Zdravilni recepti iz šipka

7. 10. 2016 | Vir: liza.aktivni.si
Deli
Zdravilni recepti iz šipka (foto: Profimedia)
Profimedia

Plodove šipka so v kuhinji in ljudski medicini uporabljali že v preteklosti, v zapiskih pa jih je omenjal že rimski zdravnik Galén. Danes se šipek znova bolj uporablja, saj mesnati del vsebuje veliko vitamina C.

Največ vitamina C je v zrelem šipku, ki je še čvrst in še ni začel izgubljati svetlo rdeče barve. Šipek je obenem bogat izvor karotena in vitamina P. V šipku so prav tako vitamini B1, B2, E in K. V semenih je veliko vitamina E in vanilina.

Kaže pa, da je šipek s severnejših, hladnejših in bolj vlažnih področij bogatejši z vitaminom C, medtem ko je v plodovih iz toplejših, suhih in sončnih krajev več sladkorja.

Za imunski sistem

Zaradi visokega vsebovanja vitamina C se izdelki iz šipka uporabljajo kot sredstvo za krepitev imunskega sistema. Zaradi tega jih tudi predpišejo kot dodatno sredstvo med zdravljenjem in okrevanjem, krepijo pa tudi odpornost telesa proti prehladu in gripi.

Kisline

Pektini in organske kisline iz šipka imajo diuretični učinek, medtem ko organske kisline spodbujajo izločanje prebavnih sokov in tako blažijo gastritis. Novejše raziskave pa so pokazala, da šipek lahko pomaga pri blažitvi bolečin in povečanju gibčnosti artritičnih sklepov.

Čaj

Šipkov čaj se uporablja ob vnetju ledvic, zlasti za preprečevanje novih bolezni. Ljudem, ki se jim nabirajo pesek in kamni v ledvicah ali mehurju, svetujejo, da pijejo veliko šipkovega čaja. Temu ni treba dodajati sladkorja, ker je šipek sam po sebi sladkoben. Lahko se meša tudi z drugimi zeliščnimi čaji, zaradi kislega okusa pa je šipkov čaj prijetno osvežujoč pri povišani telesni temperaturi.

Semena

Semena se v ljudski medicini uporabljajo za kamne, bolezni ledvic, mehurja in pri revmi. Šipkova marmelada je pozimi dober vir vitamina C. Zreli šipek nabirajte septembra in oktobra, nato ga sušite in zdrobite v manjše koščke. Šipkov čaj nima nikakršnih škodljivih učinkov, tako da ga lahko pijete dalj časa.

Recepti iz šipka

Gripa in prehlad

Priprava: 30 g šipka, 20 g lipovih cvetov, 20 g bezgovih cvetov, 10 g pelina, 2,5 dl vrele

vode. 1 žlico mešanice čaja prelije z vrelo vodo. Pokrito pustite stati 10 minut, nakar precedite. Čaj po želji posladkajte z medom. Pijete od 2- do 3-krat na dan.

Domača marmelada

Zreli in na soncu zmehčani šipek očistite semen in dlakic (ni nujno). Mesnati del zmeljite in pomešajte z enako količino sladkorja in vode. Ko voda izhlapi in šipek postane mehkejši, ga pretlačite ter znova kuhajte, dokler se ne zgosti. Po želji lahko dodate tudi malo limoninega soka ali vitamin C.

Čaj iz cvetnih listov vrtnic

Čajno žličko suhih cvetnih listov vrtnic prelijte z 2 dl vrele vode. Prekrijte, pustite stati 20 minut, nato precedite. Čaj je zelo prijetnega, cvetnega okusa, z njim pa se čisti kri, saj deluje kot lahkotno odvajalo. Pije se tudi, če zbolite za zlatenico, ob premočni menstruaciji in glavobolih.

Kamen

Čaj iz zdrobljenih semen kuhamo pol ure, nato pustimo pokritega, da stoji še eno uro. Je prijetnega okusa, ker semena vsebujejo vanilin. V ljudski medicini se uporablja za bolezni ledvic, mehurja, kamne in revmo.

Proti revmi

Pomešajte 30 g cvetov vrtnice, lipe in bezga ter 10 g cveta boraga. Dve veliki žlici zmesi prelijte z litrom vrele vode, pokrijte in pustite, da tako stoji 20 minut. Čaj precedite, popijte toplega, po želji pa ga posladkajte z medom. Čaj prav tako pomaga pri zdravljenju prehlada, ker spodbuja potenje.

Odvajalo

1–2 žlici šipka in 1/4 limone z lupino prelijte z 2,5 dl hladne vode. Zavrite in kuhajte 5 minut. Pustite pokrito, da stoji 5–10 minut, nato precedite. Topli ali hladni čaj pijte od 2- do 3-krat na dan, pred jedjo.

Dišeči čaj

Potrebujete 12 g šipka, 12 g medu, 2 g cimeta, 2–3 grenke mandlje, 5 dl vode in 3 dl mleka. Dobro oprane in posušene zdrobljene plodove in semena šipka potopite za 6 ur, da se raztegnejo, nato jih v isti vodi kuhajte 45 minut. Precedite, in ko se ohladi, čaju dodajte med, cimet, grenke mandlje in mleko ter dajte še enkrat prevreti. Pijte 1–2 skodelici čaja na dan.

Imunski sistem

Pomešajte 10 g šipka, 20 g kamilice, 20 g bezga, 10 g melise, 10 g borovničevih listov, 10 g koprive, 10 g navadnega rmana, 5 g ognjiča in 5 g hibiskusa. Žličko zmesi prelijte s skodelico vroče vode, pustite stati 10 minut in precedite.

Šipkovo vino

Za pripravo šipkovega vina potrebujete 3 kg plodov, 4 l prekuhane vode in 2 kg sladkorja. Plodove šipka operete, odstranite stebla, narežete po dolžini in pustite v posodi s široko odprtino. Iz vode in sladkorja pripravite sladkorno raztopino. Ko se zbistri, z njo prelijete plodove. Posodo zaprete z zamaškom ali laneno krpo in pustite, da vsebina na toplem mestu vre. Po vrenju vino precedite in natočite v steklenice ter čuvate dobro zamašene, najbolje bo v hladni kleti.

Šipkov liker

Potrebujete 250 g šipka, 250 g sladkorja in liter s 45 odstotki alkoholnega žganja iz grozdja. Šipek zdrobite in dajte v kozarec, velik 1,5 l. Prelijte z žganjem, dodajte sladkor in pustite stati deset dni na toplem mestu. Občasno pretresite. Precedite in vlijte v steklenico. Jemljite približno 0,4 dl na dan, za krepitev imunskega sistema.

Medeni liker

V 5 dl vrele vode stopite 300 g medu, dodajte 50 g cvetnih listov vrtnice in pokrijte. Po 10 minutah precedite, dodajte liter žganja in premešajte. Ko se tekočina povsem ohladi, vlijte v steklenico in zamašite s plutinim z zamaškom iz plute. Liker naj bo mesec dni na hladnem in suhem mestu in šele nato postrezite z njim.

Preberite še:  Tako sami naredite zdravilno cimetovo olje

Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?