Se skušate ogreti? Ne naredite te napake!

27. 1. 2023
Deli
Se skušate ogreti? Ne naredite te napake! (foto: profimedia)
profimedia

Pozimi vedno iščemo načine, da bi se ogreli, vendar je lahko to tudi nevarno. Tokrat ne govorimo o opeklinah, ampak nečem drugem, kar se naredi že ob stiku s steklenico vroče vode. 

Ima kdo v tem trenutku mrzle prste na rokah ali mrzle noge? Ja, zima je tu, ko začutimo hlad v delih telesa, ki so najbolj izpostavljeni in se stežka ogrejemo. Kakšno pot ste ubrali vi? Kot kaže, velja biti previden. 

Pozimi nenehno iščemo načine, ki bi nas ogreli in s katerimi bi ponovno začutili že povsem otrdele okončine. Naj bo to napitek, odeje ali vroča voda, vse pride prav. 

No, kadar se odločite za vročo vodo, bodite pazljivi na izpuščaj vroče vode, ki je pozimi zelo pogost. Nastane po daljšem izpostavljanju toploti, ki pride od termoforja ali plastenke. Če si na primer na trebuh direktno na kožo položite plastenko vroče vode in jo tam pustite nekaj časa, lahko pride do izpuščaja. Predmet ni dovolj vroč, da bi ožgal kožo, pusti pa poškodbe na koži. 

Kako izgleda izpuščaj? Pozorni bodite na valovito in lisasto kožo rdeče ali rjave barve. Lahko izkusite srbečico ali pekoč občutek. 

Če želite vseeno še naprej uporabljati iste metode za gretje, najprej poskrbite za varnost:

  • steklenico ali termofor napolnite s toplo, ampak ne vročo ali vrelo vodo,
  • poskrbite, da je dobro zaprta,
  • napolnite steklenico nekje do treh četrtin,
  • ne polagajte grelnega predmeta direktno na kožo, pač na oblačila ali tanko odejo. 

Poskrbite tudi, da bodo radiatorji greli učinkoviteje in si s tem zagotovite bolj topel dom. Kadar vas zebe na delovnem mestu, vstanite in se malce razmigajte, da pospešite srčni utrip. Srce bo kri hitreje črpalo po telesu in zato bodo prekrvavljene tudi roke in noge, kamor vas najverjetneje zebe. 

Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?