Samo 2 minuti hoje po jedi pomagata pri uravnavanju krvnega sladkorja, pravi študija

7. 7. 2023
Deli
Hoja po kosilu je zdrava (foto: Profimedia)
Profimedia

 Ne samo mediteranska prehrana, ampak cel način življenja ljudi v Srdozemlju so lahko vzor, kako na enostaven način ohraniti zdravje in dobro počutje. Stoletja so se ljudje v sončnem Sredozemlju po kosilu in večerji počasi sprehodili do mestnega trga in se družili s sosedi. Hoja je tako zelo del tega življenjskega sloga, da je navedena kot temelj zelo zdrave sredozemske prehrane. Študije so še enkrat dokazale, da preveč sedimo in se premalo gibamo.

Prav hoja po obroku je morda eden od razlogov, zakaj vse študije kažejo, da lahko sredozemska prehrana zmanjša tveganje za sladkorno bolezen, visok holesterol, srčne bolezni, možgansko kap in nekatere vrste raka – obenem pa krepi kosti, izboljšuje zdravje možganov, preprečuje demenco in depresijo ter pomaga pri zdravem hujšanju. Zdaj lahko dodate še en razlog za sprehod po obroku – ta vam lahko zniža krvni sladkor.  

Kliknite na 7-dnevni jedilnik mediteranske diete

Ne uležite se takoj po kosilu!

Seveda pa nihče ne pričakuje, da boste po kosilu na polno gibali in zdrveli v hrib: glede na študijo iz leta 2022 v reviji Sports Medicine pomaga že dvominutna hoja po obroku. Tudi če se po obroku takoj ne uležete in malo stojite, pomaga, vendar ne toliko kot hoja, je pojasnil soavtor študije Aidan Buffey, doktorski študent na oddelku za telesno vzgojo in športne vede na Univerzi v Limericku na Irskem.

Profimedia

Kratek sprehod po jedi

Kratek sprehod po jedi vam lahko pomaga nadzorovati krvni sladkor. »Stoječi odmori čez dan in po obrokih so znižali glukozo v povprečju za 9,51 odstotka v primerjavi z dolgotrajnim sedenjem. Vendar pa je občasna hoja čez dan pokazala večje znižanje glukoze za povprečno 17,01 odstotka v primerjavi z dolgotrajnim sedenjem,« je Buffey povedal za CNN in dodal: »To nakazuje, da je prekinitev dolgotrajnega sedenja s stoječimi in lahkimi odmori čez dan koristna za raven glukoze.«

Stanje je dobro, hoja pa boljša

Metaanaliza, objavljena februarja, je zajela sedem študij, ki so primerjale vpliv sedenja, stanja in hoje na raven inzulina in krvnega sladkorja v telesu. Ljudje v študijah so morali čez dan stati ali hoditi dve do pet minut vsakih 20 do 30 minut. »Med sedmimi pregledanimi študijami je bil skupni čas aktivnosti v celotnem opazovanju približno 28 minut, pri čemer so odmori za stanje in lažjo hojo trajali od 2 do 5 minut,« je razložil Buffey. Stanje je bilo boljše, kot da bi se takoj usedli za mizo ali na kavč, ko je šlo za raven sladkorja v krvi, vendar to ni pomagalo znižati inzulina v krvnem obtoku, je pokazala analiza.

Profimedia

Veliki skoki krvnega sladkorja niso dobri za telo

Če pa so ljudje po jedi šli na kratek sprehod, se je raven sladkorja v krvi zviševala in zniževala postopoma, raven inzulina pa je bila bolj stabilna kot stoje ali sede, ugotavlja študija. Preprečevanje skokovitih skokov krvnega sladkorja je dobro za telo, saj lahko veliki skoki in hitri upadi povečajo tveganje za sladkorno bolezen in bolezni srca, pravijo strokovnjaki. Študije so pokazale, da se raven krvnega sladkorja dvigne v 60 do 90 minutah po jedi, zato je najbolje, da se začnete gibati kmalu po končanem obroku.

Kako pomaga gibanje?

Mišice za delovanje potrebujejo glukozo, zato gibanje pomaga očistiti sladkorje iz krvnega obtoka – to je razlog, da tekači pred maratonom ali tekmo na primer prisegajo na vnos ogljikovih hidratov.   

Preberite še:

Odpravite to škodljivo večerno navado

Priporočamo tudi:

"Od vseh sladkosti, ki jih ponuja Amalfi, so me najbolj navdušile limone!" (Vid Legradić iz prve roke)

Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?