8 razlogov, zakaj šah dobro vpliva na možgane vseh starosti
Šah velja za najboljšo in tudi najpopularnejšo miselno igro na svetu. Ima tudi pozitivne učinke na naše zdravje.
Poglejte kateri so to:
1. Pomaga nam razvijati naše možgane
Igra kot je šah, izziva naše možgane ter stimulira rast dendritov, izrastkov iz živčnih celic, odgovornih za prevzem informacij, ki jih dobivajo od sosednjih celic preko sinaps. Več ko imamo dendritov, boljša in hitrejša je nevronska komunikacija z možgani.
2. Razvijate se tako leva kot desna možganska hemisfera
Po študiji nemških raziskovalcev sta med igranjem šaha vključeni tako leva kot desna hemisfera naših možganov. Leva možganska polovica je logična, razumna, matematična ter nenehno načrtuje in analizira, desna hemisfera pa je intuitivna, ustvarjalna, vizualna in domišljijska.
3. Poviša vaš IQ
Znanstveniki v Venezueli so naredili študijo med 4 tisočimi študenti in študentkami. Po štirih mesecih vsakodnevnega igranja šaha so se njihovi rezultati pri merjenju inteligenčnega kvocienta občutno povišali.
4. Preprečuje nastanek Alzheimerjeve bolezni
Raziskava The New England Journal of Medicine je ugotovila, da je pri ljudeh starih nad 75 let ki redno igrajo šah, manj možnosti za razvoj demence in posledično Alzheimerjeve bolezeni.
5. Izboljša vašo kreativnost
Pri več raziskavah so odkrili, da je šah ena od stvari, ki mladostnike najbolj spodbuja h kreativnosti.
6. Nauči vas reševati probleme
Šah vas nauči se soočiti s problemom, se z njim ukvarjati in tudi kako ga rešiti. Podobno je tudi pri matematiki, a vseeno je šah igra, s katero se otroci lažje in raje soočijo kot pa z matematičnim računom.
7. Izboljša vaše predvidevanje in načrtovanje
Z igranjem šaha se naučite predvidevati in načrtovati saj morate gledati za nekaj potez vnaprej. To je izjemno koristno za življenje saj sta dobro predvidevanje in načrtovanje zelo pomembni lastnosti.
8. Izboljša vaš spomin
Šah je najtežja miselna igra na svetu, zato mu pravijo tudi kraljevska igra. Najboljši šahisti na svetu veljajo za ene najbolj pametnih ljudi na svetu, ki si lahko zapomnijo neverjetno količino podatkov.
Preberite še: Kako doma vzgojiti avokado? ali Kaj v teh čudnih časih razmišljajo ljubljanski najstniki?
Novo na Metroplay: "Izzivov ne bomo mogli uspešno razreševati, če bomo čakali na tretje življenjsko obdobje"