Gospodinjstvo, otroci, služba, odnosi ... Če se še tako potrudimo, včasih enostavno ne uspemo narediti vsega. Jasno je, kdo ostane prikrajšan: mi! Toda to se bo zdaj spremenilo.
Za vsakogar prava strategija
Kreativno-kaotični
Ohlapno upravljanje s časom: v njihovem koledarju opravil vlada zevajoča praznina in s seznami, kaj je treba narediti, sploh ne vedo, kaj početi. Taki posamezniki živijo iz dneva v dan: so spontani, večino stvari delajo v zadnjem trenutku in najraje prisluhnejo svojemu občutku. Kreativni kaoti ne bi niti v sanjah pomislili na načrtovanje dopusta. Potrebujejo veliko raznolikosti.
Sistematično-analitični
Načrtovanje do zadnje podrobnosti: logiki imajo radi uporabne sezname z opravili, postavijo si prednostne naloge in oddelajo nalogo za drugo. Njihovi dnevi, tudi prosti, so načrtovani do najmanjše podrobnosti, in tega se tudi radi držijo. Večinoma so točni, hitro preidejo k bistvu in sovražijo zapravljanje časa. Dobro delujoča rutina jim daje občutek varnosti.
Pomagajte si s pravilnim upravljanjem časa
1. Odkrijte tatove svojega časa
Najprej si vzemite čas za razmislek in se umaknite nekam, kjer vas ne bodo motili ne telefoni ne drugi ljudje.
Postavite si dve vprašanji: Za kaj mi zmanjkuje časa? S čim porabim preveč časa? Pogosto že ta pogled od zunaj zadostuje, da najdete nadležne tatove časa.
Sledi naslednji korak. Vprašajte se, ali morate te naloge res opraviti. Takoj ali pozneje? Vi ali kdo drug? Če se odgovor glasi 'nekdo drug', potem nalogo delegirajte.
Naučite se tudi reči ne. Mnogo stvari počnemo tudi zato, ker smo pač tako navajeni ali naučeni. Pomislite, ali dobro dene tudi vam.
2. Delajte, kar vam dobro dene
Včasih se nam zdi, da sploh ne vemo, kaj je dobro za nas. Merila si postavite tako, da bodo ustrezala življenjskemu položaju. Kdor ima otroke, ve, da ne gre vedno vse po načrtih in popolno. In tudi ni treba, da je tako!
Poskusite več strategij. Budilko si na primer nastavite 30 minut prej kot običajno, in ta čas izkoristite zase.
Pri kreativnih kaotih bo to mogoče delovalo tri tedne. Potem pa si bodo spet zaželeli nekaj novega.
Ko se sistematiki odločijo za neko rešitev, se te tudi držijo. Tudi to je v redu.
3. Raziščite potrebe
Pomislite, kaj so vaše potrebe, in jih poskusite kar takoj udejanjiti. Si želite morda enkrat na teden v savno, namesto da doma kuhate večerjo?
Premislite, kako bi lahko uresničili konkretne potrebe. Pri sistematikih morajo biti te čim bolj konkretne. Verjetno bodo takoj začeli 45 minut teči ob torkih in četrtkih, kaoti pa bodo le ugotovili, da bi se radi več gibali.
Eni in drugi se morajo osredotočiti na eno samo stvar. To motivira in nas približa cilju.
4. Manj načrtovanja, več dosežkov
Morda se sliši paradoksalno, toda manj opravil imate v tedenskem koledarju, toliko produktivnejši je vaš dan. Kajti več časovnih premorov načrtujemo, toliko manj stresno in živčno se lotevamo nalog. Te opravimo hitreje in boljše.
Nekateri pa potrebujejo pritisk tistih zadnjih minut. To jim da zalet. Preverite, koliko teh 'zadnjih minut' se skriva v vašem življenju.
5. Izkoristite podarjeni čas
Čas, ki ga cenimo veliko premalo, je podarjeni čas: v gneči, ko se računalnik predolgo zaganja ali pa na nogometnem treningu naših otrok. Izkoristite te male premore zase. Da zadihate, načrpate energijo ali pa kar tako, za nič.