Vsakodnevna utrujenost: TO so razlogi, zakaj imate vsak dan ob istem času nenadno potrebo po dremežu

11. 10. 2023
Deli
Vsakodnevna utrujenost: TO so razlogi, zakaj imate vsak dan ob istem času nenadno potrebo po dremežu (foto: Profimedia)
Profimedia

Vam je poznana vsakodnevna utrujenost, ki se večkrat prikrade po 14. uri ali pa že prej?

Toda zakaj prihaja do nje? Ne obstaja ena sama razlaga, zakaj se vsak dan ob istem času počutite utrujeni. K temu lahko namreč prispevajo številni dejavniki. Poleg tega, da ponoči enostavno ne spite dovolj trdno, lahko razlogi tičijo tudi drugje, pravijo strokovnjaki za spanje na spletnem portalu Huffington post, ki so našteli nekaj razlogov za vsakodnevno utrujenost. 

Zakaj prihaja do vsakodnevne utrujenosti ob istem času?

Cirkadiani ritem

Theresa Schnorbach, psihologinja in strokovnjakinja za spanje pri podjetju Emma, pravi, da je cirkadiani ritem vsakega posameznik kot notranji 24-urni časovnik, ki opravlja mnoge fiziološke funkcije, vključno z vzorci spanja in budnosti. Načeloma se lahko od posameznika do posameznika razlikuje, kar je odvisno od njegove genetike in drugih osebnostnih lastnosti.

Dnevni vzorci

Podobno lahko na utrujenost v določenih delih dneva pripomore tudi vaš dnevni urnik in dejavnosti - npr. delo, vadba in druge aktivnosti, ki vplivajo na to, kdaj ste bolj utrujeni in kdaj bolj budni. »Morda k utrujenosti v določenem delu dneva botruje navada, ko se telo nauči rutine in določen čas povezuje z zaspanostjo,« pravi Schnorbachova.

Nov pomemben dosežek slovenskih raziskovalcev v boju proti raku

Kronotip

Čeprav ima veliko ljudi podobne vzorce, ko so budni in utrujeni, na primer upad energije okrog 14. ure, se lahko natančni časi razlikujejo. »Čas tega vzorca je individualen in močno odvisen od našega kronotipa (ali smo 'jutranji ljudje', 'nočne sove' ali kaj vmes),« pojasnjuje Jeff Kahn, soustanovitelj podjetja Rise Science in ustvarjalec aplikacije za sledenje spanju in energiji Rise.

Zdravstveni razlogi

Po besedah Schnorbachove so razlogi za vsakodnevno utrujenost ob istem času lahko tudi zdravstvene narave. Zaradi hipotiroze, sladkorne bolezni, sindroma kronične utrujenosti in hormonskega neravnovesja se ob določenih urah lahko počutite utrujene.

Moteči dejavniki

Na utrujenost imajo vpliv tudi različne motnje, ki lahko zmotijo ali deregulirajo človeški naravni ritem. To je lahko na primer svetloba iz telefona in televizije, jet lag, izmensko delo in kofein. Poleg tega je pomembna tudi vrsta svetlobe, ki vas obdaja, ter vpliva na cirkadiani ritem. »Naravna svetloba pomaga uravnavati raven energije, medtem ko jo lahko umetna ali pomanjkanje svetlobe zmoti in povzroči nenavadno utrujenost ob določenih urah,« pravi Schnorbachova.

Kdaj in koliko jeste

Tudi po nekaterih obrokih, ki so težje prebavljivi se lahko počutite utrujeno. Strokovnjakinja glede tega pojasnjuje: »Čas in sestava obroka lahko vplivata na raven energije, saj lahko večji obroki povzročijo padec energije zaradi povečanih prebavnih naporov.« Prav tako je tudi v obratni smeri, da nekatera živila, ki jih zaužijete pozno zvečer, otežijo zaspanost. Mednje spadajo mlečni izdelki, začinjena hrana, sladki in slani prigrizki.

Prisluhnite tudi podkastu, ki ga vodi Borut Pahor:

Tina Maze iskreno o izzivih, s katerimi se je soočala v času smučarske kariere