Čokolada je eno izmed priljubljenih živil, ki pa se pogosto znajde na zatožni klopi.
Glede uživanja čokolade so mnenja strokovnjakov precej deljena, vendar številne raziskave dokazujejo tudi nekaj koristi vsakodnevnega uživanja. Toda to ne velja za vsako čokolado, prav tako vse ne obetajo enakih koristi.
Ne spreglejte:
Največ koristi za zdravje prinaša temna čokolada z visoko vsebnostjo kakava
Najprej velja poudariti, da bela in mlečna čokolada vsebujeta večji delež sladkorja in nasičenih maščob, kar je povezano s povečanjem tveganja z nastanek bolezni srca in ožilja ter povišan holesterol.
Najboljša izbira za zmerno sladkanje je temna čokolada, s čim večjo vsebnostjo kakava, torej vsaj 70 odstotkov ali več. Katere so zdravstvene koristi ob zmernem uživanju čokolade?
1. Lahko pripomore k izboljšanju zdravja srca
Temna čokolada, še zlasti tista, ki vsebuje večji delež kakava, ima bogato vrednost flavonoidov, ki so sicer prisotni tudi v jagodičevju in določeni listnati zelenjavi. Flavonoidi imajo za zdravje različne koristi, med drugim pripomorejo k izboljšanju zdravja srca.
Raziskava objavljena v reviji Reviews in Cardiovascular Medicine iz leta 2018 je pokazala obetavno izboljšanje lipidnih oblog in krvnega tlaka ob uživanju zmernih količin temne čokolade vsak dan ali vsak drugi dan. Ob različnih rezultatih te raziskave v primerjavi z drugimi, pa so potrebne še dodatne za potrditev.
2. Dober vir železa
Temna čokolada predstavlja tudi dober vir železa. 50-gramska porcija temne čokolade ga namreč vsebuje 6 miligramov. Splošno priporočilo za ženske glede vnosa železa je 18 miligramov na dan, medtem, ko bi odrasli moški naj zaužili 8 miligramov železa dnevno, priporočajo pri Nacionalnem inštitutu za zdravje.
3. Pomaga zmanjšati menstrualne krče
Čokolada ima na račun vsebnosti magnezija učinek pri sprostitvi mišic in sluznice maternice, kar pripomore k lajšanju menstrualnih krčev. Po podatkih USDA, 50 gramov temne čokolade vsebuje 114 miligramov magnezija (približno 35 odstotkov priporočenega vnosa za ženske).
Mlečna čokolada vsebuje manj magnezija in sicer 31 miligramov magnezija v 50 gramih (približno 16 odstotkov priporočenega vnosa za ženske).
4. Koristna pri zniževanju krvnega tlaka
Nemški znanstveniki so ugotovili, da lahko dnevno uživanje zgolj šestih gramov čokolade vpliva na znižanje krvnega tlaka, kar posledično zmanjšuje tudi tveganje za možgansko kap. Blagodejen vpliv pripisujejo predvsem sestavinama kakav in flavanol.
5. Izboljšuje kognitivne sposobnosti
Še ena izmed dobrih novic glede čokolade je tudi ta, da lahko čokolada pripomore k izboljšanju kognitivnih sposobnosti pri starejših ljudeh. Po raziskavi sodeč lahko uživanje temne čokolade z visoko vsebnostjo kakava poveča prekrvavljenost v možganih, prav tako kakav vsebuje kofein in teobromin, ki predstavljata ključni sestavini, ki učinkujeta na izboljšanje delovanja možganskih funkcij.
Povzeto po: ordinacija.vecernji.hr