Ste vedeli, da v morju lahko absorbiramo kalcij in magnezij? Priporočljivo je, da v vodi ostanemo vsaj toliko minut

22. 8. 2024
Deli

Morska voda ima številne koristi: med drugim lahko pripomore tudi k povišanju kalcija in magnezija v telesu.

Mnogi že vrsto let govorijo o zdravilnih koristih morja. Med drugim naj bi z namakanjem v morski vodi naše telo absorbiralo pomembne minerale. Pa je to res? Koliko časa moramo preživeti v morju, da bi to imelo učinke?

Ne spreglejte:

Namakanje nog ni dovolj

Za absorpcijo mineralov in elementov v sledovih, ki jih vsebuje morska voda, pa ekspresne kopeli, ki si jih privoščimo med počitnicami, niso dovolj. Te nas kvečjemu osvežijo, pojasnjuje Cosmopolitan. Proces absorpcije skozi kožo traja najmanj 12 minut. Naše telo ni sposobno sintetizirati elementov v sledovih in mineralov. Zato je potrebna zunanja oskrba: zaužiti jih moramo s hrano ali jih absorbirati skozi kožo.

Talasoterapija vzpostavlja ravnovesje v telesu s pomočjo procesa, ki se naravno odvija v vseh živih celicah in je znan kot 'osmotska absorpcija'. Ta naravni proces ustvarja ravnovesje tekočin v telesu in ima številne pozitivne učinke na zdravje, tako zelo, da strokovnjaki priporočajo podaljšanje časa potopitve na 18 do 20 minut.

Ste vedeli, da v morju lahko absorbiramo kalcij in magnezij? Priporočljivo je, da v vodi ostanemo vsaj toliko minut
Profimedia

Magnezij: zakaj ga absorbiramo z morsko vodo

Med minerali, ki jih najdemo v morski vodi, je magnezij eden najbolj koristnih, zlasti na ravni mišic in pri uravnavanju spanja, pri čemer ne smemo pozabiti, da deluje kot kofaktor pri približno 80 odstotkih telesnih funkcij, povezanih s presnovo.

Ker se magnezij absorbira skozi lasne mešičke, je v primeru kopanja v morju še posebej koristen za kožo: "Prispeva k ohranjanju barierne funkcije in deluje antioksidativno ter ščiti kožo pred prostimi radikali," pojasnjuje farmacevtka Marta Masi. Poleg tega pomaga v boju proti bolečinam v mišicah in sklepih, spodbuja sproščanje mišic in izboljšuje kakovost počitka. Ni naključje, da se solne kopeli že več sto let uporabljajo za zdravljenje kožnih bolezni.

O kalciju (in njegovem pomanjkanju)

Drugi element v sledovih, ki se lahko absorbira z morsko vodo, je, kot smo že omenili, kalcij, ki je bistvenega pomena za zdrave kosti, zobe, kožo in mišice. Čeprav je to najbolj razširjen mineral v telesu, je njegovo pomanjkanje zelo pogosto, zlasti pri ženskah. Ocenjuje se, da je skoraj polovica svetovnega prebivalstva prizadeta zaradi pomanjkanja kalcija. Pri moških je ta delež približno 30 %, pri ženskah, starih 19 let in več, pa 60 %. To je še dodaten razlog, da ga poskušate absorbirati s kopanjem v morski vodi.

Temperaturni faktor

Da bi med potapljanjem lahko potekal zgoraj omenjeni proces osmoze, mora imeti voda določeno temperaturo. Da bi lahko potekala osmotska absorpcija in da bi snovi iz morskega okolja prodrle v kožo, mora imeti voda temperaturo med 35 in 37 stopinjami. To je enaka povprečna temperatura človeškega telesa, zato se proces odvija naravno.

Kot poudarjajo pa ima kopanje v hladni vodi tudi precejšnje koristi, na primer boljši krvni obtok. Vsekakor pa je kopanje v morju dobro tako za našo telesno kot duševno počutje. Pomaga nam, da se sprostimo, se dobro počutimo in posledično prispeva k boljšemu razpoloženju.

Črtajte jih iz jedilnika: 5 vrst živil, ki se jih raje izognite, če vas pesti napihnjenost

Preverite še podkast o pilatesu:

Novo na Metroplay: Ninna Kozorog prekinila molk | N1 podkast s Suzano Lovec