Zelenjavni čaj je nov vroč modni napitek. Pripravi se tako, da zelenjavo in druge sestavine prelijemo z vročo vodo.
Ko pomislite na čaj, si verjetno pred nos prikličete sadne arome, kot so na primer pomaranče ali gozdni sadeži, ali pa cvetne, denimo kamilica ali hibiskus. Še bolj priljubljene so čajne mešanice iz zelišč, na primer timijana, mete ali melise.
K vsemu temu pa prištejte še tradicionalne kitajske vrste čaja, kot so zeleni čaj, beli čaj, oolong čaj, črni čaj, čaj pu-erh in rumeni čaj. Vsi ti topli pripravki razstrupljajo telo, v njih pa je tudi kar nekaj mineralnih. Seveda le v tistih čajih, ki vsebujejo prave sestavine, in ne mešanice v prahu. Več mineralov in vitaminov boste našli le še v enem vročem pripravku: zelenjavnem čaju.
Najprimernejša zelenjava za zelenjavni čaj je sezonska in lokalno pridelana – korenje, zelje, ohrovt, kumara, zelena, por, čebula ali rdeča pesa. Zelenjavi pa lahko seveda primešate tudi koščke sadja na primer kivi, jagodičevje, jabolka, breskve. Zelenjavni čaj bo tako samo še bolj zdrav in romatičen. Dodate mu lahko tudi začimbe in zelišča: paradižnikovi kombinaciji timijan, korenju ingver, poru kurkumo …
Z dodatkom pekočih začimb (denimo kajenski poper, mleti čili) ali pa kurkume, cimeta, kumine in drugih, lahko ta čaj spremenite tudi v čaj za pospeševanje presnove oziroma hujšanje.
Razlika med juho in čajem: pri pripravi juhe zelenjavo kuhamo, pri čaju pa jo pustimo vkuhavati na nizki temperaturi. Koščke zelenjave lahko seveda primešate tudi že pripravljenim sadnim mešanicam. In tako dobite zelo raznovrstne različice – zeleni čaj s peteršiljem, črni čaj s kumarami, beli čaj z listi oljk, metin čaj z rdečo peso ...
Foto: Shutterstock
Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?