Če ste si v novoletnih željah obljubili, da boste spremenili svoj življenjski slog in živeli bolj zdravo, vam pri tem lahko pomagajo naslednji nasveti.
Ko spreminjate življenjski slog, začnite z majhnimi koraki. Postopoma uvedite spremembe v prehrani in športnih aktivnostih ter velikih odločitev ne sprejemajte kar tako. V nasprotnem primeru bo pritisk prevelik in boste kmalu odnehali. Spomnite se naslednjih nasvetov:
- Pred vsakim obrokom spijte kozarec vode. Zelo priporočljivo je, da si ga privoščite že zjutraj, ko se telo prebuja. Sistemu boste omogočili normalno delovanje. Voda pred obrokom pa bo preprečila prenajedanje. Sprejemali boste tudi bolj zdrave odločitve.
- Vsak grižljaj dobro prežvečite. Namen je, da upočasnite prehranjevanje in s tem preprečite napihnjenost. Ko jeste hitro, medtem pogoltnete tudi veliko zraka in telesu ne date časa, da ustrezno prebavi hrano. Poleg tega boste pojedli veliko manj in v hrani bolj uživali. Cenite vse, kar pripravite ali pripravijo za vas.
- »Oznake« spremenite v zdravo in manj zdravo, namesto v slabo in dobro. Zaradi slednjih nalepk imamo pogosto slabo vest, čeprav vse kar pojemo ni zares tako škodljivo. Zato pri tem ostanite realni. Ko pojeste nekaj manj zdravega, nadoknadite s treningom ali obrokom z več zelenjave. Nihče ni popoln, zato ne pričakujte, da se ne boste nikdar pregrešili.
- Spremenite vrstni red pripravljanja obrokov. V navadi imamo, da krožnik najprej napolnimo z ogljikovimi hidrati, nato z beljakovinami in na koncu z majhno merico zelenjave, če slučajno še ostane prostor. Tokrat ravnajte drugače. Polovico krožnika napolnite z zelenjavo, nadaljujte z beljakovinami in na koncu malo ogljikovih hidratov. Tako naj bodo sestavljeni vsi vaši obroki (pri nekaterih, lahko zelenjavo nadomestite s sadjem).
- Ko se najeste, hrano takoj pospravite. Največ odvečnih kalorij pojemo s prigrizki, ki jih postavimo na mizo. Če se jim želite izogniti, poskrbite, da bo hrana na mizi le toliko časa, dokler zares jeste. Če se morate zamotiti, si privoščite kozarec vode, da potešite lakoto in na svoj jedilnik uvrstite vlaknine. Te vas bodo nasitile za več časa. Svoje omarice pa napolnite z zdravimi prigrizki, ki vas bodo rešili, ko si zaželite nekaj sladkega.
- Za vsako uro sedenja, hodite (ali stojte) vsaj pet minut. Bi šlo? Koliko ur na dan zares presedite? Ne pozabite dodati tudi tistih doma, ki so povsem neobvezne. Če se boste držali tega pravila, se boste vsak dan dovolj gibali. Za začetek lahko čas omejite na tri minute in ga kasneje podaljšujete. Seveda pa ne pozabite tudi na redno vadbo.
- Poiščite aktivnosti, ki so vam všeč. Pomembno je, da v vadbi uživate, saj se boste tako z večjim veseljem vračali k športu. S plesom morda ne boste porabili toliko maščob kot s treningom za moč ali tekom, vendar šteje tudi zabava. Včasih stisnite zobe in opravite vadbo, ki vam ni čisto povšeči, večino časa pa porabite za odkrivanje aktivnosti, ki vas bodo veselile.
- Na urnik uvrstite dovolj spanja. Skoraj vsi si ga pogosto privoščimo premalo in s tem telesu ne damo možnosti, da si odpočije. Naspani se boste bolje odrezali pri vseh nalogah, ki vas čakajo v dnevu. Začnite z vzpostavljanjem večerne rutine in uredite spalni ritem. To naj bo novoletno darilo, ki ga boste podarili sebi.
- Cilje razbijte na več manjših. Če je vrh previsok, ga prehodite z več postanki in vmesnimi zmagami. Ne pozabite, da je pomembna tudi prehojena pot, zato poskrbite, da bo čimbolj zabavna. Ko prečkate ciljno črto se ozrite nazaj in poglejte, kaj vse zmorete.
Preberite tudi:
- Zakaj bi morali imeti dnevnik treningov?
- Zakaj srečni pari ne delijo svojega življenja na družbenih omrežjih?
- 7 opozorilnih znakov, da ne poslušate svojega srca
Novo na Metroplay: Pogumna Slovenka, ki je sledila svojim sanjam in preplula ocean | Mastercard® podkast navdiha z Borutom Pahorjem