Eden izmed boljših občutkov se je zvečer uleči v posteljo, ki ima sveže menjano posteljnino.
Morda čistih rjuh niste kdaj neposredno povezali z zdravjem, toda čistoča rjuh v spalnih prostorih lahko pomeni tudi več zdravja. Tako namreč pravijo strokovnjaki, ki med drugim opozarjajo, da lahko premalokrat oprane rjuhe povzročijo težave z ušesi, grlom in zamašenim nosom.
»Čeprav se morda zdi, da je to samoumevno, bi bili presenečeni, koliko ljudi ne menja rjuh vsak teden,« je za spletni portal The Sun povedala Dr. Hana Patel, strokovnjakinja za spanje pri britanskem podjetju Time4Sleep, ki se ukvarja s posteljami.
Dodaja še, da spanje v umazanih rjuhah in posteljnini, ki sta prekriti s prahom in odmrlo kože le še dodatno razdraži nosne poti, še zlasti ljudem, ki so že sicer bolj nagnjeni k alergijam.
Škodljivi alergeni
Visoka koncentracija alergenov v okolju spalnice vpliva na kakovost spanja, saj jih lahko, grobo rečeno, vdihavate, ponoči pa lahko vaš spanec prekinejo kašljanje in kihanje. V prevlekah za blazine pa je pogosto več mikrobov kot na straniščnih školjkah, so pokazale nedavne raziskave.
Dr. Arthur Moeller, otorinolaringolog pri Avera Medical Group Ear, Nose & Throat v Yanktonu v Južni Dakoti, pravi, da menjava rjuh ni edini način za zmanjšanje škodljivih alergenov.
»Če boste redno čistili svoje domovanje, se boste znebili morebitnega cvetnega prahu ali drugih alergenov, ki jih morda prinašate v hišo in zaradi katerih se lahko vaš zamašen nos še poslabša,« je Moeller povedal za časnik Capital Journal.
Kako pogosto je priporočljivo menjati posteljnino?
V raziskavi kjer je sodelovalo 2.250 odraslih Britancev, je bilo ugotovljeno, da malo manj kot polovica samskih moških pere posteljnino le vsake štiri mesece. Pari perejo posteljnino približno enkrat na mesec, samske ženske pa približno vsaka dva tedna. Kakšna količina menjave posteljnine je optimalna?
Dr. Moeller pravi, da bi morali poleg menjave posteljnine enkrat na teden, čiste rjuhe, ki jih ne uporabljate, hraniti v zaprti plastični vrečki. Svetuje tudi, da uporabljate rjuhe iz sintetičnih tkanin, ki so manj dovzetne za nabiranje pršic.
Vir: nypost.com
Morda bi vas zanimala tudi ta HIIT vadba brez poskokov:
Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?