Znanstveniki končno razkrili resnico glede staranja: proces se začne že pri teh letih

20. 8. 2024
Deli

Raziskovalci so ugotovili, da se več kot 80 odstotkov molekul v človeškem telesu nenadoma spremeni v določenih obdobjih človekovega življenja – najpogosteje sredi 40. in zgodnjih 60. let.

Preberite še:

 

Če se vam zdi, da ste se nekega jutra nenadoma zbudili starejši, se verjetno ne motite. Nova študija znanstvenikov z univerze Stanford je namreč pokazala, da obstajata dve prelomnici v življenju ljudi, ob katerih se večina ljudi nenadoma postara. In ne, ne gre samo za subjektivni občutek, ampak se naše telo dramatično stara tudi na molekularni ravni.

Znanstveniki končno razkrili resnico glede staranja: proces se začne že pri teh letih
Profimedia

Znanstveniki, ki so preučevali različne molekule in mikrobiome v človeškem telesu, so odkrili, da se njihovo število ne spreminja postopoma, temveč nenadoma in ob točno določenem času. Kot so navedli v svoji študiji, objavljeni v reviji Nature Aging, se te hitre spremembe povprečno pojavijo okoli 44. in 60. leta starosti.

»Ne spreminjamo se le postopoma skozi čas, temveč obstaja nekaj res dramatičnih sprememb,« je dejal dr. Michael Snyder, profesor genetike in višji avtor študije. Sredina 40. let se je izkazala za čas dramatičnih sprememb, tako kot zgodnja 60. leta. To velja ne glede na to, kateri razred molekul pogledate.

Kot poudarjajo znanstveniki, te spremembe vplivajo na naše zdravje – predvsem na srčno-žilni, pa tudi na imunski sistem.

Med raziskavo so znanstveniki uporabili podatke 108 oseb, da bi bolje razumeli biologijo staranja. Preiskovanci so več let vsakih nekaj mesecev dajali vzorce krvi in ​​druge biološke vzorce, znanstveniki pa so v teh vzorcih spremljali celo vrsto parametrov – od RNK, beljakovin in metabolitov do sprememb v mikrobiomih. Zbrali so skoraj 250 milijard različnih podatkov, ki so jih nato analizirali.

Ugotovili so, da se več kot 80 odstotkov molekul v človeškem telesu v določenih obdobjih človekovega življenja hitro spremeni – najpogosteje sredi 40. in zgodnjih 60. let.

To, da se v zgodnjih 60-ih zgodi toliko dramatičnih sprememb, morda ni presenetljivo, je pojasnil Snyder, saj je znano, da se mnoga tveganja za bolezni, povezane s staranjem, in drugi pojavi, povezani s staranjem, povečajo na tej točki življenja.

Sprememba, ki se je zgodila sredi štiridesetih let prejšnjega stoletja, je presenetila znanstvenike

Sprva so mislili, da se sprememba zgodi le pri ženskah zaradi vstopa v perimenopavzo in menopavzo, ko pa so pogledali podatke moških preiskovancev, so ugotovili, da tudi oni vstopajo v obdobje sprememb. To nakazuje, da čeprav lahko menopavza ali perimenopavza prispevata k spremembam, ki jih opazimo pri ženskah v srednjih 40-ih, verjetno obstajajo drugi, pomembnejši dejavniki, ki vplivajo na te spremembe pri moških in ženskah.

Prepoznavanje in proučevanje teh dejavnikov bi moralo biti prednostna naloga prihodnjih raziskav, poudarjajo znanstveniki. Med drugim so pri ljudeh v 40. letu opazili pomembne spremembe v številu molekul, povezanih z alkoholom, kofeinom in presnovo lipidov, boleznimi srca in ožilja ter kožo in mišicami. Po drugi strani pa so bile pri ljudeh v 60. letu spremembe večinoma povezane s presnovo ogljikovih hidratov in kofeina, imunskim sistemom, delovanjem ledvic, boleznimi ožilja ter kožo in mišicami.

Proces je mogoče zavirati

Možno je, da so nekatere od teh sprememb lahko povezane z življenjskim slogom ali vedenjskimi dejavniki, ki se združujejo v teh starostnih skupinah, namesto da bi jih poganjali biološki dejavniki, je dejal Snyder. Na primer, motnje v presnovi alkohola so lahko posledica povečanega uživanja alkohola pri ljudeh v srednjih 40-ih, kar je pogosto stresno obdobje v življenju.

Ne glede na njihove vzroke, poudarjajo znanstveniki, obstoj teh skupin kaže na potrebo po tem, da so ljudje pozorni na svoje zdravje, še posebej v 40. in 60. letu. Svetujejo, naj se ljudje v 40. in 60. letu ukvarjajo z več telesne vadbe, da zaščitijo srce in ohranijo mišično maso, pa tudi, da zmanjšajo uživanje alkohola, saj ga s staranjem metabolizem težje raztaplja. 

Vir: kafe.rs

Pretresljiv video: kako bo izgledalo zadnjih 10 let vašega življenja?