Mesto Wittenoom, uničeno zaradi izkopavanja azbesta, so oblasti izbrisale z zemljevida

1. 12. 2023
Deli
Wittenoom nekoč simbol gospodarske blaginje, zdaj mesto duhov, onesnaženo z azbestom. (foto: Profimedia)
Profimedia

Mesto so izbrisali z uradnih zemljevidov, zaprli vse poti, ki vodijo do njega, in odstranili vse prometne znake, na katerih je omenjeno. Razlog?

Mesto Wittenoom na severozahodu Avstralije (regija Pilbara), nekoč simbol gospodarske blaginje in bogastva, danes velja za eno največjih industrijskih tragedij v Avstraliji. Mesto včasih poimenujejo tudi avstralski Černobil.

Septembra 2022 je bila izseljena še zadnja prebivalka, ki je tam ostala kljub opozorilom, da jo lahko že dihanje stane življenja

V zraku namreč lebdi nevidna grožnja: modri azbest. Samo en vdih je lahko dovolj, da se razvije agresiven, neozdravljiv rak. 

Da bi zaščitili prebivalce in morebitne obiskovalce, so zato Avstralci mesto izbrisali z uradnih zemljevidov, zaprli ceste, ki vodijo do njega, in odstranili vse prometne znake, na katerih je omenjeno. 

Nekoč trgovina z dragulji v mestu rudarjev azbesta.

Nekoč trgovina z dragulji v mestu rudarjev azbesta.

Profimedia

Od 20.000 prebivalcev, ki so nekoč živeli in delali v mestu ali v bližnjem rudniku, jih je 2.000 umrlo za posledicami bolezni, ki so povezane z azbestom, mineralom, ki je del kamnin in tal. Številka še narašča.

Azbest v naravi sicer ne ogroža zdravja – dokler ga pustimo pri miru. Nevaren postane med rudarjenjem, kopanjem ali gradnjo. 

Ker v Wittenoomu ni nihče poskrbel za odpadne proizvode rudnika, je mesto postalo kancerogena tempirana bomba. Škodljive snovi zastrupljajo zrak, zemljo in vodo. 

Blizu rudnika je bilo nagrmadenih več kot tri milijone ton jalovine. Z jalovino so celo tlakovali ceste v mestu in jo raztrosili po igriščih ter vrtovih, da bi ustavili dvigovanje prahu.

Odlagališče azbestne jalovine blizu rudnika. Wittenoom, Avstralija

Odlagališče azbestne jalovine blizu rudnika. Wittenoom, Avstralija

Profimedia

Tudi 60 let po zaprtju rudnika je tveganje za zdravje še vedno izjemno visoko. Zato je vlada izklopila tudi vodo in elektriko ter postavila številne opozorilne table. 

Rudnike modrega azbesta so dokončno zaprli leta 1996, vendar strokovnjaki pravijo, da mesto ne bo nikoli več varen kraj za življenje. 

Čiščenje azbesta iz narave ne pride v poštev, ker je predrago.

Lorraine Thomas je bila zadnja prebivalka Wittenooma. To je bil njen dom, v mesto se je skupaj s tremi hčerkami preselila po smrti prvega moža, tu spoznala svojega drugega moža in si z njim ustvarila življenje. Septembra 2022 so jo izselili, Wittenoom pa je uradno postal kraj brez prebivalcev, piše punkufer.hr.

Preverite še:

Ste starejši od 60 let? Ko se boste naslednjič odpravili ven, najprej preverite to stvar!

 

 

Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?