Brez njih si dobre kuhinje sploh ne moremo predstavljati. Pike na i ne dajo le mnogo jedem, ampak so tudi čudovita in ugodna kozmetika.
Poleg sončničnega in oljčnega olja dolgo ni bilo drugega izbora. To se je spremenilo. Ponudba je vedno večja. Veliko majhnih, vendar finih oljarn skrbi za to, da danes lahko kupimo tudi 'eksote', kot je olje iz pečk marelice ali ribezovih semen.
V nasprotju z živalskimi maščobami so hladno stisnjena olja bogata z nenasičenimi maščobnimi kislinami, kot je omega 3 ali omega 6 maščobna kislina. Naše telo jih ne more proizvajati samo, vendar prevzamejo pomembne naloge pri presnovi. Tako ščitijo ožilje, kri lažje teče in izboljšajo vrednosti holesterola.
Tudi duša ima koristi: raziskava dokazuje, da dobra oskrba z omega 3 maščobnimi kislinami preprečuje depresije. Poleg tega je v oljih veliko vitamina E. Ščiti celice pred prostimi radikali in je popolno sredstvo proti staranju. Nekatera olja zmorejo še več. Olje bodaka krepi imunski sistem, repično olje v alternativni medicini uporabljajo pri težavah s krvnim obtokom, olje iz pinijevih semen velja kot krepilno in je priporočljivo pri izčrpanosti telesa, cedrovo olje lahko izboljša vrednosti krvnega sladkorja in oljčno olje ščiti pred rakom na dojkah in trebušni slinavki.
Skoraj vsa visokokakovostna olja ne smemo segrevati, njihove dragocene sestavine pri tem trpijo. Za rahlo dušenje raje uporabimo hladno stisnjene izvlečke iz arašidov, sončnice, repice, soje, grozdnih semen in oljk. Peči in cvreti smemo le z repičnim ali kokosovim oljem ter z rafiniranimi izdelki.
Olja, ki jih nanesemo zunanje na kožo, prav tako lahko ponudijo veliko. Stabilizirajo vlažni plašč kože in spodbujajo novo tvorbo celic. Tukaj se splača kožo razvajati tudi z bolj eksotičnimi različicami, kot so izvlečki iz semen ribeza ali granatnega jabolka. Pravi čudež glede lepote pripisujejo dragocenemu arganovemu olju. Ne nazadnje imajo Maročanke, ki se negujejo z njim, gladko, mladostno kožo vse do starosti, čeprav vsak dan delajo na vročem soncu.
Hladno stisnjena olja ne skrbijo le za dober okus solatnih prelivov. Oskrbujejo nas tudi s pomembnimi vitamini in maščobnimi kislinami, ki ščitijo celice in nas ohranjajo zdrave.
Arganovo olje stisnejo iz semen arganovca, ki raste le v Maroku. Raziskave so pokazale, da zmanjšujejo tveganje za raka na dojkah in prostati ter zavirajo staranje celic.
Grozdna semena dajejo olje, ki ščitijo ožilje pred oblogami. Ne sme biti prevroče, vendar je primerno za dušenje.
Za zdravo kožo na glavi in lepe trepalnice
Mnogo jih pozna ricinusovo olje le kot močno odvajalo, vendar neguje tudi kožo na glavi in lase ter odpravlja predvsem prhljaj. Olje je treba dobro vtreti in pustiti učinkovati najmanj uro. V tem času glavo ovijte s folijo. Nato je treba oprati lase najmanj dvakrat ali trikrat, da so čisti. Če ga previdno nanesete na trepalnice, jih krepi, učinkujejo daljše in polnejše. Za to je primerna krtačka maskare za trepalnice.
Manj znana olja z dodatkom za zdravje
Ribez
Olje iz majhnih semen preprečuje vnetja in ščiti celice tako notranje kot tudi zunanje na koži.
Bučna semena
Vsebujejo veliko nenasičenih maščobnih kislin, vitamine B in klorofil. Olje blaži težave s prostato in znižuje visoke vrednosti maščobe v krvi.
Marelica
Z rahlim vonjem po marcipanu je dobra v solatah. Idealna je za nego kože, ker gladi in uravnava vlažnost.
Barvilni rumenik
Hladno stisnjeno olje vsebuje veliko vitamina E in linolne kisline. Skupaj skrbita za lepe lase in zdravo kožo.
Sliva
Olje iz slivovih semen je zelo redko v ponudbi. zaradi veliko vitamina E je primerno za solate in nego kože.
Oreh
Olje s čudovitim okusom po orehih vsebuje veliko večkrat nasičenih maščobnih kislin, ki dobro vplivajo na visok krvni pritisk.
Granatno jabolko
Zaradi fitoestrogenov in aktioksidantske punicinske kisline je olje izvrstna nega za zrelo kožo. Blaži tudi gube.
Oljni lan
Olje iz lanenega semena je najbogatejši rastlinski vir dragocene kisline omega 3, vendar jih ne segrevajte.
Novo na Metroplay: Pogumna Slovenka, ki je sledila svojim sanjam in preplula ocean | Mastercard® podkast navdiha z Borutom Pahorjem