Hipnoza je fascinantna tema, ki že dolgo navdušuje in hkrati bega ljudi.
Medtem ko jo nekateri vidijo kot orodje za spremembo vedenja in reševanje različnih težav, se drugi ne morejo povsem otresti dvomov.
Kaj sploh je hipnoza?
Gre za posebno stanje zavesti, v katerem posameznik postane bolj dovzeten za sugestije in vplive. Napačno je prepričanje, da je hipnoza orodje, ki omogoča popoln nadzor nad posameznikom. Med hipnozo je oseba običajno v stanju, podobnem spanju, vendar je sposobna sodelovati in ohranja svojo avtonomijo.
Čeprav gre za tehniko, ki se jo uporablja v terapiji oziroma z medicinskim namenom, pa je to tudi nekaj, kar lahko izvajamo doma, je za express.co.uk povedala klinična hipnoterapevtka Gail Marra.
Pravzaprav, "vsi večkrat na dan zaidemo v in iz hipnotičnih stanj ali transov". To vključuje čas, ko tonemo v spanec in vrnitev zavesti, ko se prebudimo. V hipnotična stanja ali trans lahko vstopamo tudi med budnostjo, pojasnjuje strokovnjakinja, na primer, med dnevnim sanjarjenjem, med branjem knjige, zatopljenostjo v film ali kakšno drugo dejavnost.
V to stanje torej lahko vstopimo tudi namerno. Pravzaprav se je vsakodnevno prakticiranje hipnoze izkazalo za izjemno koristno. Strokovnjakinja meni, da ima lahko to dolgoročne koristi, vključno z reševanjem obstoječih problemov in uresničevanjem osebnih ciljev.
PREVERITE TUDI: Imate modro avro? Najpogostejša je pri teh 2 znamenjih in imajo jo le posebni ljudje!
Tako se hipnotizirate v 10 minutah:
1.
Poiščite udobno mesto za sedenje, svetuje Marra. Stopala naj bodo ravno na tleh, roke ob boku ali naj počivajo v naročju, vendar rok in nog ne prekrižajte. Lahko se tudi uležete, vendar ne smete zaspati.
2.
Zaprite oči in globoko vdihnite skozi nos. Vdihnite do konca. Počasi izdihnite skozi usta. Dovolite svojemu telesu, da se ob vsakem izdihu sprosti. Tako vdihnite in izdihnite še nekajkrat, vsakič dovolite telesu, da se bolj sprosti. Ko vam misli odtavajo (ker bodo), pozornost nežno osredotočite na dihanje.
3.
Po nekaj časa, ko se počutite pripravljene, pozornost usmerite na svoje misli. Zavedajte se, kam vaš um odtava. Če se zalotite, da razmišljate o nalogah, ki jih morate opraviti, o urniku, prepiru ali nesoglasju, ki ste ga imeli, o skrajnem roku, dogodku, ki se obeta, preteklosti, starih spominih, sprejmite te misli, nato jim dovolite oditi. Predstavljajte si, da je misel kot oblak, ki gre čez nebo, splahni in popolnoma izgine. Vse to (opravila itn.), kar potrebuje vašo pozornost, je lahko in bo rešeno malo kasneje. Ta čas pa naj bo vaš čas.
4.
Uporabite domišljijo in si predstavljajte, da ste na mirnem mestu v naravi, kjer se počutite popolnoma varne. To je lahko kjerkoli, kjer se počutite varne, na vaši najljubši plaži, v gozdu na domačem vrtu. Bodite tam z vsemi čutili. Poslušajte zvoke, vonjajte ... potopite se v ta miren kraj. Naj bo živahno, barvito, naj zaživi.
5.
Zdaj je pravi čas za vizualizacijo ciljev ali reševanje problema, ponovno uravnoteženje. Predstavljajte si, da ste točno tam v življenju, kjer si želite biti, obnašajte se kot oseba, kakršna želite biti, ki počne stvari, ki jih želi početi, zlahka, samozavestno, mirno, učinkovito. Ni vam še treba verjeti, toda vaša podzavest ima rada ponavljanje in ne razvršča misli kot resnične ali izmišljene. Vaša podzavest domneva, da so vaše misli resničnost, in jih tako tudi sprejema, zato bolj ko vadite in vizualizirate, bližje boste svojim ciljem in sanjam.
6.
Tako ostanite približno 10 ali 20 minut. Zavedajte se, da vaša stopala trdno počivajo na tleh. Predstavljajte si, da iz tal pod svojimi stopali prejemate energijo, ki napaja celo vaše telo. Vse do obraza, globoko vdihnite … odprite oči in se nasmehnite.
Za konec:
Ne glede na to, ali verjamete v moč hipnoze ali ne, je treba opozoriti, da ta ni univerzalna rešitev za vse težave. Prav tako ni primerna za vse, zato se izvajanje, zlasti prvo, priporoča pod nadzorom usposobljene osebe.