Le kdo ne obožuje počitnic, ki nas sprostijo in nam omogočijo, da napolnimo svoje baterije?
Izkazalo pa se je, da prednosti dobrega dopusta lahko občutimo še preden se potovanje sploh začne. Študije kažejo, da je samo pričakovanje dopusta lahko celo bolj nagrajujoče od dopusta samega.
Pozitivni vplivi dopusta
Več raziskav je že dokazalo, da počitnice lahko izjemno koristijo našim možganom.
V eni od zanimivih raziskav so delavcem pokazali različne predmete, oni pa so morali našteti, za kaj vse bi določen predmet lahko uporabili (npr. kladivo kot orodje, orožje, utež, obtežilnik papirja...). Izkazalo se je, da so delavci največ različnih načinov uporabe našteli takrat, ko so se vrnili iz 2 do 3-tedenskega dopusta.
Iz tega lahko sklepamo, da so ljudje po dopustu bolj kreativni, dojemljivi in premišljeni.
Manj kroničnega stresa
Strokovnjaki ugotavljajo, da zmanjšanje stresa na dopustu eden glavnih razlogov za povečanje kognitivne prožnosti oziroma zmožnosti iskanja rešitev in razmišljanja izven okvirjev.
Občasen stres je sicer lahko koristen za telo, saj lahko aktivira mehanizme, ki nam pomagajo, da opravljamo svoje delo in se lotimo opravkov, ki nas v dnevu čakajo. Nekoliko večja težava pa je kroničen stres, ki povzroča utrujenost, tesnobo, razdražljivost in številna zdravstvena stanja.
Kronični stres med drugim lahko vpliva tudi na zmanjšano količino dopamina ter njegovi presnovi. Vpliva lahko celo na receptorje za dopamin in tako povečajo tveganje za nastanek depresije.
Bistvo dopusta je ravno zmanjšanje kroničnega stresa. Ko ne delamo, lahko naši možgani, vsaj začasno, odpravijo negativne učinke stresa.
A če si to želimo doseči, je ključno da na dopustu ne delamo, ne odgovarjamo na e-pošto in podobno. Pomembno je, da se popolnoma odklopimo, obenem pa, da izberemo počitnice, ki nas bodo resnično sprostile in ne bodo prispevale k dodatnemu stresu.
Vplive lahko občutimo že pred samim odhodom na počitnice
Že pričakovanje počitnic nas lahko osreči in pripomore k boljšemu počutju. Izkazalo se je, da samo pričakovanje nečesa prijetnega (raziskovanje, počitek, plaža, morska hrana, več časa s partnerjem...) poveča raven dopamina v možganih in tako pripomore k prijetnemu počutju.
Ste morda opazili, da ste pred dopustom boljše volje? Ste bolj motivirani za delo? Bolj produktivni? Vse to je lahko posledica pričakovanja počitnic.
Če torej izberete takšne počitnice, na katerih se boste resnično sprostili in napolnili svoje baterije, boste svojemu fizičnemu in duševnemu zdravju naredili veliko uslugo tako pred samim odhodom, kakor tudi kasneje na počitnicah.
- Preberite si še: TAKO dolgo bi v resnici moral trajati letni dopust!
Vir: theconversation.com
Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?