Že na krožnik si dajte več pomembnih vitaminov

22. 10. 2017 | Vir: liza.aktivni.si
Deli
Že na krožnik si dajte  več pomembnih vitaminov

Želite premagati virus, ki kroži po vaši pisarni ali po šoli vašega otroka? Poleg dobre higiene, rednega gibanja in preživljanja časa v naravi je zelo pomembno, da tudi s hrano okrepite svoj imunski sistem.

Vitamine in minerale je še vedno boje dobiti iz hrane kot iz tablet. Za vas imamo nekaj nasvetov, po kateri hrani poseči, da ohranite zdravje in dobro počutje vso jesen in zimo.

Vitamin C

No, po vseh teh informacijah, zdaj že gotovo veste, da je vitamin C zelo pomemben za močan imunski sistem, a morda vas premalo obveščamo, da ga ne najdete le v citrusih. Vitamina C je polno v listnati zeleni zelenjavi, na primer v ohrovtu, v paprikah, špinači, brstičnem ohrovtu, jagodah in papaji. Pravzaprav je vitamin C prisoten v tako različnih živilih, da bi ob raznovrstni hrani le redki od nas potrebovali še dozo vitamina iz tablet ali praškov.

Vitamin D

Zgoraj smo sicer zapisali, da poskusite čim več vitaminov pojesti, no, vitamin D boste težko – najbolje bo, da vsak dan ujamete vsaj malo sonca. No, vitamin D boste dobili tudi, če boste jedli mastne ribe (lososa, polenovko, tunino in sardine) ter z mlekom, pomarančnim sokom in žitaricami. Vitamina D pa je kmalu premalo, zato se le pogovorite s svojim zdravnikom, ali potrebujte nadomestek.

Vitamin B6

Ta pomembni vitamin je del skoraj 200 biokemičnih reakcij v telesu in je zelo pomemben za močan imunski sistem. Živila z visoko vsebnostjo vitamina B6 so banane, pusto piščančje prsi, mrzlovodne ribe, kot je na primer tun, pečen krompir in čičerka. Torej danes je na krožniku humus!

Vitamin E

Tako kot vitamin C je tudi vitamin E močen antioksidant, ki pomaga telesu, da se bori proti vnetjem. Mandeljni, lešniki in sončnična semena so polni vitamina E. Prav tako ga boste našli v brokoliju, ki je odlična zelenjava tako za kosilo kot za večerjo.

Vitamin A

Za vitamin A boste morali jesti v barvah –
na primer veliko ga je v korenju, sladkem krompirju, bučah in melonah –
no, pravzaprav je v teh živilih veliko karetenoidov, ki jih naše telo spremeni v vitamin A.

Cink

Cink najdemo v ostrigah, rakcih, pustem mestu in perutnini, pečenem fižolu, jogurtu in čičerki. Cink pomaga pri boljšem odzivu telesa na različna vnetja.

Folna kislina

Folna kislina je imenovana tudi vitamin B9 ali folacin, ki ga potrebuje naše telo, da lahko proizvaja nove celice. Zato vsi potrebujemo folno kislino. Človeški organizem ne more sam proizvajati folne kisline, zato jo mora pridobiti s hrano. Bogat vir folata je zelena zelenjava, na primer zelena solata, špinača, brokoli, brstični ohrovt. Večje količine so tudi v cvetači, fižolu, grahu, repi, sončničnih semenih in sadju (banane, jagode, grenivke, maline, pomaranče). Veliko ga vsebujejo še jetra in kvas.

Železo

Železo, ki pomaga telesu prenesti kisik do celic, dobivamo v telo v različnih oblikah. Obstaja železo, ki ga pojemo z mesom, in obstaja železo, ki ga pojemo z zelenjavo, na primer s fižolom, brokolijem in ohrovtom.

Selen

Zdi se, da ima selen zelo močan učinek na imunski sistem, vključno z upočasnitvijo prekomerno aktivnega odziva telesa na določene agresivne oblike raka. Najdemo ga v česnu, sardinah, v tunini, brazilskih oreščkih in ječmenu.

Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?