Kako travma vpliva na prehranjevanje?

3. 3. 2024
Deli
Čeprav nimajo vsi tisti, ki jedo iz čustvenih razlogov, travme in prav gotovo vsi, ki so preživeli travmo, ne postanejo čustveni jedci, obstaja povezava. (foto: Profimedia)
Profimedia

Katja je bila depresivna, odkar je pomnila. Vzgajala jo je mama samohranilka, ki je delala tri službe, da je preživljala njo in njene mlajše sestre in brate, zato je bila veliko sama. 

Zaradi mamine odsotnosti je ugotovila, da mora skrbeti za svoje brate in sestre, medtem ko je bila v službi, jim kuhati in skrbeti, da so bili pravočasno okopani in v postelji. Ko so drugi zaspali, je bila sama. In bila je osamljena.

Med tedensko nakupovanjem je v košarico vrgla še vrečke čipsa in bonbonov. Hrano je skrivala v zadnjo omaro in se tiho veselila uric, ko bo sama in bo lahko jedla ter gledala televizijo.

Prehranjevanje je postalo njen varen prostor; njen način spopadanja z nerazrešenimi žalostjo in osamljenostjo. Ko je jedla, se je počutila bolje in celo bolj pozitivno gledala na svoje življenje. Naučila se je hrano uporabljati kot oprijem k boljšemu počutju.

Preberite še:

Čeprav nimajo vsi tisti, ki jedo iz čustvenih razlogov, travme in prav gotovo ne vsi, ki so preživeli travmo, postanejo čustveni jedci, obstaja skupna povezava. Raziskave kažejo, da je prenajedanje pri tistih, ki jedo, da bi potešil čustveno bolečino, pogostejše pri tistih s travmo, ki ugotovijo, da uživanje hrane pomaga pri soočanju z negativnimi občutki (Legendre et al., 2022).

Diane Petrella, MSW v svoji knjigi Healing Emotional Eating for Trauma Survivors: Trauma-Informed Practices to Nurture a Peaceful Relationship with Your Emotions, Body, and Food iz leta 2023 raziskuje čustveno prehranjevanje na skrben in sočuten način. "Ko vam hrana pomaga pri obvladovanju, ne jeste samo zato, da bi potešili fizično lakoto. Jeste, da bi ublažili čustveno bolečino in pomirili stres v telesu," piše.

Katja, kot toliko drugih, ki se ukvarjajo s čustvenim prehranjevanjem, lahko najde oporo v tej občutljivi in podporni knjigi, medtem ko spoznava, kaj jih spodbuja k čustvenemu prehranjevanju. "Ko čutite, da vas preplavijo močna čustva, hrana postane vaše notranje zatočišče. Ko ste osredotočeni na hrano, ki jo jeste, ste manj osredotočeni na to, kar vas je sploh zmotilo."

Mnoge osebe zapadejo v čustveno prehranjevanje, da bi se spopadle z negativnimi simptomi in simptomi, s katerimi živijo vsak dan. Ta knjiga je informativna in enostavna ter bralcem daje pregled nad medicinskimi in biološkimi razlogi, ki stojijo za željo preživelih po travmi, da bi jedli, da bi pomirili čustvene stresorje.

"Zgodnja travma in zloraba povzroči živčno disregulacijo. Normalna reakcija možganov na grožnje – odziv boj-beg-zamrznitev, ki ga aktivira del, imenovan amigdala – se okrepi. Zaradi tega ste preobčutljivi na stres, tako da vaše telo zlahka postane neregulirano: počutite se preobremenjeni in doživljate vznemirljive občutke v telesu« (Petrella, 2023).

 Petrella uporablja raziskave v kombinaciji s svojimi desetletnimi izkušnjami pri delu s strankami, ki se čustveno prehranjujejo, da bi se pomirili . "V tem stresnem stanju čustveno jeste, da se prizemljite, tudi ko vaše telo ne potrebuje hrane. Pomagalo bo, če se boste naučili umiriti svojo živčnost, saj se z umirjenim telesom počutite varne." (Petrella, 2023).

S svojim telesom se pogovarjajte s spoštovanjem: Petrella bralcem naroči, naj svojim telesom rečejo prijazne stvari, na primer "hvala pljuča, ker ste mi pomagali pri dihanju."

S svojim telesom se pogovarjajte s spoštovanjem: Petrella bralcem naroči, naj svojim telesom rečejo prijazne stvari, na primer "hvala pljuča, ker ste mi pomagali pri dihanju."

dianepetrella.com

Ta knjiga z uporabo pristopov, ki temeljijo na informacijah o travmah in ter nekaterih vedenjskih nasvetov, ustvarja občutljiv načrt za pomoč tistim, ki se želijo ozdraviti od čustvenega prehranjevanja.

Tukaj je nekaj načinov, na katere Petrella spodbuja bralce, da ozdravijo svoje čustvene vzorce prehranjevanja:

  • Naučite se prepoznati čustvene namige svojega telesa: če se naučimo, kako se naše telo počuti, ko smo žalostni, prestrašeni, umirjeni ali kar koli drugega, nam lahko pomaga bolje obvladovati težave, ko se pojavijo.

Osebe, ki so preživele travmo, težko prepoznajo namige svojega telesa, ker so preplavljene s fizičnimi in čustvenimi občutki zaradi svojih izkušenj: "travme vam lahko preprečijo, da bi opazili znake lakote/polnosti vašega telesa." (Petrella, 2023).

Če se naučimo prepoznati znake v našem telesu, lahko preživelim pomagamo bolje razumeti, kaj njihovo telo v danem trenutku potrebuje.

Poiščite druge načine, da pomirite in umirite svoje telo: prehranjevanje za pomiritev služi, ker je to edino sredstvo, ki ga oseba pozna.

Petrella priporoča, da se naučite drugih načinov za pomiritev, kot je uporaba dihalnih tehnik, meditacija, vse kar vam pomaga pomiriti se v času stresa ali disregulacije. 

S svojim telesom se pogovarjajte s spoštovanjem: Petrella bralcem naroči, naj svojim telesom rečejo prijazne stvari, na primer "hvala pljuča, ker ste mi pomagali pri dihanju."

V naši kulturi nas je, zlasti tistih, ki so socializirane kot ženske, pogosto sram, ker prijazno govorimo o svojem telesu, skoraj kot da je obvezno, da se sramujemo.

Zato je to še posebej pomembno, ko Petrella deli nasvete za bralce, kako svojemu telesu povedati prijazne stvari. Izkazovanje prijaznosti do našega telesa je pomemben del zdravljenja in učenja izkazovanja sočutja do samega sebe, vendar tega pogosto ni zaslediti v mnogih drugih knjigah na to temo.

Vsi bralci pravijo, da ta knjiga ni le občutljiva in empatična, ampak tudi realistična v svojem pristopu k zelo potrebni temi. Z izvajanjem podpornih in empatičnih načinov, kako doseči bralce, je ta knjiga dobrodošla in razumevajoča.

 



Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?