Hišni ljubljenčki prinašajo zabavo, družbo in nasmeh na obraz, znano pa je tudi, kako vplivajo na zdravje.
Ne spreglejte:
- 5 trikov za boljši december: Kako maksimalno Izkoristiti zadnji mesec leta
- Papirnate brisačke lahko resno ogrožajo vaše zdravje: pri uporabi bodite pozorni na eno stvar
Kosmati terapevti
Raziskave so pokazale pomembno vlogo živali pri zdravljenju mnogih bolezni, kot so srčno-žilne bolezni, rak, avtizem in demenca. Terapija z živalmi se pogosto uporablja pri zdravljenju duševnih stanj, kot so depresija, anksioznost, posttravmatska stresna motnja (PTSM) in druga stanja.
Nevropsihologinja Barbara Koltuska-Haskin je za Psychology Today pojasnila, da je želela odkriti, ali obstajajo raziskave o vplivu hišnih ljubljenčkov na človeške možgane, in rezultati so jo presenetili. Po teh raziskavah je bila proučevana povezava dolgotrajnega lastništva hišnih ljubljenčkov s kognitivnimi sposobnostmi starejših oseb.
Udeleženci so bili starejši od 65 let in razdeljeni v tri skupine: tisti, ki imajo hišne ljubljenčke več kot pet let, manj kot pet let in tisti brez ljubljenčkov.
Rezultati so pokazali, da je lastništvo hišnih ljubljenčkov povezano z višjo ravnjo kognicije, torej z boljšo hitrostjo procesiranja informacij, osredotočanjem pozornosti in spominom.
Psi in mačke proti demenci
Proučevan je bil tudi vpliv psov in mačk na pojav demence pri starejših.
Rezultati so pokazali, da psi zaščitno vplivajo na osebe z demenco, zlasti na tiste, ki so redno telovadili in niso bili socialno izolirani. Mačke pa niso pokazale zaščitnega vpliva na osebe z demenco.
Glede na vse dosedanje raziskave je moč trditi, da hišni ljubljenčki pozitivno vplivajo na zdravje telesa in možganov.
Preberite še:
Novo na Metroplay: "Za vsako uro, ki jo vložimo v vadbo, dobimo nazaj 3 ure življenja" | Leon Bedrač, 2. del