Ko pridete iz službe, si vsak dan vzamete nekaj časa za počitek. V posteljo ležete pravočasno in poskrbite, da dobite zadostno količino spanja. Zakaj ste torej še vedno utrujeni?
Najhitrejša pot do izčrpanosti je pustiti, da misli “pobegnejo”
Veliko ljudi bi počitek opisalo tako:
- Ležanje na kavču ali v postelji.
- Delanje ničesar (če je to mogoče).
- Ne delanje zadolžitev.
Medtem ko je vaše telo med temi dejanji v sproščenem položaju, vaše misli niso. Počitek je tudi mentalna aktivnost, ne le fizična. Ko počnete kaj od zgoraj naštetega, spodbujate mentalno delovanje, ki je ravno nasprotno počitku. Gledanje televizije, brskanje po spletu in preverjanje družbenih omrežij v resnici ni tako sproščujoče. Lahko vas celo še bolj utrudi. Vaši možgani namreč sprejemajo vse informacije, ki jih ponujate in se hkrati pripravljajo ter vas opogumljajo za druženje. Raziskava je pokazala, da kadar možgani niso vpleteni v zavedno aktivnost, se pomaknejo v stanje priprave na interakcijo z drugimi. Da bi se spočili, potrebujejo nekaj, na kar se lahko osredotočijo. Rabijo namen. Pomislite na aktivnost, ki od vas zahteva malo pozornosti, na primer prhanje. Pogosto pod curkom prijetno tople vode razmišljate o drugih stvareh in um zaposlite z reševanjem problemov ter povezovanjem skupnih imenovalcev. Takšen tip mentalne aktivnosti je nujno potreben, vendar odganja počitek. Ko dopustite, da se misli naključno podijo sem ter tja in v glavi izdelujete scenarije za prihodnost, se boste hitro izčrpali.
Čustva niso vedno zanesljiva
Kadar zaupamo svojim občutkom, popoldne preležimo na kavču, čeprav vemo, da bi v svojo korist morali obuti športne čevlje in se vsaj 30 minut gibati. Med vikendom podaljšamo spanje, ker imamo občutek, da to potrebujemo, čeprav v resnici s tem samo pokvarimo ritem. Zato tudi počitek v zgoraj omenjenih oblikah, ni vedno tisto, kar potrebujemo.
Kakšen naj bi bil počitek?
Počitek vzemite kot druge aktivnosti, na primer vadbo, popoldanski nogomet s prijatelji ali igranje družabnih iger. Bistvo ni v tem, da ne počnete ničesar.
- Menjajte opravila, ki so si nasprotna4
Če vsak dan sedite v pisarni za računalnikom, po nekaj urah prekinite delo in ga zamenjajte z nalogo, ki bo od vas zahtevala fizično moč. To je lahko že pospravljanje pisarne ali kaj podobnega, ali pa se odpravite na sprehod in lažjo vadbo (če vam služba to dopušča). Če delate kaj bolj tehnične narave, kar od vas zahteva sledenje natanko določenim navodilom, se kasneje posvetite nečemu, kjer boste lahko pokazali svojo ustvarjalnost. Ko dan preživite na sestankih in ob predstavitvah, najdite počitek v tihih nalogah, ki jih boste opravili sami, kot je na primer kuhanje ali načrtovanje naslednjega dne. Najpomembnejše je, da pri vsem sodelujete tudi z mislimi, saj vam v nasprotnem primeru aktivnosti, med katerimi naj bi se spočili, ne bodo pomagale. Zapomnite si, da se možgani spočijejo, kadar imajo nekaj, na kar se lahko osredotočijo.
Preberite tudi:
- 7 pozitivnih učinkov kampiranja v naravi
- 3 velike lekcije o odnosih
- 5 položajev joge, ki bi morali postati rutina vsakega tekača
Novo na Metroplay: Pogumna Slovenka, ki je sledila svojim sanjam in preplula ocean | Mastercard® podkast navdiha z Borutom Pahorjem