Če opravljate katerega od teh poklicev, bodite še posebej pozorni na prve znake izgorelosti.
Tempo današnjega življenja je takšen, da od pridnih in marljivih uslužbencev zahteva vedno več več in več. Številni se zaradi želje po uspehu in osebni izpopolnitvi nikakor ne znajo ustaviti in si vzeti čas zase, kar na dolgi rok vodi v izgorelost in kronično utrujenost. Družboslovni raziskovalci podjetja Likedln iz Združenih držav, kjer je izgorelost že leta eden od perečih problemov družbe, so zdaj na podlagi 16.000 opravljenih intervjujev ugotovili, da ljudje, ki navadno zbolijo za izgorelostjo, opravljajo spodnjih pet poklicev:
- Vodje projektov
- Zaposleni v zdravstvu
- Skupnostne in socialne storitve
- Zagotavljanje kakovosti
- Izobraževanje
Znaki izgorelosti
Izgorevanje poteka na:
- telesni ravni (simptomi: težave s srcem, težave s prebavili, glavobol, utrujenost, pomanjkanje spolne sle, napetost v mišicah in bolečine v hrbtu),
- mentalni ravni (motnje koncentracije, težave pri odločanju, slabše prenašanje obremenitev, zmanjšana motivacija in zmanjšana ustvarjalnost),
- čustveni ravni (nemir, živčnost, pesimizem, depresivna razpoloženja, občutek notranje praznine, zmanjšan občutek lastne vrednosti in pomanjkanje volje).
Sicer pa so v smislu izgrelosti še vedno bolj ogrožene ženske.
"Še posebej so ogrožene ženske, ki se razdajajo v poklicu in družini ali imajo v oskrbi kronično obolelega svojca, in tako pogosto prenašajo dvojne obremenitve. Pogosto tudi izčrpanosti ne povzroča zgolj količina dela, ki ga je treba opraviti, temveč celo pomanjkanje priznanja in možnost (so)odločanja," je pred časom za Cosmopolitan povedal Dr. med. Volker Schimedel.
Stroka še posebno poudarja dva načina vedenja, ki ju lahko opazimo pri mnogih ženskah z izgorelostjo, in to sta:
- neupoštevanje lastnih potreb in meja,
- ter nenehno žrtvovanje za druge.
Preberite več na Cosmopolitan.si
Novo na Metroplay: "Ljudje v življenju potrebujemo več mehkobe" | Tereza Poljanič