Ko se zjutraj zbudite in na tehtnici zagledate večjo številko, kot ste pričakovali, vas lahko hitro zagrabi panika. V resnici pa pri nihanju v teži večinoma ne gre za pridobivanje maščobe, temveč za zadrževanje vode v telesu. Zato si oglejte naslednje razloge, zaradi katerih vode na tehtnici opažate »lažno« težo.
Včerajšnja vadba je bila intenzivna
Včeraj ste dali med vadbo resnično vse od sebe, danes pa tehtnica ne odraža vašega truda, temveč ste se čez noč celo zredili. Kako je to mogoče? Med intenzivno vadbo se mišična vlakna rahlo natrgajo, zato mora telo to popraviti, da se mišice obnovijo in postanete še močnejši. V sklopu obnavljanja telo sproži protivnetni odziv, ki na predele, ki jih je treba obnoviti, pošlje tekočino. Omenjena tekočina ima seveda svojo težo, kar se odraža tudi na tehtnici. Če boste pili dovolj tekočine in se uravnoteženo prehranjevali, boste s tem lahko zmanjšali vnetje.
Pod stresom ste
Če ste se zaradi določenih stvari v življenju preveč obremenjevali, večje število kilogramov na tehtnici ni prav nič posebnega. Še preden se ustrašite, da se jih ne boste več znebili, pa se morate zavedati, da stres povečuje proizvajanje kortizola, ki neposredno vpliva na zadrževanje vode v telesu in posledično povečano telesno težo. Stres (in posledično kortizol) pa v telesu sprošča hormon po imenu ADH (antidiuretični hormon), ki vpliva na ravnovesje vode v telesu. To pomeni, da telo zadržuje več vode, številka na tehtnici pa poskoči. Če boste uspeli ukrotiti stres, boste s tem ohranjali običajno raven kortizola in antidiuretičnega hormona, s čimer bo tudi voda v telesu ostala v mejah normale.
Uživate veliko soli
Razkošna količina soli lahko ogromno jedi iz neokusnih spremeni v fantastične, hkrati pa vam lahko doda tudi nekaj dodatnih kilogramov. Zaradi natrija celice zadržujejo več vode, kar se bo odražalo tudi na tehtnici. S pitjem vode lahko odvečni natrij odplaknete iz telesa, s čimer se bo vrnilo v običajno stanje.
Prejšnji dan ste jedli testenine
Veliko športnikov ugotovi, da so pojedli preveč ogljikovih hidratov, kadar so jim hlače pretesne, zdi se jim, da so napihnjeni, številka na tehtnici pa je nedvomno poskočila. Obrok (ali več) z visoko vsebnostjo ogljikovih hidratov lahko začasno poveča številko na tehtnici, ker z vsakim gramov ogljikovih hidratov, ki se shranijo kot glikogen, telo shrani tudi dva do tri grame vode. Če redno uživate določeno količino ogljikovih hidratov, nihanja v teži verjetno ne boste niti opazili, a lahko po obroku z visoko vsebnostjo ogljikovih hidratov pride tudi do nenadnega porasta telesne teže.
Pregrešili ste se s sladkarijami
Sladkor poveča količino vode v telesu, večji vnos sladkorja pa poveča raven inzulina, zato telo ne more učinkovito odvajati natrija. Posledično zaradi ravnovesja natrija in vode zadržuje še toliko več vode, hkrati pa sladkor spada med ogljikove hidrate, kar nas spet pripelje do glikogena in zadrževanja vode. Če se vam torej zdi, da ste se zaradi kosa torte, ki ste ga pojedli prejšnji večer, zredili, gre to verjetno pripisati vodi.
Premalo spite
Če zaradi pomanjkanja spanja v pretekli noči segate že po tretji skodelici kave, se morate zavedati, da bo to vplivalo tudi na številko na tehtnici. Tako kot pri stresu sta tudi spanje in kortizol povezana, zato ga bo telo proizvajalo več, kadar se borite z utrujenostjo. Zato se potrudite, da si boste privoščili reden in kvaliteten spanec, telo pa bo raven kortizola spet uravnovesilo ter izločilo odvečno vodo. Ne pozabite, da neprespana noč ali dve povzročita začasno zastajanje vode, kronično pomanjkanje spanja pa lahko vodi v daljše obdobje višjega števila na tehtnici.
- Preverite tudi: 7 stvari, na katere ne bi smeli nikoli pozabiti
Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?