Velike življenjske spremembe se ne zgodijo same od sebe. Zanje se moramo močno truditi. Če ne veste, kako bi začeli, je tu nekaj izhodišč.
Kakorkoli ste si zaželeli spremeniti življenje, si lahko pomagate z naslednjimi koraki, ki bodo pot naredili malce lažjo in bolj jasno.
1. Spustite na plan svoje sanje
Vseh mogoče ne boste morali uresničiti, kakšne pa boste zagotovo. Dovolite si vsaj za trenutek predstavljati prihodnost, v kateri se uresničijo vaše sanje. Kakšen je občutek? To lahko dosežete tudi v realnem življenju, vendar si morate najprej pustiti razmišljati bolj široko. Naj vas ne omejujejo besede »ne zmorem«. Nenazadnje so le to, besede. Z dejanji si lahko dokažete nasprotno, če v to verjamete. To je prvi korak do spremembe.
2. Določite začetek in cilj potovanja
Če želite spremeniti življenje, imate zagotovo vsaj približno predstavo, v katero smer želite iti. Preden začnete s kakršnimi koli spremembami, se vprašajte, česa si sploh želite. Kaj natanko bi radi izboljšali in čemu se želite odreči? Gre za opuščanje slabih navad, spremembo poklica, selitev? Ko boste točno začrtali cilje, bo pot bolj jasna.
3. Vzemite papir in svinčnik
Ali telefon in druge elektronske naprave. Karkoli, kamor si boste lahko zapisali cilje, ki ste si jih zastavili pri prejšnji točki. Naj bodo na mestu, kjer jih lahko opazite večkrat na dan: na steni poleg koledarja, na zaslonu telefona, ob računalniku … Naj ciljev ne bo preveč, saj se boste v tem primeru znašli v zmedi. Morajo biti realni in časovno omejeni. Tako boste lahko spremljali napredek.
4. Preidite k dejanjem
Sedaj je čas, da začnete razmišljati, kako boste uresničili, kar ste si zastavili. Če si na primer želite več potovati, boste potrebovali več denarja. Kje ga boste dobili? Priporočljivo je tudi narediti seznam držav, ki jih želite obiskati. Preverite, v katerih letnih časih se splača odpotovati na kateri konec sveta. Preden se zares odpravite, si zapišite nekaj znamenitosti, ki jih želite tam videti. Narediti boste morali tudi načrt poti, prenočišč in hrane. Podobno naredite za vsak cilj. Ko boste imeli izdelan načrt, bodo sanje nekaj metrov bližje.
5. Vzpostavite rutino
Ne glede na to, za kaj se boste trudili, morate začeti z rutino. Pomagala vam bo, da boste avtomatsko začeli vključevati dobre navade v svoje življenje. Začnite z nečim lahkim, kot je priprava hranilnega zajtrka, pospravljajte posteljo, zbujajte se nekaj minut prej, vzemite si čas zase, vsak dan pojdite na sprehod … Posvojite dve ali tri navade in postopoma vpeljite druge. Vendar najprej izpilite te, ki jih že počnete. Počutili se boste bolj produktivno.
6. Vključite bližnje
Bolj motivirani boste, če o svojih namenih obvestite družino, prijatelje ali nekoga, ki mu zaupate. Ne vam treba povedati vseh ciljev in pokazati seznama, izpostavite le nekaj podrobnosti. Ko bo nekdo vedel, kaj počnete, si boste še bolj želeli uresničiti zastavljeno. Poleg tega morate vedeti, da boste včasih padli ali naredili napako. Takrat potrebujete osebo, ki vas bo spodbujala k nadaljevanju in z vami proslavila na cilju. Zagotovite si boljše možnosti za uspeh.
Preberite tudi:
- V vsaki slabi stvari se skriva nekaj dobrega
- Kaj morate najprej storiti, ko začutite, da se vas loteva prehlad?
- 3 načini, kako možgane naučiti, da boste verjeli vase
Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?