V želji po več zdravja in vitalnosti, se večkrat najprej zatečemo k spremembi prehrane, gibanju in podobno, kar vsekakor koristi.
Veliko manj poudarka pa dajemo na primer na to, da bi naslikali sliko, napisali pesem, zaplesali na željeno pesem, obiskali zanimivo predstavo ali na kakšen drugačen način potešili umetniško žilico v sebi. Zakaj, se morda sprašujete?
Poglaviten razlog se skriva v znanstvenih raziskavah, ki dokazujejo, da doživljanje umetnosti, ne glede na to ali jo ustvarjamo ali v njej uživamo, spreminja naše razpoloženje na boljše. Spreminja namreč človeško biologijo z ustvarjanjem novih možganskih povezav in spodbujanjem izločanja nevrokemikalij in endorfinov, ki so eni izmed glavnih tako imenovanih hormonov sreče.
Ne spreglejte:
- Kaj storiti, če se ponoči zbudite in ne morete več zaspati? In kaj, če se vedno zbujate ob 3. uri zjutraj ...
- 6 preprostih trikov, ki vas pripeljejo do manjšega stresa in boljšega počutja
Umetniško ustvarjanje lahko bistveno izboljša fizično in duševno zdravje
Vse več znanstvenih dokazov se nagiba v smeri, da lahko umetnost radikalno izboljša fizično in duševno zdravje. Številni zdravniki po svetu, ki se poslužujejo holističnega pristopa zdravljenja, svojim pacientom, ki se soočajo z osamljenostjo, depresijo, demenco, Parkinsonovo boleznijo in podobno, celo priporočajo da kot del terapije pričnejo obiskovati njim ljube oblike umetnosti.
Katera koli umetnost obeta enake koristi kot redna vadba, zdrava prehrana in kakovosten spanec
Susan Magsamen, ustanoviteljica in direktorica Mednarodnega laboratorija za umetnost in možgane (IAM Lab) ter profesorica nevrologije na Medicinski fakulteti Univerze John Hopkins v svoji knjigi piše o povezavi, ki jo ima moč različnega ustvarjanja na dobro psihofizično kondicijo človeka. V svoji knjižni uspešnici: Vaši možgani o umetnosti: Kako nas umetnost spreminja, trdi, da katerakoli umetnost obeta enake koristi kot jih dajejo redna vadba, zdrava prehrana in dovolj kakovostnega spanca.
Drastično vpliva tudi na zmanjševanje stresa in podaljšuje življenjsko dobo
Umetniško ustvarjanje lahko celo podaljša življenjsko dobo. Magsamnova trdi, da izvajanje poljubne umetniške dejavnosti že samo enkrat na mesec lahko podaljša življenje tudi za 10. let. Pri tem opozarja, da je pomemben sam proces in ne končni izdelek.
Umetnost torej še zdaleč ni le razkošje, temveč kot pravijo številni znanstveniki, osnovna človekova potreba. Ljudje smo bitja, ki so tako ali drugače naravnana na umetnost, bodisi da v njej sodelujemo ali jo ustvarjamo.
V vsakem primeru se z ustvarjalnostjo v telo vnašajo informacije, ki imajo globok vpliv na človekov biološki sistem, še pojasnjuje Magsamnova. Poudarja tudi, da ni nujno, da je umetnost, ki se jo odločite ustvarjati, vrhunska, da je koristna za vaše zdravje. Pravzaprav je lahko kakršna koli.
Že 45 minut kakršne koli umetniške dejavnosti zniža stres, saj se stresni hormon kortizol v tem primeru zmanjša kar za 25 odstotkov, kažejo raziskave. Znanstveno podprto pa je tudi to, da umetniško ustvarjanje izboljšuje sposobnosti odločanja in sodelovanja, kar je še en razlog več, da si vsaj enkrat na mesec privoščite malce poljubne umetniške ustvarjalnosti.
Vir: zivim.jutarnji.hr
Preberite še:
- Napitek za čiščenje debelega črevesa: pijte ga pred spanjem in odstranite toksine iz telesa
- Ruska zdravnica svetuje: odvadite se kajenja s pomočjo tega napitka
Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?