Nova študija ugotavlja: s TEM lahko preprečite nastanek bolezni srca

26. 9. 2024
Deli
Za to študijo so raziskovalci iskali povezavo med srečo in srčno-žilnimi boleznimi, zlasti možgansko kapjo, koronarno srčno boleznijo, srčnim infarktom in srčnim popuščanjem (foto: Profimedia)
Profimedia

Priznajmo si. Življenje je lahko stresno – in ta stres lahko negativno vpliva na naša življenja.

Gallupova anketa iz leta 2024 to potrjuje in ugotavlja, da je manj kot polovica Američanov »zelo zadovoljnih« s svojim osebnim življenjem. Ljudje, ki so bolj pod stresom, so tudi manj srečni.

Glede na raziskavo, objavljeno 18. septembra 2024 v Journal of the American Heart Association, lahko sreča – ali pomanjkanje le-te – vpliva na zdravje našega srca.

Preberite še: 

Poglejmo, kaj so ugotovili ti raziskovalci. Kako je bila izvedena ta študija in kaj je ugotovila?

Za to študijo so raziskovalci iskali povezavo med srečo in srčno-žilnimi boleznimi, zlasti možgansko kapjo, koronarno srčno boleznijo, srčnim infarktom in srčnim popuščanjem. Vzeli so podatke iz UK Biobank, dolgoročne študije, ki je med letoma 2006 in 2010 zaposlila več kot 500.000 posameznikov, starih od 40 do 69 let.

Iz UK Biobank so pridobili informacije o 121.317 ljudeh s povprečno starostjo 57 let, od tega 55 % žensk. , ki so izpolnjevali merila, ki so jih iskali, ki so vključevali vidike dobrega počutja in nobenih predhodnih stanj na začetku. Povprečno trajanje spremljanja udeležencev je bilo 12 let.

Raziskovalci so upoštevali šest ključnih vidikov dobrega počutja, vključno s splošno srečo in zadovoljstvom z družino, prijateljstvi, zdravjem, financami in delovnimi situacijami.

Udeleženci so svoje odgovore ocenili kot "izjemno srečni", "zelo srečni", "zmerno srečni", "zmerno nesrečni", "zelo nesrečni" ali "izjemno nesrečni" za vsako vprašanje v zvezi s temi življenjskimi področji.

Rezultati iz odgovorov udeležencev so bili sestavljeni na podlagi indeksa dobrega počutja, potrjenega merila subjektivnega dobrega počutja. Poleg tega so raziskovalci preučili dolgoročne podatke, da bi ugotovili, kateri udeleženci so imeli možgansko kap, koronarno srčno bolezen, srčni napad ali srčno popuščanje.

Upoštevani so bili tudi dejavniki življenjskega sloga, vključno z ITM, statusom kajenja, uživanjem alkohola, telesno dejavnostjo, navadami gledanja televizije, trajanjem spanja in prehranjevalnimi vzorci. Prehranjevalni vzorci udeležencev so bili ocenjeni na podlagi priporočil Svetovne zdravstvene organizacije in so bili osredotočeni na vnos sadja in zelenjave, rib, rdečega mesa in predelanega mesa.

Ker je bilo vnetje povezano s srčno-žilnimi boleznimi, so bili vnetni markerji upoštevani tudi iz krvi udeležencev.

Začetne statistične analize so pokazale, da je boljše počutje povezano z ljudmi, ki:

  • niso kadili;
  • niso uživali alkohola;
  • so redno telovadili;
  • so jedli zdravo;
  • so manj časa so porabili za gledanje televizije;
  • so spali ste priporočenih 7 do 9 ur vsako noč;

 

Sreca in malo stresa sta kljucna za zdravje

Po mnenju avtorjev študije te analize kažejo, da so ljudje z višjo stopnjo blaginje nagnjeni k bolj zdravemu življenjskemu slogu.

Profimedia

Raziskovalci so nato analizirali 28 kombinacij dejavnikov dobrega počutja in zdravega načina življenja, za katere je znano, da vplivajo na tveganje za srčno-žilne bolezni. ITM, kajenje, trajanje spanja in čas, porabljen za gledanje televizije, so bili najpomembnejši dejavniki, ki so vplivali na povezavo med dobrim počutjem in boleznijo srca in ožilja.

Natančneje, raziskovalci so ugotovili, da:

  • V primerjavi z odraslimi z nizkim občutkom dobrega počutja je bilo skupno tveganje za razvoj bolezni srca in ožilja za 10 % do 21 % nižje pri ljudeh z najvišjimi ocenami dobrega počutja.
  • V primerjavi z odraslimi z nizkim občutkom dobrega počutja so imeli ljudje z najvišjimi ocenami dobrega počutja 44 % manjše tveganje za koronarno arterijsko bolezen, 45 % manjše tveganje za možgansko kap, 51 % manjše tveganje za srčno popuščanje in 56 % manjše tveganje za srčni infarkt.

Po mnenju avtorjev študije te analize kažejo, da so ljudje z višjo stopnjo blaginje nagnjeni k bolj zdravemu življenjskemu slogu.

Raziskovalci ugotavljajo, da to podpira potencialno vzročno-posledično povezavo med boljšim počutjem in zmanjšanim srčno-žilnim tveganjem.

To pripelje na misel nekakšno uganko "kokoš in jajce".

Kaj je na prvem mestu – biti srečen ali imeti zdrave navade? Z drugimi besedami, ali se srečnejši ljudje nagibajo k bolj zdravim navadam? Ali pa zdrave navade prinesejo več sreče? Morda je oboje.

Kako se to nanaša na resnično življenje?

Avtorji študije poudarjajo pomen celostnega pristopa k zdravju – znanega tudi kot biopsihosocialna perspektiva – in opozarjajo na vlogo, ki jo ima duševno in čustveno dobro počutje pri preprečevanju bolezni srca in kapi.

"Ti rezultati poudarjajo velik vpliv, ki ga ima lahko čustveno in psihično zdravje na fizično dobro počutje, in osvetljujejo zapletene biološke mehanizme, ki prej niso bili v celoti cenjeni," pravi višja avtorica študije Wen Sun, M.D., Ph.D., pridružena direktorica Centra za možgansko kap na Univerzi za znanost in tehnologijo Kitajske.

  •  Pomembno je vedeti, da so vsi vidiki našega zdravja – mentalni, čustveni, fizični in duhovni – povezani in da vsako področje vpliva na druga. Če ne bomo poskrbeli za vsako od teh področij, bo to negativno vplivalo na druga.

Toda dobra novica je, da velja tudi nasprotno. In ker je cilj preventiva, je nujno, da začnete spreminjati svoje navade zdaj, da boste pozneje preprečili bolezen.

 To vključuje obvladovanje stresnih dejavnikov, dovolj kakovostnega spanca, močne socialne povezave in povezave med odnosi, pogosto gibanje telesa in vključevanje za srce zdrave hrane, ki vključuje stvari, kot so zdrave maščobe, vlaknine in puste beljakovine.

Po dieti MIND, vzorcu prehranjevanja, ki združuje sredozemsko dieto in dieto DASH, zagotavlja okvir za hrano, ki jo potrebujete za zdravo srce in možgane. Poleg teh navad so s srečo povezane tudi druge.

  • Na primer, prakticiranje hvaležnosti je bilo povezano s povečanjem sreče in boljšim zdravjem.
  • Tudi če ostanete dobro hidrirani, se lahko počutite srečnejše in produktivnejše.
  • In če potrebujete hitro prilagoditev odnosa in povečanje sreče, stopite ven. Obstajajo dokazi, da gibanje poveča srečo - še toliko bolj, če se premikate na prostem, še bolje v naravi.
  • Zato razmislite o tem, da bi preskočili tekalno stezo in se odpravili na sprehod.

Kakšen je torej zaključek?

Ta študija kaže, da so srečnejši ljudje običajno zaščiteni pred srčnimi boleznimi in možgansko kapjo. Če se znajdete v manj srečni množici, poiščite načine za povečanje svojega količnika sreče.

Iskreno ocenite svoje zdravstvene navade in področja življenja ter za začetek izberite eno ali dve. Ker so vsi povezani, bo z vzpostavitvijo začetnih novih navad nekoliko lažje spremeniti ostale.

Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?