Kava spada med priljubljene napitke, ki predstavljajo tudi svojevrstni dnevni ritual.
Mnogi ljudje po kavi posegajo tudi, ko želijo v telesu doseči nekaj poživitve. Če ste med ljubitelji kave, ste se zagotovo že kdaj povprašali, kdaj ima skodelica popite kave najboljše učinke na to, da dodobra prebudi in napolni z energijo.
Ne spreglejte:
Koristi kave se navezujejo na stresni hormon kortizol
Strokovnjakinja za spanje, dr. Deborah Lee je za New York post povedala, da prvo skodelico kave priporoča vsaj 45 minut po tem, ko se prebudite. Temu je razlog predvsem hormon kortizol, ki sledi ritmu, ki je značilen za posameznikov cikel spanja.
Kortizol je sicer telesni stresni hormon, ki ga proizvajajo nadledvične žleze. Ravni kortizola tekom dneva nihajo in niso optimalne, če so preveč visoke ali prenizke. V obdobjih stresa, ko je kortizola preveč, se izloči v krvni obtok.
Ta hormon ima vpliv na različne dejavnike, med katerimi so spanec, razpoloženje in raven energije. Pomembno vlogo ima tudi pri zaščiti pred vnetji, uravnovešanju krvnega tlaka in sladkorja.
»Povišane ravni kortizola lahko vplivajo na vaš imunski sistem in če so na vrhuncu že, ko se zbudite, lahko takojšnje pitje kave povzroči več škode kot koristi,« pravi zdravnica in dodaja, da lahko v tovrstnem primeru kofein na posameznika sploh nima učinka poživila.
Kdaj je najboljši čas za pitje kave in kdaj se je raje izogibajte?
Dr. Lee kot najboljši čas pitja kave priporoča sredi do poznega jutra, ko je kortizol precej nizek in se lahko občuti upad energije.
Kot zanimivost izpostavljamo raziskavo, ki je pokazala, da raven kortizola pade na najnižjo raven okoli polnoči, preden se zopet dvigne okoli 2. do 3. ure zjutraj. Najvišjo vrednost doseže okoli 8.30 zjutraj. Tekom dneva ponovno upada, dokler se ne zaključi 24-urni cikel. Strokovnjakinja še dodaja, da bi moral nekdo, ki se zbudi okoli 7. ure zjutraj, na prvo skodelico kave moral počakati do okoli 10. ure zjutraj.
Četudi pitje kave na vsakega posameznika deluje nekoliko drugače, je ni priporočljivo piti prepozno tekom dneva, saj lahko zmoti večerni spanec. Kava kar nekaj časa po zaužitju še ostane v telesu, zato jo je dobro prenehati piti vsaj šest ur pred spanjem.
Še optimalnejša izbira je, da se kavi in podobnim napitkom, ki vsebujejo kofein, izogibate po 15. uri. Za alternativo lahko uporabite vroče napitke brez kofeina ali zeliščne čaje.
Preberite še:
- 5 stvari, ki jih morate narediti vsako jutro za nižji krvni tlak
- Nujno za vse, ki veliko sedite: kako ukrepati pri pojavu sindroma mrtve zadnjice?
Novo na Metroplay: Helena Blagne iskreno o večeru, po katerem ni več mirno spala | Mastercard® podkast navdiha z Borutom Pahorjem