Koliko igrač ima vaš otrok? Se starševska ljubezen šteje v številu igrač? Poglejmo, kaj pravijo raziskave.
Otrok vam bo obrnil svet na glavo - to ste zagotovo slišali, ko ste naznanili, da pričakujete dojenčka in sedaj veste, da drži. In ni vse slabo, z dojenčkom pride marsikatera lepa sprememba. Vendar je težko vedno vedeti, kako zadovoljiti otrokove potrebe. Ali zares potrebuje čisto vse igrače, jih ima morda premalo?
- Preverite tudi: Ali ta skrivnostna frekvenca res vpliva na človeka in njegovo počutje? Prisluhnite ji!
Število igrač lahko hitro naraste, saj jih otroku kupite sami, nekaj jih prinesejo dobri možje pozimi, pa zobna miška ter seveda babice in dedki, tete in strici ... Kmalu ne morete priti čez dnevno sobo, ne da bi pohodili kocko ali stopili na pojočega medveda.
Prevelika količina igrač lahko otroka preobremeni in zmanjša dobre posledice, ki jih ima igra nanj.
Skozi igro otroci pridobijo motorične spretnosti, se učijo komunicirati, začnejo deliti in sodelovati z drugimi, razvijajo kognitivne spretnosti ... Sliši se precej, kar bi lahko pomenilo, da potrebujejo veliko igrač, kajne?
Pravzaprav je ravno nasprotno: manjša izbira igrač ima več pozitivnih posledic na otroka.
To je pokazala tudi raziskava iz leta 2018. Naredili so preizkus z otroki, starimi med 18 in 30 mesecev. Nekaterim otrokom so ponudili 4 igrače za igro, drugim 16 igrač. Potem so jih opazovali pri igri.
Rezultati so pokazali, da so bili otroci s 4 igračami bolj vključeni v igro kot tisti z več igračami. Več igrač pomeni manjšo kvaliteto igre. Z manj igračami so otroci pri igri kreativnejši. Raziskava je pokazala tudi, da so bili otroci z več igračami pretirano stimulirani in jih je zlahka kaj zamotilo pri igri, zato niso bili zbrani toliko časa kot ostali, ki so se igrali z manj igračami.
Kaj je torej prednost tega, da otroku ponudite manj igrač?
Boljša osredotočenost in vključenost
Manj igrač otroka spodbudi k temu, da se z isto igračo igra več časa. Tako bo vadil osredotočenost in lahko ostal zbran več časa, tudi ko se bo učil, moral poslušati, opravljati druge naloge in podobno.
Neodvisnost
Ko ima otrok manj izbire, je bolj neodvisen pri igri in tudi kreativen, oboje pa vpliva na njegovo samozavest.
Boljše komunikacijske spretnosti
Kup igrač ne bo nujno pomagal vašemu otroku pri razvoju interakcij s sovrstniki, s starši in vzgojitelji. Lahko pa k temu pripomore manj izbranih igrač, primernih njegovi starosti.
Sodelovanje
Ko boste otroku ponudili manj igrač, jih bo primoran deliti in sodelovati z otroki, s katerimi se igra. Ne bo imel igrač, s katerimi se trenutno ne igra in jih bo posodil kar tako, ker jih ne potrebuje. Primoran se bo učiti teh dveh vedenj.
Prisluhnite aktivni podkastu! 🎧
Kineziologinja Nina Strojnik: "Telo je navajeno, da se giba, telo se mora gibati"