Živali nas lahko naučijo marsikaj – kako ravnati v najtežjih okoliščinah denimo. Predvsem pa, kako živeti polno in zadovoljno življenje. Le opazujte svojega psa ali mačko.
1. Pozabite na večopravilnost
Ste kdaj opazovali psa … Ko je ta z nečim zaposlen, tisti stvari nameni vso svojo pozornost. Oziroma ste že kdaj videli psa, ki bi se igral s svojo najljubšo igračko in hkrati jedel?
Kot kaže, ne bi bilo slabo, če bi mi počeli enako. Raziskovalci z univerze Stanford so ugotovili, da je pozornost pri tistih, ki žonglirajo med delom, e-pošto in brskanjem po spletu veliko slabša v primerjavi s tistimi, ki se osredotočijo na eno nalogo.
Neka druga raziskava pa je pokazala, da zaposleni pri večopravilnosti v resnici izgubijo veliko časa.
2. Vsak dan hodite in uživajte na svežem zraku
Na štirih ali na dveh nogah, hoja je odlična rekreacija z ogromno dobrodejnimi učinki na zdravje. Je tudi najlažji način, kako porabiti energijo in pospešiti srčni utrip.
Redna hoja prav tako poskrbi za:
- boljše mentalno zdravje,
- ohranjanje zdrave telesne teže,
- zmanjša se možnost za nastanek diabetesa,
- ohranja močne kosti
- In oster um.
Izkazalo se je tudi, da imajo otroci, ki se pogosto igrajo v naravi, manj simptomov ADHD in manj težav v šoli.
3. Privoščite si popoldanski počitek
Vašega hišnega ljubljenčka ne boste videli »noreti« od jutra do večera ne da bi si vmes privoščil krajšega počitka.
Obstajajo dokazi, da imamo lahko tudi ljudje koristi od tega. V študiji, v kateri je bilo vključenih okoli 24.000 ljudi, so odkrili, da se je pri tistih, ki so si redno privoščili popoldanski počitek, t. i. krepčilni dremež, za kar 37 % zmanjšala možnost za bolezni srca. V primerjavi z ljudmi, ki so si popoldanski počitek privoščili le občasno.
Krajši dremež izboljša tudi pozornost in delovno uspešnost.
Nedavna študija pa razlaga še en razlog, zakaj je popoldanski spanec tako dober:
- Popoldanski spanec naj bi pomagal pri procesiranju nezavednih informacij v naših možganih, kar vodi k jasnejšemu razmišljanju, ko so pred nami težke odločitve. Povedano preprosto – boljše se lahko odločamo.
4. Negujte prijateljstvo
Tudi ljudje smo socialna bitja in druženje s prijatelji ima merljive pozitivne učinke na naše zdravje.
Avstralski raziskovalci so 10 let opazovali 1.500 posameznikov in ugotovili, da se je pri tistih, ki so negovali prijateljstva, podaljšalo življenje za 22 %.
5. Živite v trenutku
Gre za eno pomembnejših lekcij, ki se jih lahko naučimo od naših hišnih ljubljenčkov.
Harvardski psihologi so zaključili, da smo ljudje najsrečnejši, ko počnemo stvari, ki poskrbijo, da ostane naš um osredotočen. Med te se denimo uvrščata telovadba in seks.
Neprestano načrtovanje ali razmišljanje o nečem drugem kot o trenutni dejavnosti, lahko spodkopava srečo, pravijo.
Zato se občasno le sprosite in se posvetite sedanjemu trenutku.
6. Ne držite zamer
Življenje v trenutku vključuje tudi opuščanje preteklosti.
Opustite stare zamere in dobesedno boste lažje zadihali. Jezo namreč povezujemo s padcem pljučne funkcije, opuščanje preteklosti pa prispeva tudi k znižanju krvnega tlaka in zmanjšanju tesnobe.
Osebe, ki znajo odpustiti, imajo tudi boljšo samopodobo.
7. Mahajte z repom
No, seveda nimamo repa. Imamo pa zato drug pripomoček – smeh.
Večkrat se iz srca nasmejte.
Tudi izkazovanje hvaležnosti lahko uvrstimo sem. Pokažite tisto energijo, ko občutite hvaležnost.
Raziskovalci so našli močno povezavo med hvaležnostjo in splošnim dobrim počutjem. Posamezniki, ki so pisali dnevnik hvaležnosti, so imeli boljše odnose, bolj aktivni so bili in imeli so manj pritožb glede fizičnega počutja.
8. Bodite radovedni
Raziskovalci pravijo, da radovedni najdejo več smisla v življenju.
Neka drug študija pa je radovednost povezala z boljšim duševnim počutjem in širjenjem znanja in veščin.
Torej: raziskujte, učite se, spoznavajte, sprašujte. Tako boste osebno rasli in potešili svojo radovednost. Ta proces sproži tudi nastajanje dopamina, ki vas v kratkem času spravi v dobro voljo.
9. Bodite malce nori in se zabavajte
Če se znamo sprostiti in smo včasih tudi malce igrivi in »nori«, ima to lahko resne koristi za naše zdravje.
Kardiologi z univerze Maryland so denimo odkrili zanimivo povezavo: posamezniki z močnim smislom za humor imajo bolj zdravo srce. In zaključili: smeh je čisto zares pol zdravja. Še posebej, ko gre za zdravje srca.
Pa tudi norčije niso samo za otroke (in male mucke). Dr. Stuart Brown je v knjigi Play zapisal, da je igra osnovna človeška potreba, tako kot spanje in prehranjevanje. Igra povečuje inteligenco, izboljša ustvarjalnost, zmožnost reševanja problemov in socialne veščine.
Občasno le posvetite nekaj svojega časa zabavi.
10. Privoščite si masažo
Dotik ima lahko izjemno moč. Raziskovalci z univerze v Miamiju so odkrili, da lahko terapija z masažo ...
- olajša marsikatero bolečino,
- spodbudi imunski sistem in
- pomaga obvladovati kronična stanja.
Dotik ljubljene osebe ima še večjo moč, pravijo. V preizkusu so poročene ženske doživljale manj napadov tesnobe, če so lahko za roko držale može.
11. Ko ljubite, to pokažite
Ste že kdaj videli psa, ki deluje nedostopno? Psi se ne igrajo z našimi čustvi na takšen način.
Morda lahko prevzamemo tudi to – in okrepimo naše odnose.
Študija, objavljena v reviji Personal Relationships, kaže, da lahko že majhne, premišljene geste močno vplivajo na to, kako povezani in zadovoljni se bomo počutili v zvezi.
12. Privoščite si dovolj časa zase, za osebno nego in za razvajanje
Poleg očitnih pozitivnih strani osebne nege ima nega in skrb zase številne pozitivne učinke tudi na druge aspekte našega življenja. Pozitivno denimo vpliva na samopodobo.
Pri osebni negi si vedno vzemite čas za aktivnosti, ki sprostijo vaše telo, misli in duha.
Kadar smo čustveno in fizično izčrpani, narmeč ne zmoremo dobro opravljati dela, tudi če je to tisto, kar nas veseli.
Vzeti si čas zase je pomemben aspekt zdravja. Ko ste dobro spočiti in sami sebe vidite kot prioriteto, boste napredovali na vseh področjih življenja. Skrivnost je v fizični in čustveni energiji, ki jo napolnite s časom, ki je namenjen le vam.
13. Pozorni bodite na govorico telesa
V tem so fantastični psi.
Ljudje … Ne tako. Medtem ko s telesno držo, gibi rok, govorom, očesnim stikom … razkrivamo marsikaj, drugi običajno tega sporočila ne opazijo. In obratno.
No, včasih bi bilo prav, da temu posvetimo nekaj več časa. Včasih zaradi te naš sogovornik dobi povsem napačen vtis. Telesna govorica pa vpliva tudi na naše počutje.
14. Ko ste žejni, pijte vodo
Psi si med aktivnostjo ne privoščijo športnih napitkov – in resnica je, da tudi večina ljudi teh ne potrebuje.
Med vadbo in aktivnostjo zunaj bomo za hidracijo najbolje poskrbeli z vodo. V vročih dneh si jo seveda privoščite nekaj več.
15. Pogosto se dobro raztegnite
Redno raztezanje bo olajšalo marsikatero težavo – in ostali boste gibčni.
A se seznam pozitivnih učinkov raztezanja ne konča tu.
V 10-tedenski raziskavi so se pri udeležencih, ki so izvajali zgolj raztezne vaje, pokazale presenetljive telesne spremembe. Poleg boljše gibljivosti, so se tudi okrepili in bili vzdržljivejši.
Čeprav gre za manjšo raziskavo, rezultati kažejo tudi, da je lahko razrezanje dobra alternativa za vse, ki imate kakršnekoli omejitve pri tradicionalnih treningih.
- Ne veste kje začeti? 6 razteznih vaj, ki jih potrebujete ta trenutek (za hrbet, zadnjico in noge)
16. Držite se urnika
Hišni ljubljenčki imajo radi red in rutino. Enako velja za nas – nekatere stvari bodo veliko učinkovitejše, če bomo zanje ustvarili urnik.
Denimo: bolje bomo spali, če se bomo v posteljo vsak dan odpravili ob isti uri, tudi med vikendom. Bolj zdravi bomo, če bomo imeli redne in uravnotežen obroke.
Prirejeno po pets.webmd.com
Novo na Metroplay: Helena Blagne iskreno o večeru, po katerem ni več mirno spala | Mastercard® podkast navdiha z Borutom Pahorjem