TO je največja napaka, ki jo lahko naredite, če se zbudite sredi noči

15. 8. 2023
Deli
TO je največja napaka, ki jo lahko naredite, če se zbudite sredi noči (foto: Profimedia)
Profimedia

Vsakemu se je že kdaj zgodilo, da se je zbudil sredi noči in nikakor ni mogel zaspati nazaj. V tovrstnih primerih ljudje počnemo različne stvari, da bi hitreje zopet utonili v sladek sen, toda v katerem primeru bo ravno nasprotni učinek?

Po mnenju strokovnjaka za spanje Dr. Jeffa Rodgersa, je slaba ideja, da se odločite sredi noči gledati na svoj telefon. Če to naredite, svojim možganom sporočate naj se zbudijo.

Če se sredi noči zbudite, pustite svoj telefon pri miru

Modra svetloba telefona namreč posnema dnevno svetlobo in zavira proizvodnjo melatonina, hormona, ki uravnava cikel spanja in budnosti. Melatonin je hormon, ki ga proizvaja epifiza v možganih in pomaga uravnavati cirkadiani ritem in spalne cikle, toda modra svetloba, ki jo oddajajo pametni telefoni in elektronske naprave, ga zmotijo.

V tem primeru ni pomembno, ali samo preverjate čas in niti ne odpirate socialnih omrežij ali e-pošte, vaši možgani preidejo v način prebujanja, kar pomeni, da bo vrnitev v spanec precej težka.

Po podatkih Johns Hopkins Medicine ima večina ljudi približno dve ali tri opazna prebujanja na noč, zato zagotovo ni nič nenavadnega, če se vam zgodi, da se zbudite v zgodnjih urah.

Če se prebudite, se namesto da bi brskali po telefonu ali preverjali čas, čim prej povrnite spanec. Če potrebujete opraviti potrebno na stranišču ali zdravilo proti bolečinam, seveda najprej opravite to, toda potem se vrnite v posteljo in poskusite čim prej zaspati.

Med bolj učinkovitimi metodami za hitrejši spanec so naslednje:

Izogibajte se gledanju na uro. Gledanje na uro lahko namreč povzroči tesnobo zaradi nespečnosti, zlasti če ste že na splošno veliko pod stresom.

Poskrbite za popolno temo v spalnih prostorih. Če težko zaspite, v spalnici poiščite svetlobo, ki vas morda moti. To je lahko svetloba iz elektronskih naprav in svetloba, ki prihaja skozi okno, lahko otežita spanec.

Če skozi okno od zunaj prihaja moteč zvok, zaprite okna. Po potrebi uporabite čepke za ušesa, da ne boste več poslušali glasnih zvokov.

Če vam v 20 minutah ne uspe zaspati, vstanite iz postelje in se premaknite. Naredite nekaj, kar pomiri vaše misli, da boste lažje zaspali , ko se boste vrnili. Vmesni čas namenite na primer branju nekaj strani knjige in se potem vrnite v posteljo.     

Meditirajte ali poskusite z dihalnimi vajami. Z dihalnimi vajami lahko umirite svoj um. Ena od vaj, ki jo lahko uporabite, se imenuje dihalna tehnika 4-7-8. Pri tej tehniki 4 sekunde vdihujete skozi nos, 7 sekund zadržite dih in nato izdihnete skozi usta.    

Poslušajte sproščujočo glasbo. Sproščujoča glasba vam lahko pomaga sprostiti misli, kar bo prej privedlo do spanja. Prav tako lahko prepreči zvoke, ki morda motijo vaš spanec. Eksperimentirajte z različno sproščujočo glasbo in našli boste tisto, ki vam bo za sproščen spanec najbolj ustrezala. 

Vir: bustle.com in healthline.com

Morda bi vas zanimalo tudi:

Kineziologinji o pravilnem gibanju

V novi epizodi Aktivni podkasta gostimo Evo in Pio, kineziologinji, ki delujeta pod Instagram profilom @kineasyology. Dekleti sta nam v pogovoru zaupali, katere mišice imamo najpogosteje šibke in kako jih lahko okrepimo, kako prepoznamo, če pretiravamo z vadbo, katere znane "fitnes citate" moramo preslišati, na katere rdeče zastavice moramo biti pozorni pri izbiri ustrezne vadbe zase ter še veliko več.

Pogovoru prisluhnite tukaj:

Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?