Družbene interakcije in dobri odnosi so med ljudmi ključnega pomena za osebni razvoj ter ohranjanje duševnega in fizičnega zdravja.
To pa še niti daleč ni vse, saj bistveno prispevajo tudi k daljšemu življenju, kar so potrdile tudi različne raziskave.
Če si želite dolgega življenja, poskrbite za dobre odnose
Dr. Wendy Suzuki, profesorica nevroznanosti in psihologije na Univerzi v New Yorku pravi: »Najpomembnejši pokazatelj, da boste živeli dolgo je, ko imate veliko število pozitivnih povezav z ljudmi. Četudi ste mislili, da je telovadba na prvem mestu, ko je govora o dolgem življenju, temu ni tako. Gre za dobre odnose z ljudmi.«
Prav tako dodaja, da ni nujno, da so ti odnosi že dolgoletni, temveč pozitivno na počutje in zdravje vplivajo že naše vsakodnevne socialne interakcije, pa naj bo to na primer zgolj pozitiven odnos z natakarjem v restavraciji. »Sreča in veselje, ki ju lahko nekomu prineseš, ne stane nič, podaljšuje pa življenje,« je prepričana Dr. Suzuki.
Ne spreglejte:
Povezava med dobrimi odnosi in dolgoživostjo
Morda socialne interakcije in medsebojne odnose ne povezujemo z dolgoživostjo, toda raziskave odkrivajo, da so med seboj močno povezani.
Vpliv dobrih odnosov seže poleg fizičnega, tudi na druge vidike življenja in pomembno vpliva na dobro počutje. Raziskave so pokazale, da ima ohranjanje močnih družbenih vezi in občutka pripadnosti vplive na naslednje življenjske vidike:
Boljše zdravje in počutje
Ljudje s kakovostnimi odnosi, imajo manjše tveganje za srčno-žilne bolezni, med katerimi sta srčni infarkt in kap. Socialne interakcije z drugimi pa krepijo tudi imunski sistem in vplivajo na manjšo stopnjo vnetnih procesov v telesu ter izboljšujejo čustveno počutje in občutek pripadnosti.
Več zdravih navad in ustvarjalnosti
Družbena povezanost vpliva tudi na bolj zdravo vedenje, kar se tiče uravnotežene prehrane, rednih zdravstvenih pregledov in izogibanje škodljivih navad. Socialna interakcija pa med drugim spodbuja tudi kognitivne procese, ki se tičejo ustvarjalnosti, miselnih sposobnosti in spodbuja intelektualne pogovore.
Občutek pripadnosti in boljše duševno zdravje
Povezanost z drugimi ljudmi igra bistveno vlogo pri izboljšanju duševnega počutja. Med drugim zmanjšuje stres in anksioznost. Druženje z drugimi ljudmi pa ponuja tudi možnost podpore in razumevanja, kar ublaži tesnobo in stres. Deljenje izkušenj in osebnih zgodb z drugimi namreč spodbuja dober občutek in izboljšuje razpoloženje.
Vir: healthnews.com
- Preverite še:
- Ljudje, ki dočakajo 100 let, jedo "najbolj zdrav zajtrk na svetu", pravijo raziskovalci
- Katera alkoholna pijača jetrom povzroči najmanj škode?
Bonus video: Spoznajte Slovenko, ki je obiskala že preko 1400 slovenskih jezer
Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?