Zdravilna moč rastlinskih poganjkov

7. 4. 2014 | Vir: liza.aktivni.si
Deli

Grizljanje svežih poganjkov? Ja, to tekne. Obstaja celo rastlinska terapija, ki se ukvarja le z njihovim zdravilnim učinkom.

Zdaj znova lahko opazujemo, kako je narava iz dneva v dan bolj zelena – in kdor se spozna, med sprehodom najde velik izbor zelene hrane. Ne gre le za sveža divja zelišča, tudi drevesa ponujajo kaj užitnega, in sicer mlade popke. Nekoč so bili po dolgi zimi zaželena delikatesa, kajti naložili so si veliko mineralov, vitaminov, beljakovinske snovi in različne bioaktivne substance, ki so potrebni za razvij listov in cvetov.

Zelo mladi poganjki topola, breze, bukve, javora, lipe, vrbe, gaber in sadna drevesa, kot so jabolka, hruške in češnje, so dobrega okusa, celo hrastovi popki. Vendar postanejo strupeni, ko so nekoliko večji in razvijejo veliko čreslovine. Listne popke drugih omenjenih dreves lahko zaužijemo tudi pozneje, vendar so takrat grenki. Pred zaužitjem odstranimo rjave zaščitne luske s popkov in nežno zelenje preprosto grizljamo.

Z zdravilnim učinkom popkov se ukvarja še vedno malo znana gemoterapija, ki jo je razvil belgijski zdravnik dr. Pol Henri. Osnova terapije je, da v mladih tkivih tičita največja energija in vitalnost rastline. Poleg mineralov, vitaminov in beljakovin spadajo zraven fitohormoni, ki spodbujajo rast, kakršni so avksini in giberelini. Za gemopripravke medicinsko pomembne substance iz popkov izvlečejo (macerirajo) v mešanici glicerola. V lekarnah jih imajo v obliki razpršila za usta ali kapljic.

Področje uporabe terapije je vsestransko. Preparati iz popkov gorskega bora naj bi delovali proti revmi in artrozi, popki malin blažijo težave v menopavzi in motnje pri menstruaciji, medtem ko oljkini popki veljajo za izvrstno sredstvo pri visokem krvnem tlaku, poapnenju žil in omotici. V primeru resnih bolezni moramo poiskati terapevta, ki se spozna na zdravila iz popkov.

Gemoterapija – medicina iz mladih poganjkov

Macerat iz ribezovih popkov (levo) imenujejo rastlinski kortizon in naj bi pomagal pri vnetjih, težavah s kožo, nahodu in alergijah. Preparat iz šipka (desno) je uspešen pri glavobolih in živčnih bolečinah, migrenah in krčih.

Recept za sirup iz smrekovih vršičkov blaži kašelj

Recept za 4 kozarce po 250 ml
Sestavine: dve prgišči svežih smrekovih vršičkov, pribl. 800 g sladkorja ali sladkorja kandis  

1. Smrekove poganjke operite in jih čez noč pustite stati v loncu z litrom vode.

2. Naslednji dan prevretek zavrite in ga kuhajte 1 uro na majhnem ognju. Pustite ga stati še eno noč. Potem ga precedite in smrekove vršičke dobro iztisnite v cedilu.

3. Prevretek izmerite, na 100 ml prevretka, dodajte 100 g sladkorja ali sladkorja kandis. Kuhajte, dokler se prevretek ne zgosti in ne dobi rjave barve. Napolnite ga v kozarce in jih takoj zaprite. Na hladnem in temnem mestu jih lahko skladiščite približno leto dni.

Novo na Metroplay: "Prehransko okolje, v katerem danes živimo, je zelo nenaklonjeno temu, da smo zdravi"