ZATO je zasledovanje sreče lahko tudi ŠKODLJIVO

25. 2. 2022
Deli
ZATO je zasledovanje sreče lahko tudi ŠKODLJIVO (foto: profimedia)
profimedia

Bi zase rekli, da ste srečni?

Sreča je odvisna od vas samih - to verjetno že veste, ali pa bi morali hitro spoznati, če trenutno na nekoga drugega valite odgovornost za svojo srečo. In iskanje stvari ter oseb, ki vas osrečijo, je povsem naravno početje. Prav je, da imate vse to ob sebi in vsak dan najdete razlog za srečo. 

Kdaj pa je iskanje sreče lahko škodljivo?

Sreče ne morete prisiliti, in če to vseeno naredite, boste postali osredotočeni samo nase. Takrat ste šli predaleč in vam bo želja, privlačiti srečo, naredila veliko škode. Kmalu ne bo šlo več le za lastno srečo, ampak za iskanje užitka zase na račun drugih, in to vodi v poslabšanje odnosov. Ironično ta zagledanost vase med iskanjem stvari, ki prebudijo lepe občutke, povzroči osamljenost, kar potrjuje tudi raziskava. Medtem ko smo zaposleni z osrečevanjem sebe, pozabimo na najpomembnejše: če želimo biti srečni, se moramo zazreti vase in iskati znotraj sebe. 

Ravno nasprotno pa ljudje, ki naj bi bili najbolj srečni, poročajo o dobrih družbenih stikih in odnosih (pomoč in podpora drugim ...), prispevajo svoj delež v družbi in pogosto izkusijo pozitivna čustva, kar se največkrat zgodi v prisotnosti ljubih oseb. Ste vedeli, da se v družbi smejite kar 30-krat pogosteje kot sami?

Kar pomeni, da si z osredotočanjem na lastno srečo pravzaprav zmanjšujemo možnosti, da bi jo zares našli in občutili. 

Zelo nesrečni smo lahko tudi, če srečo zelo cenimo. To je čarobno stanje, ki ga dosežejo le nekateri in mi smo še daleč stran ... Če se predajate takšnemu razmišljanju, boste nad svojo trenutno situacijo zelo nesrečni, čeprav sploh ni tako slaba (imate npr. ob sebi ljudi, ki vas imajo radi, dobro službo, streho nad glavo ...). Bolj obupani kot postanete, večja je tudi možnost depresije. 

Kaj lahko storimo namesto tega?

Raje poskrbite, da bo vaše splošno počutje dobro, da boste pogosto v družbi vaših najbližjih in počeli stvari, ki vas veselijo. Kako to storite?

  • Vedno se prepričajte, da je zadoščeno vašim osnovnim potrebam in potrebam vaših najbližjih. 

  • Določite čas v dnevu, ki je namenjen aktivnostim, ki v vas sprožijo pozitivne občutke. 

  • Investirajte čas v grajenje in vzdrževanje odnosov. 

  • Nenehno bodite v stiku s tem, kar vašemu življenju daje smisel. 

Tako pa je Tone Pavček na papir ujel košček sreče: 

A sreča ni v glavi in ne v daljavi,
ne pod palcem skrit zaklad.
Sreča je, ko se delo dobro opravi.
In ko imaš nekoga rad.

Novo na Metroplay: Helena Blagne iskreno o večeru, po katerem ni več mirno spala | Mastercard® podkast navdiha z Borutom Pahorjem