Nemški mediji o Hrvaški: 'Kaj se dogaja?! To je konec nekdanjega počitniškega raja'

12. 8. 2023
Deli

 Po Evropi se širi glas, da Hrvaška postaja ena najdražjih turističnih držav: »Eksplozija cen na Hrvaškem. Zakaj cene na Hrvaškem rastejo? In nastanitev, hrana in vse ostalo je drago. Posredujemo vam vse informacije o eksploziji cen na Hrvaškem,« piše na portalu kroati.de, ki Hrvaško spremlja že 20 let in je osrednja spletna stran za Nemce in Avstrijce, ki iščejo namestitev in zabavo na Hrvaškem, piše Slobodna Dalmacija

Zagnali so tudi anketo na TikTok kanalu Kroati.de in postavili vprašanje "Ali se je Hrvaška podražila?". V raziskavi je sodelovalo skoraj 700 ljudi, 81 % jih je odgovorilo z »da«, 19 % pa z »ne«. Tako še navajajo: »Cene na Hrvaškem rastejo že dolgo in ni videti konca. Domačini že vznemirjajo, da so vsakdanje stvari, kot so živila in cene v restavracijah, težko dostopne. Turiste, ki dopustujejo na Hrvaškem, nadaljnja podražitve včasih presenetijo in razjezijo.« 

Ni kriv samo evro!

 Ja, res je, da je Hrvaška zadnja leta vse dražja kot priljubljena turistična destinacija. Cene hrane, storitev in podobno rastejo že mesece, podražitvam pa ni videti konca. Politiki sicer zanikajo, da bi bila za to kriva uvedba evra, a če pogledamo podrobneje, je dejansko več dejavnikov, ki so prispevali k temu razvoju, piše Jutranji list.   

Hrvaško gospodarstvo v krizi!

Hrvaško gospodarstvo se še naprej spopada s trajajočo energetsko krizo, pa tudi z inflacijo, ki je novembra 2022 dosegla najvišjo vrednost pri 13,5 %, kar je neizogibno privedlo do splošnih povišanj cen. Tu je prehod na evro 1. januarja 2023, ki je prišel v najslabšem možnem času. Kljub temu si hrvaška vlada prizadeva za razvoj strategij za reševanje teh izzivov ter zagotavljanje gospodarske in cenovne stabilnosti. 

Profimedia

Tudi do 50 odstotkov dražje  

Številni lastniki in najemniki počitniških apartmajev na Hrvaškem so v letu 2023 močno podražili cene nastanitev. Podražitev so utemeljili z dejstvom, da so vseprisotna inflacija in povečani stroški poslovanja zaradi energetske krize ter dviga plač čistilk povzročili nadaljnje podražitve. Načrtovani prehod s hrvaške kune na evro so izkoristili kot dodatno priložnost za poljubno zvišanje cen. V nekaterih primerih so bile namestitve zaračunane tudi do 50 % višje v primerjavi s prejšnjim letom, brez opaznega izboljšanja storitev.

Hrvaško gospodarstvo je v krizi!  

Hrvaško gospodarstvo se še naprej spopada s trajajočo energetsko krizo, pa tudi z inflacijo, ki je novembra 2022 dosegla najvišjo vrednost pri 13,5 %, kar je neizogibno povzročilo splošno rast cen. Tu je prehod na evro 1. januarja 2023, ki je prišel v najslabšem možnem času. Kljub temu si hrvaška vlada prizadeva razviti strategije za reševanje teh izzivov ter zagotavljanje gospodarske in cenovne stabilnosti.     

Eksplozija cen v gostinstvu  

Razlogi za dvig cen v gostinstvu so kompleksni. Poleg investicij v infrastrukturo imajo odločilno vlogo tudi rast cen surovin, podražitve hrane in inflacija. Poleg tega so vladni ukrepi za izboljšanje delovnih razmer in dvig minimalne plače podražili poslovanje. Nekateri so inflacijo povezovali s prehodom s hrvaške kune na evro, a je vlada to trditev ostro zanikala.  

Profimedia

 

Hamburger za 22 evrov

Žal je sprememba valute povzročila tudi posamezne nelegalne in skrite prilagoditve cen s strani gostincev. Kljub zakonskim posledicam in strogim kaznim je nadzor vseh gostinskih objektov v praksi izjemno otežen. To je privedlo do nesorazmernega zvišanja cen in samovoljnega oblikovanja cen. Takšen razvoj dogodkov je povzročil zmedo in začudenje doma in v tujini. Primeri, kot so kepica sladoleda za 5 evrov v Dubrovniku, hamburger za 22 evrov v Rovinju ali en deciliter koktajla Aperol Spritz za 11 evrov v Šibeniku, so nekaj ob čemer vsi zmajujejo z glavami.    

Peklensko drago za domačine

Obisk restavracije je danes zaradi cenovne politike za mnoge domačine  luksuzna izkušnja. Zaradi tega večina restavracij v turističnih območjih omejuje svoj delovni čas na poletne mesece, kar posledično vpliva na cene. Medtem ko so nekatera podjetja kratkoročno imela koristi od višjih cen, mnogi potrošniki še vedno težko dohajajo povečane stroške. 

Preberite še: Sellaronda v Dolomitih - sanje vsakega kolesarja: 2000 višinskih metrov in 60 kilometrov

Posledice za turizem

Na prihodnji razvoj turizma na Hrvaškem bo pomembno vplivalo gibanje cen v državi. To je nedvomno eden najpomembnejših izzivov za turistični sektor. Možnost nadaljnje nepredvidljive rasti cen, ne le zaradi omejene kupne moči domačega prebivalstva, bi lahko povzročila odhod bolj usposobljenih strokovnjakov iz države, kar bi imelo resne posledice.  

Vlaganje v turistično infrastrukturo

Za nadaljnjo afirmacijo Hrvaške kot privlačne turistične destinacije pa je ključnega pomena ne le ohranjanje uravnotežene cenovne politike, temveč tudi nenehno vlaganje v izboljšanje turistične infrastrukture. Posodobitev nastanitev, dobro razvite prometne poti in trajnostne prostočasne dejavnosti ne prispevajo le k storitvam za potnike, temveč služijo tudi zaščiti in ohranjanju naravnih virov in lepote države.  

Ti koraki so ključni za ohranitev dolgoročne konkurenčnosti Hrvaške v primerjavi z drugimi priljubljenimi destinacijami, kot so Italija, Turčija ali Egipt. 

Preberite še: Slovenci poročajo o goljufijah na Hrvaškem: plačajo apartma, nato pa ostanejo brez vsega

Novo na Metroplay: Kako hitro in enostavno pripraviti uravnotežen obrok? | Žana Hrastovšek