Pazljivo: v kolikšnem času temperatura v avtomobilu na vročini, naraste na nevarne stopinje?

20. 7. 2024
Deli
V poletni vročini ne puščajte otroka ali hišnega ljubljenčka v avtomobilu. (foto: profimedia)
profimedia

Kljub ozaveščanju, da je v poletni vročini nevarno pustiti otroka ali hišnega ljubljenčka v avtomobilu, ni odveč ponovno opozoriti, da lahko temperatura v avtomobilu hitro naraste na nevarne vrednosti. 

Samo v ZDA vsako leto v povprečju umre 37 otrok, ker so jih pustili v vročih avtomobilih in tudi v Sloveniji se je v zadnjih letih zabeležil kakšen primer. V želji po širjenju zavedanja o tem, kako nevarna je vročina v razgretem avtomobilu, so znanstveniki raziskovali, koliko časa je potrebnega, da se različni tipi avtomobilov ogrejejo na vroč dan.    

Raziskovalci so v namene raziskave uporabili šest vozil: dva ekonomična avtomobila, dve limuzini srednjega razreda in dva enoprostorca, ter nato spremljali temperature na soncu in v senci parkiranih avtomobilov.

Ne spreglejte:

Kako hitro se segreje temperatura v avtomobilu, parkiranem na soncu in v senci?

Po pričakovanjih so znanstveniki ugotovili, da so se avtomobili segrevali z različno hitrostjo. Varčen avto se je segrel hitreje kot limuzina in manjši kombi. Rezultati raziskave so pokazali, da se je temperatura v avtomobilu, parkiranem na soncu pri 35 ali več stopinjah, le v eni uri v povprečju dvignila na 47  ⁰C.

Pri tem je potrebno omeniti, da se je armaturna plošča v avtomobilu segrela še bolj in sicer na povprečno 69  ⁰C, volan na 53  ⁰C, sedeži pa so imeli povprečno temperaturo 51  ⁰C. Ob teh rezultatih torej ni nič presenetljivega, da se ob vstopu v razgret avto počutimo kot v savni.  

Pri avtomobilih, ki so bili parkirani v senci, je bila temperatura nekoliko nižja, toda še vedno alarmantnih vrednosti. V primeru avtomobila parkiranega v senci se je notranjost avtomobila po eni uri segrela na 38  ⁰C, armaturna plošča jih je imela 48  ⁰C, volan pa  ⁰C. Sedeži so se v povprečju segreli na 41  ⁰C.    

Do toplotnega udara lahko privedejo različni dejavniki, med katerimi so starost, teža in splošno zdravje, zato ga je težko točno napovedati, pravijo raziskovalci.

Do toplotnega udara lahko privedejo različni dejavniki, med katerimi so starost, teža in splošno zdravje, zato ga je težko točno napovedati, pravijo raziskovalci.

profimedia

Kdaj nastane nevarnost do za toplotni udar?

Oseba, ki je ujeta v vročem avtomobilu, je izpostavljena velikemu tveganju toplotnega udara, kar lahko privede do odpovedi telesa, notranjih poškodb možganov in drugih organov. Do toplotnega udara lahko privedejo različni dejavniki, med katerimi so starost, teža in splošno zdravje, zato ga je težko točno napovedati, pravijo raziskovalci.

Potrebno je opozoriti še na to, da vsi, ki so prisotni v avtomobilu, seveda dihajo in z vsakim vdihom v vozilo spustijo vlago. Višja kot je vlaga v zraku, težje se človek ohladi s potenjem, saj znoj ne izhlapeva tako hitro.       

Dve leti star otrok lahko toplotni udar doživi v eni uri

»Vsi smo že doživeli situacijo, ko smo se v vročem dnevu vrnili v avto in se komaj dotaknili volana. Predstavljajte si, kako je otroku ali živali, ujeta v avtomobilu, ki je postal peč,« opozarja Nancy Selover, klimatologinja z Univerze v Arizoni.  

V želji, da bi podali več informacij o tem, kakšnemu tveganju so izpostavljeni otroci, so znanstveniki uporabili hipotetične podatke o dveletnem dečku. Ugotovitve raziskave so pokazale, da bi otrok, ki je ostal v avtomobilskem sedežu na vroč dan, v avtomobilu, ki je parkiran na soncu, doživel toplotni udar v eni uri, in v dveh urah, če bi bil avto parkiran v senci. Otrok in živali torej nikar ne puščajte ob vročini v avtomobilih, pa četudi se podate le na hiter nakup.

Vir: zadovoljna.dnevnik.hr

Preberite še:

Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?