Gotovo ste že slišali, da lahko preveč stresa škoduje vašemu zdravju, lahko pa prispeva tudi k povečani teži, ki ste jo morda opazili okoli trebuha.
Stres je pogosta težava današnjega sveta, saj botruje življenju vse več ljudi, kar lahko vodi do obilice zdravstvenih težav.
Povezava med stresom in povečanjem teže
Strokovnjakinja, dr. Shobho Subramanian-Itolikar pojasnjuje: »V današnjem hitrem in konkurenčnem svetu se s stresom srečujejo vse starostne skupine, pa naj gre za pritisk vrstnikov med otroki, ekonomski in družbeni pritisk med srednjimi leti ali zdravstvene težave, s katerimi se srečujejo starejši.« Preveč stresa sproži napačne hormone, kar vodi do povečanja teže.
Kako stres vodi do debelosti?
Stres je lahko povzročitelj povečane teže na več načinov.
Preveč vsakodnevnega stresa sproža stresni odziv v telesu
Stres, ki je dlje časa prisoten, vpliva na naše kognitivne sposobnosti v življenju, kar je vodi do stresnega prehranjevanja, prenajedanja in drugih dejavnikov, ki pripomorejo k povečanju teže oziroma debelosti.
Stresni hormoni
Hormon kortizol, ki se sproži v telesu, ko je telo v stanju, ki večkrat deluje v stresnem načinu življenja, deluje obratno od delovanja telesnega hormona za zniževanje glukoze, znanega kot insulin. To vodi do visoke ravni sladkorja v krvi, nizke ravni glukoze v celicah in povečanega apetita, kar prispeva k povečani teži.
Nabiranje maščobe okrog kritičnih predelov telesa
Povečan kortizol premakne maščobe okoli organov in visceralnih mest, kot sta trebuh in stegna, kar posledično lahko vodi v debelost.
Kako se izogniti stresu in zmanjšati možnost debelosti?
Stres lahko zreducirate na minimum na različne načine ali pa vsaj zagotovite, da ne povzroča težav, ki jih ne želite v svojem življenju. Kako?
- Poskrbite za dober in zadosten spanec.
- Pričnite z vajami za globoko dihanje, jogo, meditacijo.
- Poslužujte se kardio treningov.
- Imejte hobije kot so petje, glasba, vrtnarjenje ali slikanje, sprehajajte se.
- Držite se diete z nizko vsebnostjo ogljikovih hidratov in maščob.
- Izogibajte se trans in nasičenim maščobam.
- Prehranjujte se s prehrano, bogato z vlakninami.
- Poskrbite za ustrezno hidracijo, saj žejo pogosto zamenjujemo z lakoto.
- Prehranjujte se počasi in v miru.
- Nadzorujte porcijo ali količino obrokov.
- Vaša prehrana naj vsebuje čim manj sladkorja.
- Razvijte mehanizme za obvladovanje stresa, da se izognete prenajedanju ali stradanju.
Preverite tudi: Imate doma psa? Potem morate nehati početi TO, ker vas lahko stane zdravja Ali pa: Ste slabega počutja in razdražljivi? To bi lahko bil razlog
Novo na Metroplay: "V vsakem žanru najdeš dobre in slabe pesmi." | Raiven