TE presenetljive navade imajo ljudje, ki ponoči slabše spijo

24. 6. 2023
Deli
TE presenetljive navade imajo ljudje, ki ponoči slabše spijo (foto: Profimedia)
Profimedia

S katerimi navadami ogrožamo kakovost našega spanca?

Zdaj že vemo, kako zelo je za zdravje pomemben kakovosten spanec. Ta poskrbi, da se telo ustrezno regenerira in da imamo čez dan dovolj mentalne in fizične energije, da se lotimo opravkov, ki nas čakajo.

Naše nočno življenje vpliva na naš dan, velja pa tudi obratno: to, kar počnemo čez dan, vpliva tudi na kakovost spanca ponoči.

Preverite, katere navade vas oropajo kakovostnega spanca.

Preveč neustrezne hrane

Naslednjič, ko slabo spite, razmislite, kako ste se v zadnjem času prehranjevali. Izkazalo se je, da redno uživanje živil, bogatih z dodanim sladkorjem in nasičenimi maščobami privede do vpliva na kakovost spanca.

Ljudje, ki uživajo visoko predelano hrano z visoko vsebnostjo dodanega sladkorja in maščob, lahko težje zaspijo in imajo manj globok spanec.

Sedeč način življenja

Če imate sedečo službo, lahko tudi s tem pripomorete k slabšemu spancu. Če želimo ponoči kakovostno spati, je pomembno, da smo čez dan dovolj aktivni. S tem našim možganom in bioritmu lažje pošiljamo signale, kdaj je čas za budnost in kdaj mirovanje; tako smo čez dan bolj budni in čez noč bolj zaspani.

Gibanje čez dan pa nas zvečer popelje tudi do lažjega spanca. Če je za nami aktiven dan, obstaja velika verjetnost, da bomo zvečer lažje zaspali.

Premalo sončne svetlobe

Naš notranji bioritem je prilagojen tudi svetlobi. Če smo čez dan izpostavljeni sončni svetlobi, s tem telesu sporočamo, da je dan - čas za budnost.

Ko pade noč, možgani tako lažje razumejo, da je čas za spanec in v telesu se začne sproščati večja količina melatonina, ki ima veliko vlogo pri mirnem in kakovostnem spancu.

Počitek čez dan

Imate tudi vi navado, da čez dan zadremate? Ravno zaradi tega lahko ponoči tudi slabše spite - sploh, če se vaš počitek odvija popoldne.

Če opazite, da resnično potrebujete manjšo 'siesto' čez dan, zadremajte za manj kot 30 minut in pred 15. uro.

Delo v spalnici

V kolikor delate od doma, imate morda v svoji spalnici tudi pisarno. Ravno s tem pa vaši možgani ne ločijo dela od počitka. 

Če je le možno, naj bo vaša pisarna ločena od prostora, kjer spite, saj se boste na ta način zvečer lažje sprostili in potonili v kakovosten spanec.

Da bi vaš spanec bil čim bolj kakovosten, je torej pomembno, da poskrbite za ustrezno prehrano in zadostno količino aktivnosti, obenem pa je pomembno tudi, da naravnate svoje možgane tako, da bodo razumeli, kdaj je čas za sprostitev in spanec.

Vir: n1info.hr

Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?