitacije v večini primerov niso znak nečesa resnega. Vseeno pa je dobro, da veste, zakaj je do pojava prišlo in kako ga v bodoče lahko preprečite.
Lahko pa je v ozadju težava, ki jo je treba obravnavati. Glede na to, kaj vam povzroča palpitacije, boste morda lahko ukrepali, da jih odpravite.
Najpogostejši vzroki srčnih palpitacij so:
- Dehidracija;
- Uživanje kofeina;
- Uživanje alkohola;
- Anksioznost;
- Težave s ščitnico;
- Povišana telesna temperatura;
- Anemija;
- Jemanje določenih zdravil;
- Dolgotrajni Covid-19;
- Srčne bolezni;
- Nizka raven sladkorja v krvi.
Kdaj je čas za obisk zdravnika?
Ko prvič opazite, da vaše srce nepojasnjeno bije hitreje, močneje ali neenakomerno, obiščite strokovnjaka. Tako se boste prepričali, da vzrok ni nič resnega. Tudi, če so vaše srčne palpitacije drugačne, kakor so ponavadi, je čas za obisk zdravnika.
Ne glede na to, ali ste že imeli palpitacije ali ne, morate nemudoma poiskati zdravniško pomoč, če se ob tem pojavijo še simptomi, kot so bolečina v prsnem košu, izguba zavesti, težko dihanje, nenavadno znojenje in omotica.
Mnogi vzroki za srčne palpitacije so neškodljivi. Ko se odpravi vzrok, na primer pitje vode za odpravo dehidracije, pomiritev tesnobe ali zmanjšanje vnosa kofeina, se lahko pojav prepreči.
Toda nekateri vzroki so lahko znak bolezni srca ali drugih resnih stanj. Zato je pomembno, da ste na svoj srčni utrip pozorni in da opazujete, ali prihaja do nenavadnih pojavov.
Vir: health.com
Novo na Metroplay: Helena Blagne iskreno o večeru, po katerem ni več mirno spala | Mastercard® podkast navdiha z Borutom Pahorjem