Mnenja javnosti o stavki zdravnikov so mešana: "Zdravniki so od vseh poklicev največkrat stavkali v tej državi!"

9. 1. 2024
Deli
"Zdravniki smo v stiski tako kot pacienti. Delamo preveč, prekomerno, smo utrujeni, zanemarjamo družine." (foto: Profimedia)
Profimedia

Zdravniki so danes ob 7. uri začeli enodnevno opozorilno stavko, ki bo trajala do 21. ure. Na svoje zahteve ob tem opozarjajo na zborih stavkajočih.  

V UKC Ljubljana, kjer so se podobno kot še v več drugih bolnišnicah zbrali ob 8. uri, jih je nagovoril tudi predsednik sindikata Fides Damjan Polh. "Ponosen sem, da vidim polno dvorano. Hvala za podporo," je dejal ob pozdravu, poroča STA.

"Zdravniki smo v stiski tako kot pacienti. Delamo preveč, prekomerno, smo utrujeni, zanemarjamo družine. Čas je, da umirimo naše delo," je na zboru v Univerzitetnem kliničnem centru (UKC) Ljubljana poudaril predsednik Sindikata zdravnikov in zobozdravnikov Slovenije Fides.

Vlado je pozval, naj omogoči, da bodo v javnem zdravstvenem sistemu zadovoljni, da jih bo dovolj. Glavni razlog za zdravniško stavko, ki so jo v Fidesu napovedali 18. decembra, je neuresničitev vladnih zavez iz že podpisanih sporazumov.

Čeprav so v koordinaciji zdravniških organizacij večkrat dali pobudo, po njegovih besedah niso bili uslišani. Namesto da bi gradili sistem na novo, da bi bili partnerji odločevalcev, so ostali ob strani, je opozoril Polh.

Stavka za ohranjanje javnega zdravstva 

Odzivi strokovne javnosti in nekaterih vidnih osebnosti so bili zelo različni. Pacienti oz. ljudje na ulici pa stavke, vsaj tako pravijo ankete in mnenjske raziskave (pa tudi zapisi na družbenih omrežjih), ne podpirajo, eden od razlogov je tudi ta, da je dostop do zdravnikov vedno težji in tako trpi tudi splošno  zdravje ljudstva.

 A vsaj toliko nasprotnikov, kot jih imajo zdravniki, jih ima tudi ljudska iniciativa Glas ljudstva, ki danes ob 18, uri na Prešernovem trgu organizira stavko bolnikov, ki se sklicuje na boj za bolj dostopno zdravstvo. Njihova stavka poteka istočasno, čeprav pravijo, da to ni »stavka proti zdravnikom, ampak stavka za ohranjanje javnega zdravstva«.

Zdravniki so stavkali že enajstkrat in še večkrat grozili s stavko

V imenu civilne iniciative je na TV Slovenija nastopil Dušan Keber, zdravnik in tudi nekdanji minister za zdravje, ki pravi, da še nobena zdravniška stavka, ki prinesla nič dobrega za paciente:

“Zdravniki so od vseh poklicev največkrat stavkali v tej državi. Do zdaj so stavkali enajstkrat in še večkrat pretili s stavkami. V sistemu javnih plač so dosegli vse, kar se lahko doseže.”

Še bolj kritičen je bil do izjave predsednika sindikata Polha, da stavkajo tudi za paciente: „Fides govori o manjših lastnih obremenitvah, o večjih plačah in govori tudi o zmanjšanju košarice pravic. Kaj od tega je v korist pacientov?” Za konec je na televiziji Slovenija še dodal, da se po nobeni stavki stanje pacientov ni izboljšalo, ampak le poslabšalo.

"Pozivamo zdravnike, naj se uprejo diktatu svojih sindikatov, svojih zdravniških organizacij in naj se raje pridružijo pacientom, naj se pridružijo nam, naj se pridružijo naši stavki na Prešernovem trgu v Ljubljani," je že pred samo stavko bolnikov poudaril Keber.

Jože pogreša Kuštrina

Zelo kritični so zapisi tudi nekaterih ljudi na družbenih omrežjih. Tako je Jože zapisal: „Počasi že pogrešam Kuštrina. Ta se za razliko od zdajšnjega šefa Fides, se ni na debelo sprenevedal, da štrajkajo za paciente, ampak naravnost povedal, da zdravniki štrajkajo za višje plače (pustimo ob strani, da so zdravniki v samem vrhu najbolj plačanih javnih uslužbencev.”

Pozablja se na paciente

Mnenja, da se pozablja na paciente, je tudi Metka Kramar, 92-letna upokojena klinična psihologinja, ki je na Val-u 202 v gosteh pri novinarki Nataši Štefe povedala: "Delala sem še v socialističnem sistemu. V tistem času je dejansko zdravstvo služilo ljudem po potrebi. Denar sploh ni bil motivacija. Z denarjem se sploh nismo ukvarjali."

"O nadurah ni nihče razmišljal. Delalo se je, dokler zadnji pacient ni bil oskrbljen. Zaradi tega je meni ta ideja zdravniške stavke nekaj popolnoma tujega. In verjamem, da je še danes veliko zdravnikov, ki ne podpirajo te stavke. Veliko jih dela, ker želijo bolnikom pomagati.”

"Stavka še kako potrebna"

Nasprotnega mnenja pa je primarij Dušan Vlahović, vodja oddelka za urgentno anesteziološko dejavnost UKC Ljubljana, ki je na svoj X profil zapisal: » Kljub mnenju ministrice, ja stavka še kako potrebna. Ignorantski odnos do nosilcev zdravstvenega sistema, ki traja od osamosvojitve dalje, se mora nehati. Le jasna opredelitev bodočega razvoja, s pravo perspektivo za mlade, lahko prekine to pozitivno povratno zanko propada.«

Glas ljudstva se norčuje iz stiske bolnikov in zdravnikov

Posebno jezen pa je Glas ljudstva splošni zdravnik Rok Ravnikar, ki je na svojem X profilu nagovoril vlado in ministrstvo za zdravje: "Odločiti se boste morali, ali boste stiske v zdravstvu reševali z relevantnimi sogovorniki ali z "jokerji", kot je tale iz posnetka spodaj (video Glas ljudstva, op. novinarja), ki se verjetno na račun proračunskega denarja norčuje iz stisk bolnikov in zdravnikov."

"Če ignorirate uradne zdravniške organizacije in sestankujete z uličnim cirkusom, delate cirkus tudi iz sebe - in zdravstvo, ki ga ponujate s tem pristopom državljankam in državljanom Slovenije, ne more biti drugačno. V zdravstvu, ki ga boste soustvarjali na ta način, bodo lahko delali tudi našemljeni zdravilci, ki se sicer predstavljajo za @glasljudstva. Ker bo pravih zdravstvenih delavcev primanjkovalo še bolj."

 Dr. Jaša Jenull? 

Jaša Jenull, ki je govornik za Glas ljudstva, je trn v peti še enemu splošnemu zdravniku, ki je zelo aktiven na platformi X, Igorju Muževiču, ki je pred dnevi zapisal:

"Pri zavzemanju za dodaten dvig normativa v osnovnem zdravstvu ne gre le za podporo slabši storitvi, ampak za podporo demontaži osnovnega zdravstva. Že obstoječi zdravniki tega ne bodo prenašali, ker se celo kazenski zakonik ne strinja s posledicami previsokih obremenitev, ki jih utrpijo bolniki."

Le kaj bodo naredili mladi zdravniki, ko bodo videli, da jih država tako zlahka lahko prisili v delo, kjer je nemogoče delati zakonito, in kjer so neizogibne posledice površnih in napačnih odločitev preprečljive smrti in invalidnosti ljudi, nagrada za takšne prisilne normative pa je lahko tudi zapor?"

"Ne bo se dobro končalo in prav bi bilo, da bi za posledice morebitnega prisilnega dviga normativov kazensko odgovarjali avtorji te ideje, če bo realizirana (kljub temu, da več kot očitno zgolj začasno, ker posledice te domislice bolniki prav dolgo ne bodo prenašali)."

"Stavka do bolnikov nedopustna"

"Vsi zdravniki, ki se sprehajajo po hodnikih, bi lahko delali in ne bi bilo narejene tolikšne škode in slabe volje med bolniki. Stavka se mi zdi do bolnikov res nedopustna, ker že tako težko pridejo do obravnave," je poudarila za STA zastopnica pacientovih pravic za območje Novega mesta Zlata Rebolj.

Vsi bolniki namreč nimajo denarja, da bi si plačali samoplačniške storitve, je opozorila. Zaveda se sistemske neurejenosti zdravstva. "A ko bolnik potrebuje pomoč, ga ne zanima, kdo je kriv za neurejenost sistema," je dodala.

Zastopniki pacientovih pravic zato upajo na čim prejšnjo rešitev v dobrobit tako zdravstvenih delavcev kot tudi bolnikov.

"Razumem obremenjenost zdravnikov pri njihovem delu, vendar se mi zdi, da čas za stavko v tem obdobju najrazličnejših prehladnih obolenj, ko je že tako malo osebnih zdravnikov na voljo, čakalne dobe pa so dolge na vseh področjih, res ni najbolj primeren," je izpostavila zastopnica pacientovih pravic za območje Celja Cvetka Jurak.

Preberite še: Pri 20 oziroma 30 letih so ji diagnosticirali raka debelega črevesa- zdaj opisuje, katere znake so ignorirali. 

 



Novo na Metroplay: Helena Blagne iskreno o večeru, po katerem ni več mirno spala | Mastercard® podkast navdiha z Borutom Pahorjem