Glavobol je ena pogostejših težav. Strokovnjaki razlikujejo med različnimi vrstami glavobola, pri čemer je tenzijski eden najpogostejših. Ocenjuje se, da prizadene do 80 % prebivalstva. Pogostejši je pri ženskah kot pri moških. Natančni vzroki za nastanek niso bili ugotovljeni, vendar pa preverite, kateri dejavniki prispevajo k nastanku napada.
Kaj je tenzijski glavobol?
Tenzijski glavobol spada med t. i. primarne glavobole. Tako strokovnjaki opisujejo spontane glavobole, ki niso posledica nobenih sprememb v možganih. Med primarne glavobole po mednarodni klasifikaciji glavobolov med drugim sodita tudi migrena in glavobol v skupkih. Glede na pogostost epizod tenzijskega glavobola strokovnjaki razlikujejo naslednje oblike tega stanja:
· redko epizodično - vsaj 10 epizod glavobola, epizoda traja od 1 dneva na mesec do 12 dni na leto,
· pogosto epizodično - vsaj 10 epizod glavobola, epizoda traja od 1 do 14 dni na mesec 3 mesece, od 12 do 180 dni na leto,
· kronično - bolečina traja več kot 15 dni na mesec vsaj 3 mesece, več kot 180 dni na leto; pri kronični obliki lahko vsakodnevni glavobol močno otežuje normalno delovanje.
Vzroki za tenzijski glavobol
Dejavniki, ki povečujejo tveganje za tenzijski glavobol, so:
· stres,
· družinska nagnjenost,
· čustvena napetost,
· prekomerna uporaba kofeina,
· premalo spanja,
· motnje ritma spanja in budnosti,
· pretiran telesni napor,
· lakota, dehidracija.
Tenzijski glavobol – simptomi
Za tenzijski glavobol je značilen občutek pritiska, ki ga čutite na obeh straneh glave. Intenzivnost bolečine je različna in je običajno blaga do zmerna. Tudi trajanje je različno. Napad tenzijskega glavobola lahko traja od pol ure do nekaj dni. Včasih ga spremljajo slabost, preobčutljivost za zvok ali svetlobo in povečana napetost vratnih mišic. Tenzijski glavobol se ne poslabša z rutinsko telesno dejavnostjo.
Pri tenzijskem glavobolu je bistveno lajšanje simptomov, zato se pogosto uporabijo kar protibolečinske tablete brez recepta. Predvsem zdravila iz skupine nesteroidnih protivnetnih zdravil, med katere sodi na primer ibuprofen. Pogosto se svetujejo tudi enostavna protibolečinska zdravila, kot je paracetamol ali kombinacija obojega. Lajšanje bolečine in zmanjšanje pogostosti epizod lahko včasih dosežemo s psihoterapijo, biološko povratno zvezo, akupunkturo, fizioterapijo. Pomembno je tudi, da se izogibamo dejavnikom tveganja za glavobol.
Informacija pripravljena februar 2024, SI2402167654.
Vsebino omogoča Lek d.d.